SUNCE SMO JEDVA DOČEKALI! Da vas ne bi udarila sunčanica, obavezno primenite nekoliko saveta
Korišćenje zaštitnih sredstava za kožu nije dovoljno
Konačno nas je obasjalo sunce koje nismo mogli da dočekamo. Kiša nas je svakodnevno nervirala i remetila nam planove koje smo imali za proleće. Nadamo se da je tome kraj i da ćemo sada moći da uživamo u toplim, sunčanim danima.
FILMSKI SCENARIO ZADESIO PENZIONERA IZ BEOGRADA! Samo što je prodao stan - lopov mu ukrao nekoliko hiljada evra!
PROVERITE DA LI I VI MOŽDA IMATE PLEMIĆKE KRVI: Ovo su najstarija srpska prezimena
ČEKA NAS LUDO LETO: Prva polovina za zaborav, poznati meteorolog otkrio kada nam stižu prave tropske vrućine
Pored velike želje i nedostatka vitamina D, neophodno je da se od sunca i čuvamo i da ne zaboravimo koliko ono može da bude i štetno.
Mnogi od nas ne razmišljaju koliko je svakodnevno izlaganje kože suncu štetno, a letne mesece jedva čekamo kako bi uživali u sunčanju.
Dugotrajno izlaganje suncu izaziva smeđe mrlje, crvenilo, ljuštenje, isušivanje i mreškanje kože i na koncu - rak kože koji predstavlja sve češći zdravstveni problem.
Često se vodimo onom mišlju „Neće mene“ i „Kada pocrnimo izgledamo lepše“, ali to svakako ne treba da nas sprečava da ipak mislimo na svoje zdravlje i prilikom boravka na sucnu.
Korišćenje zaštitnih sredstava za kožu nije dovoljno. Za ispravnu zaštitu kože neophodan je potpuni program zaštite za smanjivanje štetnog delovanja UV zračenja.
Kako bi se zaštitili od sunčevih zraka, opekotina i sunčanice potrebno je da primenite nekoliko važnih pravila.
1. ZAŠTITITE SE ODEĆOM I PREKRITE GLAVU
Zaštita odećom jedan je od najboljih načina izbegavanja štetnih UV zraka. Iako nije preporučljivo u razdoblju između 10 i 16 sati izlagati se sunčevim zracima, ukoliko morate biti napolju, zaštitite se adekvatnom odećom i pokrivalima za glavu.
2. UVEK IMAJTE NEKU TEČNOST SA SOBOM
Flašica vode uvek mora biti uz vas. Ljudski organizam na toplotu reaguje pojačanim znojenjem, te mu se povećava potreba za tečnošću i ukoliko je ne unesete može lako da se desi da dehidrirate, što može dovesti do još večih poteškoća.
3. UV ZRACI VREBAJU I U HLADU
Nemojte misliti da ste zaštićeni od sunca ukoliko ležite u hladu suncobrana ili kakve krošnje, jer UV zraci dolaze sa svih strana, odbijajući se od pesak, sneg, beton i druge površine. Premda se ultraljubičasti zraci ne mogu odbijati o vodu, one lako prolaze kroz nju, pa dok plivate niste nimalo zaštićeni od sunca.
4. UZIMATE LI LEKOVE PROVERITE DA LI IMAJU KONTRAINDIKACIJE
Neki lekovi mogu vašu kožu učiniti izrazito osetljivom na sunce i tako povećati rizik od nastanka opekotina. Sličan učinak imaju i neki biljni preparati. Ukoliko uzimate neki od lekova koji bi vam mogao stvarati probleme prilikom izlaganja suncu, savetujte se sa svojim lekarom.
5. ZAŠTITE OČI
Sunčevi zraci pored toga što utiču na kožu, imaju veliki uticaj i na oči, s toga ih obavezno zaštitite i nosite sunčane naočare sa dobrim staklima, koji imaju zaštitu od UV zračenja. Ovo je posebno važno za ljude koji imaju svetle oči.