Trajan i Decebal oči u oči: Kladovo vekovima nosi istoriju koju možete upoznati samo sa Dunava (FOTO/VIDEO)
Među brojnim lepotama, bez sumnje, kao glavna atrakcija Kladova, mora se izdvojiti Đerdap i čuvena Trajanova tabla.
Da biste posetili ovo malo mesto, uređenu i lepu, srdačnu i u prirodi ušuškanu opštinu, opštinu Kladovo, morate biti putnik namernik koji će odvojiti par dana i uzduž i popreko posetiti mesto koje je sam dar prirode Srbiji.
Kladovo se nalazi u jugoistočnoj Srbiji, na samoj obali Dunava i udaljeno je 10 kilometara nizvodno od HE Đerdap. Okruženo je vinogradima čuvenog negotinskog vinogorja i poznato je po umereno kontinentalnoj klimi sa velikim brojem sunčanih dana.
Banatski ponos i dika: Vreme je da krenete u turističku pustolovinu Kovina - lokaliteti koje ne smete zaobići (VIDEO/FOTO)
"Plava dama" vas čeka: Raj za odmor i provod, sve na jednom mestu usred borove šume Devojačkog bunara (VIDEO/FOTO)
Kod Cvetkovića je odmor za desetku: Na ovom mestu je zalazak sunca najlepši, a ima i ribe za upecati! (VIDEO/FOTO)
Kada je reč o prirodnim lepotama, ali i kulturnim, istorijskim i svim onim mali, specifičnim detaljima koji ovu opštinu čine zanimljivom turističkom destinacijom, moramo spomenuti da se u samom centru Kladova nalaze dva jezera sa prirodnim izvorima, uređena marina, sportska dvorana i više fudbalskih terena. Ono što Kladovo izdvaja kao turističku destinaciju je uređena plaža na Dunavu, u dužini od jednog kilometra. U neposrednoj blizini je nacionalni park Đerdap, kao i čuveni arheološki lokaliteti: Lepenski vir, Trajanova tabla i ostaci iz rimskog perioda i turske imperije. Kako biste stigli sve da obiđete, upoznate lepote Kladova, Dunava i njegovu istoriju, ali i odmoriti i uživati u dobroj hrani i piću, smeštaj možetee pronaći u samoj opštini, nedaleko od samog centra grada i vrlo blizu plaže pored Dunava, u pogotovo u apartmanima Atrijum koji provereno pružaju udobnost, visok nivo higijene, prijatne i uslužne radnike, finu atmosferu i turistički sadržaj od kojih su najponosniji na krstarenje Dunavom.
Među brojnim lepotama, bez sumnje, kao glavna atrakcija, mora se izdvojiti Đerdap i čuvena Trajanova tabla.
Na samom početku treba reći da je Trajanova tabla spomenik sa latinskim natpisom, spomenik koji potiče još iz doba Trajanovog pohoda na Dačane, koji u prevodu na srpski jezik znači: "Imperator Cezar, sin božanskog Nerve, Nerva Trajan Avgust, pobednik nad Germanima, veliki pontif, četvrti put postavljen za tribuna, otac domovine, konzul po treći put, planine je isklesao i postavio grede od kojih je napravljen ovaj put".
Ovaj latinski natpis urezan je na isklesanoj steni, koja se nalazi iznad Đerdapske klisure. Njena dužina iznosi 3,20 metara, a širina 1,80 metara. Simboli ove stene su: orao raširenih krila, dva delfina i ruže sa šest latica. Iznad stene se nalazi i nadstrešnica na kojoj je isklesano "Tabula Traiana"- Trajanova tabla.
Natpis je posvećen rimskom caru Trajanu i nalazi se na "rimskom putu", na kojem je Trajan sagradio most preko Dunava, čiji su ostaci prisutni i dan danas.
Godine 1963. je započeta izgradnja hidroelektrane Đerdap, pa je iz tog razloga potopljen rimski put. Tom prilikom je doneta odluka o premeštanju Trajanove table, 21,5 metara iznad prvobitnog mesta na kojem se nalazila. Premeštanje table se vršilo od 1967. do 1969. godine.
Šta je Trajanov put?
Trajanov put predstavlja prirodnu granicu između dve države, Srbije i Rumunije. Pruža se obalom Dunava i prolazi kroz Đerdapsku klisuru. Bio je održavan skoro dve hiljade godina, sve dok nije potopljen podizanjem nivoa Dunava, iste godine kada je premeštena Trajanova tabla.
Više o samoj turi i pustolovini kroz Đerdap govorio je kapetan turističkog broda Živojin Keserović koji je, može se reći, ceo svoj život posvetio prelepom Dunavu, lepotama Đerdapa i upoznao ga i po širini i dužini, svaku njegovu stenu, pećinu, svako drvo i svaku priču koju vešto prenosi i deli sa svojim posetiocima.
-Tabla datira od 100. do 103. godine naše ere, na njoj je sve originalno sem dva stuba sa strane koji su postavljeni radi bezbednosti, oni je trebalo da budu uklonjeni ali kao što vidimo i dalje su tu gde jesu- objašnjava kapetan i nastavlja:
- Tabla je ukrašena sa dva delfina u gornjem levom i gornjem desnom uglu. Uokvirena je šestolatičnim ružama, a ispod teksta dole nalazi se orao raširenih krila, gde samo konturu vidimo.
Dodaje ovaj gostoprimljiv kapetan da je vreme učinilo svoje i dodelilo novi pečat zvani "vreme istorije" Trajanovoj tabli.
- Car Trajan kad je završio najzahtevniju deonicu kad je klesao put, baš ovde u klisuri gde je morao da kleše stene, da bi napravio put i branio svoje Galije od Dačana, što mu se na kraju ispostavilo kao veliki uspeh, sam sebe je podigao i uzdigao, odnosno pohvalio, što možemo videti po tekstu na tabli: "Ja imperator Cezar, božanskog Nerve sin, pobednik nad Germanima, veliki pontif, zastupnik naroda po četvrti put, savladavši dunavsko i planinsko stenje napravi ovaj put", iz teksta vidimo koliko je bio uzvišen i cenio samog sebe - rekao je kapetan Živojin Keserović.
Decebal odmah preko puta Trajanove table
Odmah preko puta Trajanove table možete videti Decebala uklesanog u kamenu skulpturu koja se nalazi na rumunskoj strani.
Najveća je u Evropi sa svojom dužinom od 42,9 metara i širinom od 31,6 metara.
Niža je od Kipa Slobode u Njujorku za samo šest metara.
Isklesano je lice Decebala, poslednjeg kralja Dačana, čije je oko na skulpturi dužine 4,3 metara, a nos je dužine 7 metara i širok 4 metara. Skulptura Decebal je isklesana preko puta Trajanove table kako bi provocirala rimskog cara.
Pećina iznad Trajanove table
Trajanov put obuhvata i pećinu koja se nalazi na desnoj obali Dunava, na planini Miroč. Ovaj arheološki lokalitet se istražuje od 2005. godine i do sada su pronađeni kameni artefakti iz paleolita. Pronađeni su i ostaci vatrišta, riblje i životinjske kosti. Takođe su otkrivene keramičke posude iz eneolita, starijeg gvozdenog doba i ranog srednjeg veka.
Projekat je finansiran iz budžeta opštine Kladovo. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.