СУНЦЕ СМО ЈЕДВА ДОЧЕКАЛИ! Да вас не би ударила сунчаница, обавезно примените неколико савета
Коришћење заштитних средстава за кожу није довољно
Коначно нас је обасјало сунце које нисмо могли да дочекамо. Киша нас је свакодневно нервирала и реметила нам планове које смо имали за пролеће. Надамо се да је томе крај и да ћемо сада моћи да уживамо у топлим, сунчаним данима.
ФИЛМСКИ СЦЕНАРИО ЗАДЕСИО ПЕНЗИОНЕРА ИЗ БЕОГРАДА! Само што је продао стан - лопов му украо неколико хиљада евра!
ПРОВЕРИТЕ ДА ЛИ И ВИ МОЖДА ИМАТЕ ПЛЕМИЋКЕ КРВИ: Ово су најстарија српска презимена
ЧЕКА НАС ЛУДО ЛЕТО: Прва половина за заборав, познати метеоролог открио када нам стижу праве тропске врућине
Поред велике жеље и недостатка витамина Д, неопходно је да се од сунца и чувамо и да не заборавимо колико оно може да буде и штетно.
Многи од нас не размишљају колико је свакодневно излагање коже сунцу штетно, а летне месеце једва чекамо како би уживали у сунчању.
Дуготрајно излагање сунцу изазива смеђе мрље, црвенило, љуштење, исушивање и мрешкање коже и на концу - рак коже који представља све чешћи здравствени проблем.
Често се водимо оном мишљу „Неће мене“ и „Када поцрнимо изгледамо лепше“, али то свакако не треба да нас спречава да ипак мислимо на своје здравље и приликом боравка на суцну.
Коришћење заштитних средстава за кожу није довољно. За исправну заштиту коже неопходан је потпуни програм заштите за смањивање штетног деловања УВ зрачења.
Како би се заштитили од сунчевих зрака, опекотина и сунчанице потребно је да примените неколико важних правила.
1. ЗАШТИТИТЕ СЕ ОДЕЋОМ И ПРЕКРИТЕ ГЛАВУ
Заштита одећом један је од најбољих начина избегавања штетних УВ зрака. Иако није препоручљиво у раздобљу између 10 и 16 сати излагати се сунчевим зрацима, уколико морате бити напољу, заштитите се адекватном одећом и покривалима за главу.
2. УВЕК ИМАЈТЕ НЕКУ ТЕЧНОСТ СА СОБОМ
Флашица воде увек мора бити уз вас. Људски организам на топлоту реагује појачаним знојењем, те му се повећава потреба за течношћу и уколико је не унесете може лако да се деси да дехидрирате, што може довести до још вечих потешкоћа.
3. УВ ЗРАЦИ ВРЕБАЈУ И У ХЛАДУ
Немојте мислити да сте заштићени од сунца уколико лежите у хладу сунцобрана или какве крошње, јер УВ зраци долазе са свих страна, одбијајући се од песак, снег, бетон и друге површине. Премда се ултраљубичасти зраци не могу одбијати о воду, оне лако пролазе кроз њу, па док пливате нисте нимало заштићени од сунца.
4. УЗИМАТЕ ЛИ ЛЕКОВЕ ПРОВЕРИТЕ ДА ЛИ ИМАЈУ КОНТРАИНДИКАЦИЈЕ
Неки лекови могу вашу кожу учинити изразито осетљивом на сунце и тако повећати ризик од настанка опекотина. Сличан учинак имају и неки биљни препарати. Уколико узимате неки од лекова који би вам могао стварати проблеме приликом излагања сунцу, саветујте се са својим лекаром.
5. ЗАШТИТЕ ОЧИ
Сунчеви зраци поред тога што утичу на кожу, имају велики утицај и на очи, с тога их обавезно заштитите и носите сунчане наочаре са добрим стаклима, који имају заштиту од УВ зрачења. Ово је посебно важно за људе који имају светле очи.