U Americi je već 77 miliona građana glasalo na ranim predsedničkim izborima: Evo šta je do sada poznato (FOTO)
Gotovo 75 miliona ljudi je glasalo unapred, čime su već izrazili svoje stavove.
Rano glasanje je počelo u državama širom SAD-a, gde birači mogu da daju svoje glasove lično ili putem pošte.
Neke države pružaju informacije o ranom glasanju, uključujući stranačke podele i starosnu strukturu birača, kao i način glasanja.
Kampanja potpredsednice Kamale Haris snažno podstiče demokratske birače da se više koriste ranom glasanjem, što se vidi kao taktika za osiguravanje glasova pre Dana izbora.
Predizborno glasanje se polako završava širom zemlje, s tim da mnoge države završavaju lično glasanje tokom vikenda. Prema podacima CNN-a, Edison Research-a i Catalist-a, više od 77 miliona glasačkih listića već je poslato u 47 država i Distriktu Kolumbija.
Evo nekoliko ključnih saznanja o ranom glasanju:
- Rano glasanje opada u odnosu na nivoe iz 2020. godine: U 2020. godini više od 110 miliona Amerikanaca glasalo je unapred, bilo lično ili putem pošte — što čini otprilike 70% svih birača. Neće se znati konačan broj glasača još nekoliko nedelja dok se svi rezultati ne prebroje, ali se očekuje da će predizborno glasanje činiti bliže 50% svih glasova, što je podela sličnija onoj iz srednjoročnih izbora 2022. godine.
- Republikanci povećavaju svoj udeo u predizbornim glasanjem: Republikanaca sada čini veći deo predizbornog glasanja nego u 2020. godini. Kampanja Donalda Trampa je ove godine uložila više napora da podstakne republikance na rano glasanje i glasanje putem pošte, što je veliki pomak u odnosu na poruke protiv predizbornog glasanja iz 2020. godine. U 27 država za koje Catalist ima uporedne podatke, registrovani demokrati su glasali za 37% predizbornih listića, dok su registrovani republikanci glasali za 35%.
- Široka razlika između polova ostaje, ali se blago smanjila u odnosu na 2020.godinu: U sedam najkompetitivnijih država, razlika između polova je slična onoj iz 2020. i 2022. godine. Ukupno, otprilike 1.8 miliona više žena nego muškaraca glasalo je rano u Arizoni, Georgiji, Mičigenu, Nevadi, Severnoj Karolini, Pensilvaniji i Viskonsinu, prema podacima Catalist-a. Međutim, ta razlika je uža nego u isto vreme pre četiri godine, kako zbog ukupno manjeg broja ranih glasača, tako i zbog blagog smanjenja procentualne razlike.
Projekcije ranog glasanja ukazuju na to da će ukupna izlaznost na izborima verovatno biti između oko 60 procenata registrovanih birača koji su glasali 2016. i dve trećine registrovanih birača koji su glasali 2020. godine, prema Majklu Mekdonaldu, profesoru politike na Univerzitetu Floridi koji prati glasanje. Iako će ukupna izlaznost verovatno biti nešto niža od modernog rekordnog nivoa postavljenog na izborima 2020. godine, i dalje se očekuje da će biti istorijski visoka u poređenju sa gotovo svim prethodnim godinama.