У Америци је већ 77 милиона грађана гласало на раним председничким изборима: Ево шта је до сада познато (ФОТО)
Готово 75 милиона људи је гласало унапред, чиме су већ изразили своје ставове.
Рано гласање је почело у државама широм САД-а, где бирачи могу да дају своје гласове лично или путем поште.
Неке државе пружају информације о раном гласању, укључујући страначке поделе и старосну структуру бирача, као и начин гласања.
Кампања потпредседнице Камале Харис снажно подстиче демократске бираче да се више користе раном гласањем, што се види као тактика за осигуравање гласова пре Дана избора.
Предизборно гласање се полако завршава широм земље, с тим да многе државе завршавају лично гласање током викенда. Према подацима CNN-a, Едисон Research-a и Цаталист-а, више од 77 милиона гласачких листића већ је послато у 47 држава и Дистрикту Колумбија.
Ево неколико кључних сазнања о раном гласању:
- Рано гласање опада у односу на нивое из 2020. године: У 2020. години више од 110 милиона Американаца гласало је унапред, било лично или путем поште — што чини отприлике 70% свих бирача. Неће се знати коначан број гласача још неколико недеља док се сви резултати не преброје, али се очекује да ће предизборно гласање чинити ближе 50% свих гласова, што је подела сличнија оној из средњорочних избора 2022. године.
- Републиканци повећавају свој удео у предизборним гласањем: Републиканаца сада чини већи део предизборног гласања него у 2020. години. Кампања Доналда Трампа је ове године уложила више напора да подстакне републиканце на рано гласање и гласање путем поште, што је велики помак у односу на поруке против предизборног гласања из 2020. године. У 27 држава за које Цаталист има упоредне податке, регистровани демократи су гласали за 37% предизборних листића, док су регистровани републиканци гласали за 35%.
- Широка разлика између полова остаје, али се благо смањила у односу на 2020.годину: У седам најкомпетитивнијих држава, разлика између полова је слична оној из 2020. и 2022. године. Укупно, отприлике 1.8 милиона више жена него мушкараца гласало је рано у Аризони, Георгији, Мичигену, Невади, Северној Каролини, Пенсилванији и Висконсину, према подацима Цаталист-а. Међутим, та разлика је ужа него у исто време пре четири године, како због укупно мањег броја раних гласача, тако и због благог смањења процентуалне разлике.
Пројекције раног гласања указују на то да ће укупна излазност на изборима вероватно бити између око 60 процената регистрованих бирача који су гласали 2016. и две трећине регистрованих бирача који су гласали 2020. године, према Мајклу Мекдоналду, професору политике на Универзитету Флориди који прати гласање. Иако ће укупна излазност вероватно бити нешто нижа од модерног рекордног нивоа постављеног на изборима 2020. године, и даље се очекује да ће бити историјски висока у поређењу са готово свим претходним годинама.