U KBC "DRAGIŠA MIŠOVIĆ" I TEK ROĐENI SE LEČE OD KORONE: 30 dece zbrinuto, pojedina sa upalom pluća (VIDEO)
Na lečenju u ovoj ustanovi trenutno se nalazi 30 dece i 19 majki
Bebu staru svega 24 dana u sobi Dečje bolnice za plućne bolesti i tuberkulozu uzima u naručje medicinska sestra u skafanderu sa maskom i pod vizirom. Ruke u gumenim rukavicama pažljivo drže flašicu. Majka je u drugoj sobi i ne može da bude sa detetom. O malenoj devojčici iz Smederava punih pet dana neprekidno brinu lekari. Oporavlja se od teške upale pluća, čiji je uzrok kovid 19.
POSLE OVOGA, VIŠE NEĆETE NOSITI MASKU ISPOD NOSA! Dr Nestorović: Količina virusa koji uđe u organizam...
JUNAK ZA VOLANOM! Vozač saniteta objašnjava kako je raditi tokom korone: Teže je bilo samo u ratu
OVOME SE NISMO NADALI: Korona ne štedi ni decu, za sada imaju blažu kliničku sliku, ali se situacija pogoršava
Prizor je stravičan u Kliničko-bolničkom centru "Dr Dragiša Mišović" u Beogradu - kovid-centru za zbrinjavanje zaražene dece u Srbiji. Na lečenju u ovoj ustanovi trenutno se nalazi 30 dece i 19 majki. Svi su kovid-pozitivni i svi dobijaju neophodnu terapiju.
Na lečenju od korone deca uglavnom provedu od pet do šest dana - kaže dr Olivera Ostojić. - Čim im se poprvi opšte stanje, otpuštamo ih kući, a 14 dana nakon prvog PCR testa upućuju se da urade drugi. Bebe ne otpuštamo iz bolnice dok im drugi nalaz PCR testa ne bude negativan, jer njihovo zdravlje je mnogo osetljivije i zato ih duže zadržavamo.
- U prvom talasu novorođenčad, bebe i starija dece nisu imala težu kliničku sliku - kaže dr Olivera Ostojić, upravnica ove bolnice. - Sada je drugačije, i kod dece se javlja upala pluća. Imamo i mnogo više zaraženih. U prvom naletu epidemije nisu radile škole, vrtići, tržni centri... Statistika pokazuje na sto zaraženih, samo jedan može da ispolji tešku kliničku sliku, a ako je inficirano hiljadu, onda će čak stotinu da razvije teži oblik bolesti. Tu je razlika između dva pika epidemije.
Među pacijentima dečje bolnice čak 70 odsto su bebe. O devojčici iz Beograda, staroj nepunih mesec dana, brine bolničko osoblje. Njena majka zbog pogoršanja kovida 19 smeštena je u istoj bolnici.
- Kod nas su i četiri bebe iz Novog Pazara stare svega nekoliko dana - kaže dr Ostojić. - One su zbrinute sa svojim majkama i zasad su dobro, samo jedna je morala da dobije kiseonik i da neko vreme provede u inkubatoru.
Medicinska sestra brine o bebi staroj 24 dana
Prema rečima naše sagovornice, kod beba se uglavnom ne razvija upala pluća. Kod njih se simptomi infekcije virusom korona najčešće pokazuju kao blage temperature i dijareje.
Tinejdžeri su, međutim, nešto sasvim drugo.
Na drugom spratu "Mišovića" leže starija deca. Sobe devojčica i dečaka su razdvojene, jer, kako naglašava glavna sestra Zorica Radošević, nije vreme za simpatije. U sobi gde su devojčice čuje se smeh, a dr Olivera Ostojić ih opominje da se smire i da stave maske:
Mali pacijent Filip (12)
- Sve one se leče od upale pluća. Zato su i hospitalizovane da im se stanje ne bi pogoršavalo.
Dve sedamnaestogodišnjakinje iz Beograda kažu da su prvi simptomi bili bol u grudima i gubitak čula ukusa i mirisa. Bilo je to više nego dovljno za sumnju na koronu:
- Bolje nam je otkad pijemo lekove. Ovde smo se i sprijateljile - kažu devojčice.
Kod dečaka atmosfera je mirnija. Svako je u svom krevetu. Vreme prekraćuju igricama na telefonu. Među šesnaestogodišnjacima je i četiri godine mlađi Filip.
- Sviđa mi se društvo starijih, ali uglavnom provodim vreme uz telefon, jer moram da mirujem - kaže nam. - Mama i tata dolaze u posetu, ali mogu da ih vidim i pozdravim samo sa prozora.
Od početka epidemije virusa korona nijedno dete zbog pogoršanja kovida 19 nije moralo da se intubira i priključi na respirator.
- Trudimo se da tako i ostane - ističu lekari "Mišovića".