DA LI JE VREME ZA PANIKU?! Među decom sve više zaraženja GLISTAMA, doktori upozoravaju na OVO!
Roditelji čija decu idu u vrtiće prijavljuju da su se u grupicama mališana u Beogradu pojavile gliste, a kako se saznaje, ne dešava se ništa alarmantno. Tačnije, nije prijavljena nijedna epidemija, a mali valjkasti crv je gotovo uvek prisutan u ovoj populaciji
Gliste najviše napadaju decu, a simptomi njihovog prisustva najizraženiji su noću. Naime, prisustvo glista se može prepoznati po 4 simptoma, od kojih su 3 izražena noću. Jedan simptom se posebno ističe.
Kako objašnjava prim. mr sci. med. dr Slavica Maris, specijalista epidemiologije u Zavodu za javno zdravlje u Beogradu, reč je o oboljenju enterobijaza, koje uzrokuje mali valjkasti crv - enterobius vermicularis.
- Po njemu je ova bolest i dobila ime - kaže dr Slavica Maris.
Prema njenim rečima, ovaj crv živi uglavnom u tankom i na početku debelog creva, a njegov jedini domaćin je čovek.
- Njime se najčešće inficiraju deca. S obzirom na to da postoji mogućnost da dođe i do porodičnog zaražavanja, nekada je neophodno da se leče cele porodice i strogo vodi računa o higijeni. Ženka ovog crva dostiže dužinu od oko 1 centimetar, a mužjaci su znatno manji - priča dr Maris.
Najčešći put infestacije je fekalno oralni. Prljavim rukama se unesu obično jaja kada jedemo, i na taj način najčešće i dolazi do zaražavanja, ali je moguće da do infekcije dođe i preko odeće i kontaminiranih igračaka.
Dr Maris objašnjava da se mali valjkasti crv hrani crevnim sadržajem i sluznicom, a nekada mogu da oštete i epitel pa se stvaraju sitne ranice.
Dodaje da simptomi infekcije glistama nisu teški i ozbiljni po zdravlje ali mogu da budu jako neprijatni, i da značajno pogoršaju kvalitet života.
- Glavni simptom zbog kojeg se pacijenti, obično deca, javljaju lekaru je intezivan svrab oko analne regije, oko čmara, koji je naročito izražen noću. Tada ženke parazita polažu jajašaca, a one mogu da nose i do 11.000 jajašaca. Zbog tog jakog svraba deca često grebu i oštećuju kožu, a na tim oštećenjima mogu da se jave sekundarne bakterijske infekcije ili ekcemi - rekla je dr Slavica Maris.
Osim svraba, deca su često i razdražljiva, nemirno spavaju a mogu i da nekontrolisano mokre u snu.
- Nekada ova infekcija može da bude i bez simptoma, ali opet može da dođe do komplikacije, jer glista može da ode u slepo crevo, ili da prođe kroz reproduktivni trakt ženske dece do vagine, može i do materice, u trbušnoj duplji... Svuda može da polaže jaja što sve uzrokuje zapaljenske procese u ovim delovima. Dakle, treba posumnjati da dete ima dečiju glistu kada se češe po guzi odnosno anusu, ima nemiran san i nekontrolisano mokrenje u snu - upozorava dr Maris.
Gliste se retko kad mogu videti u samoj stolici, prilikom dijagnostike. Isti je slučaj i sa jajašcima, koja se jako retko nalaze, tek u 5 odsto slučajeva.
- Infekcija se dokazuje uzimanjem perianalnog brisa. Zalepi se lepljiva traka na analni deo oko čmara, a onda se ona zalepi na pločicu i pregleda mikroskopski - objašnjava dr Maris.
U lečenju se koriste antihelmitni lekovi, uzimaju se jednokratno, jedanput, a savetuje se da se terapija ponovi posle 10 do 14 dana.
- Kada se prvi put uzima terapija, mi nastojimo da uništimo odrasle crve a ponovljeno lečenje služi da se unište crvi, koji su se, eventulano u međuvremenu razvili iz tih preostalih jaja. Predlaže se i kontrola nakon dve do tri nedelje, kada se, takođe, ponavlja, perianalnim brisom - objasnila je dr Maris.
Izvor: Srbija Danas/Blic