ДА ЛИ ЈЕ ВРЕМЕ ЗА ПАНИКУ?! Међу децом све више заражења ГЛИСТАМА, доктори упозоравају на ОВО!
Родитељи чија децу иду у вртиће пријављују да су се у групицама малишана у Београду појавиле глисте, а како се сазнаје, не дешава се ништа алармантно. Тачније, није пријављена ниједна епидемија, а мали ваљкасти црв је готово увек присутан у овој популацији
Глисте највише нападају децу, а симптоми њиховог присуства најизраженији су ноћу. Наиме, присуство глиста се може препознати по 4 симптома, од којих су 3 изражена ноћу. Један симптом се посебно истиче.
Како објашњава прим. мр сци. мед. др Славица Марис, специјалиста епидемиологије у Заводу за јавно здравље у Београду, реч је о обољењу ентеробијаза, које узрокује мали ваљкасти црв - ентеробиус вермицуларис.
- По њему је ова болест и добила име - каже др Славица Марис.
Према њеним речима, овај црв живи углавном у танком и на почетку дебелог црева, а његов једини домаћин је човек.
- Њиме се најчешће инфицирају деца. С обзиром на то да постоји могућност да дође и до породичног заражавања, некада је неопходно да се лече целе породице и строго води рачуна о хигијени. Женка овог црва достиже дужину од око 1 центиметар, а мужјаци су знатно мањи - прича др Марис.
Најчешћи пут инфестације је фекално орални. Прљавим рукама се унесу обично јаја када једемо, и на тај начин најчешће и долази до заражавања, али је могуће да до инфекције дође и преко одеће и контаминираних играчака.
Др Марис објашњава да се мали ваљкасти црв храни цревним садржајем и слузницом, а некада могу да оштете и епител па се стварају ситне ранице.
Додаје да симптоми инфекције глистама нису тешки и озбиљни по здравље али могу да буду јако непријатни, и да значајно погоршају квалитет живота.
- Главни симптом због којег се пацијенти, обично деца, јављају лекару је интезиван свраб око аналне регије, око чмара, који је нарочито изражен ноћу. Тада женке паразита полажу јајашаца, а оне могу да носе и до 11.000 јајашаца. Због тог јаког свраба деца често гребу и оштећују кожу, а на тим оштећењима могу да се јаве секундарне бактеријске инфекције или екцеми - рекла је др Славица Марис.
Осим свраба, деца су често и раздражљива, немирно спавају а могу и да неконтролисано мокре у сну.
- Некада ова инфекција може да буде и без симптома, али опет може да дође до компликације, јер глиста може да оде у слепо црево, или да прође кроз репродуктивни тракт женске деце до вагине, може и до материце, у трбушној дупљи... Свуда може да полаже јаја што све узрокује запаљенске процесе у овим деловима. Дакле, треба посумњати да дете има дечију глисту када се чеше по гузи односно анусу, има немиран сан и неконтролисано мокрење у сну - упозорава др Марис.
Глисте се ретко кад могу видети у самој столици, приликом дијагностике. Исти је случај и са јајашцима, која се јако ретко налазе, тек у 5 одсто случајева.
- Инфекција се доказује узимањем перианалног бриса. Залепи се лепљива трака на анални део око чмара, а онда се она залепи на плочицу и прегледа микроскопски - објашњава др Марис.
У лечењу се користе антихелмитни лекови, узимају се једнократно, једанпут, а саветује се да се терапија понови после 10 до 14 дана.
- Када се први пут узима терапија, ми настојимо да уништимо одрасле црве а поновљено лечење служи да се униште црви, који су се, евентулано у међувремену развили из тих преосталих јаја. Предлаже се и контрола након две до три недеље, када се, такође, понавља, перианалним брисом - објаснила је др Марис.
Извор: Србија Данас/Блиц