BIVŠI ROBIJAŠI I DOKTORI NAUKA NA ISTOM ZADATKU: Kragujevčani dali primer kako se pomaže STARIM I BOLESNIM sugrađanima
Ujedinjeni u borbi protiv korone
Na prvoj liniji fronta s početka borbe protiv pandemije stajao je Crveni krst, sa članovima i volonterima, ali kako se zaraza širila, pomoć je bila potrebna sve većem broju Kragujevčana.
Akciji su se priključili mnogi mladi ljudi. Hranu i lekove nosili su starima i bolesnima, sugrađanima u invalidskim kolicima, samohranim majkama, višečlanim porodicama sa malim ili nikakvim primanjima.
Nije izostala ni podrška ovdašnjih firmi koje su obezbedile namirnice, ali i sve drugo što je potrebno ugroženima. Najviše su dali oni koji su svoju pomoć uslovili zahtevom da ne budu imenovani. To je tražila i vlasnica trafike u Daničićevoj koja svakog jutra komšiluk snabdeva štampom. Tako je u gradu na Lepenici stvoren svojevrsni klub ujedinjenih volontera koji danas, mesec i po od uvođenja vanrednog stanja, ima na stotine požrtvovanih članova.
NJIVE U ŠUMADIJI NISU PUSTE: Elena (16) vozi traktor od malih nogu, završava školu, a za budućnost ima MOĆNE PLANOVE (FOTO)
OVA DVA NAŠA GRADA SE NALAZE U ŽIŽI: Dok se u jednom situacija KOMPLIKUJE, u drugom virus jenjava (VIDEO)
"Tu je nemoguće smanjiti rizik" Teretane i fitnes centri počinju sa radom, ali doktorka Darija UPOZORAVA
- Imamo 150 volontera. Podelili smo ih u grupe. Jedni nose hranu i lekove, a drugi dočekuju penzionere ispred prodavnica i banaka. Dele im maske i pomažu da dezinfikuju ruke. Desetak nas stalno dežura pored telefona. Svakog dana imamo stotinak poziva. U romskim naseljima smo govorili šta je korona i kako se zaštititi od virusa. Narodna kuhinja nije prekidala rad, pa socijalno ugroženi dobijaju topli obrok šest dana u nedelji. Ipak, za one koji žive sami najvažnije su reči utehe i nade naših volontera - naglašava Nevenka Bogdanović, sekretar kragujevačke podružnice Crvenog krsta.
Inicijator akcije "Hrana za sve" je kragujevački kuvar Đorđe Bubanja koji je u Novom Sadu ostao bez posla. Njemu su se pridružile kolege iz asocijacije "Horeka". Hranu pripremaju u kuhinji koju im je ustupila Trgovačko-ugostiteljska škola "Toza Dragović". Za nabavku namirnica i prevoz paketa zadužena je organizacija "Banka hrane".
- Pomažemo svima koji nisu u sistemu socijalne zaštite, a podatke dobijamo od Situacionog centra koji radi u okviru gradskog Odeljenja za vanredne situacije. Pre ovoga nisam mogla ni da zamislim s kakvim se sve problemima suočavaju naši sugrađani. "Donesite samo našoj deci, nama je dovoljna i korica hleba", rekli su nam roditelji bez posla u jednoj višečlanoj porodici. U tim trenucima čovek istovremeno oseti i bol i radost što je u prilici da pomogne - kaže koordinatorka kragujevačke "Banke hrane" Marija Lazarević.
Udruženje "Posle kiše" okuplja bivše osuđenike koji su odslužili zatvorsku kaznu. Ima oko 900 članova, a od kad je uvedeno vanredno stanje formirali su krizni štab koji je brzo angažovao stotinak volontera za pomoć najugroženijima.
- Pokrenuli smo pekaru, organizovali akciju davanja krvi u saradnji sa kragujevačkim zavodom za transfuziju, a navijači "Radničkog" koji su nam se priključili čuvaju beskućnike u Centru za nužni smeštaj i pomožu im da prežive ovo teško vreme. Sarađujemo sa gradskim ustanovama, "Bankom hrane" i drugim organizacijama. Naši volonteri jesu i bivši robijaši, ali i obrazovani ljudi među kojima ima i doktora nauka - navodi Nevena Canković, koja vodi krizni štab ovog udruženja.
Na sada već poznati broj Situacionog centra 0800-112-113 dnevno stigne više od 200 poziva. Kragujevčani se obraćuju za različite vrste usluga, isplatu penzija, socijalnog i dečjeg dodatka, ali i kad treba da se otkloni sitan kvar u kući. Dragoš Radovanović i načelnik Odeljenja za vanredne situacije Zoran Kočović koordiniraju radom Situacionog centra, a svi podaci se slivaju kod gradske većnice Gordane Damnjanović i načelnika nadležne uprave Nikole Ribarića.
Poslovično ćutljivi gradonačelnik Kragujevca, Radomir Nikolić, koji rukovodi radom lokalnog kriznog štaba, ni ovoga puta nije želeo da govori mnogo o svojoj ulozi.
- Grad obezbeđuje finansijska i materijalna sredstva, zajedno sa donatorima. U akcijama pomoći ugroženim sugrađanima učestvuju mnoge organizacije, sportisti, ali i aktivisti političkih stranaka. Svi pod zastavom Crvenog krsta, kao jedan. Svima veliko hvala, pokazali su koliko srce imaju i kako se voli naš Kragujevac - poručio je Nikolić.
Među kragujevačkim volonterima postoji takmičarski duh, trude se da pomognu više od onih iz rivalskog udruženja, ali nema surevnjivosti. U ovom teškom vremenu, kako reče jedna naša sagornica, svi moramo da budemo dostojanstveni, jer će pomoć koju pružamo ugroženima imati smisla samo ako u sebi nosimo to osećanje.
Kao korona oko Kragujevca
Do 22. aprila virusom korona bilo je zaraženo 66 Kragujevčana. S obzirom na broj stanovnika, oko 175. 000, grad na Lepenici možda ima i najbolje rezultate u borbi protiv pandemije. Uz staru izreku "kao kiša oko Kragujevca", sada možemo da koristimo i novu - "kao korona oko Kragujevca", predlažu neki sugrađani. U svakom slučaju, Kragujevac nije postao jedno od žarišta Covida-19.
Najzaslužniji za to su zaposleni u kragujevačkim zdravstvenim ustanovama, Kliničkom centru kojim rukovodi disciplinovani Predrag Sazdanović, Domu zdravlja na čijem je čelu iskusni Vasilije Antić, Institutu za javno zdravlje čiji je direktor vispreni Dragan Vasiljević, Hitnoj pomoći kojom upravlja odgovorna Gordana Đokić, kao i gradskim apotekama kojima rukovodi vredna Aleksandra Nikolić.
SVET BRUJI O NAŠOJ POMOĆI ITALIJI: Evo na koji način su mediji širom planete preneli to (FOTO)
BITKA DOBIJENA, ALI SE RAT NASTAVLJA: Medicinari u Nišu odložili zaštitnu opremu, ZATVORENA privremena bolnica (FOTO)
OZBILJNE REČI DOKTORKE DARIJE: Rekla ISTINU o opakom virusu i o daljim merama koje će se sprovoditi
PENZIONERI SUTRA MOGU NA ULICE: U Srbiji u toku policijski čas do ponedeljka ujutru u pet
NOVI NAČIN OCENJIVANJA U ŠKOLAMA ŠIROM SRBIJE: Nakon epidemije ocene će se zaključivati na DRUGAČIJI način