U OVOM SRPSKOM SELU POSTOJI DREVNO "DRVO ZAPIS": Štiti od nevremena i nesreće, a SVETI KRST urezuje se svake godine (FOTO)
Svake godine u njega se urezuje ovaj znak i zaliva vinom, smatra se grehom uništiti ga ili poseći.
Tradiciju obožavanja drveća na naše prostore doneli su još stari Sloveni, preci su je poštovali, a u skoro svakom srpskom selu nekada je postojalo drvo koje se nazivalo svetilištem i bilo je centralno mesto na kom su se ljudi okupljali. Ovo sećanje na prošla vremena i dalje se čuva u srcu Šumadije, u selu Ramaća.
- Za vreme vladavine Turaka Srbi nisu smeli da se mole u crkvama i zato su to činili ispred drveća. To je bilo sveto drvo u kojem je bio upisan krst, pa se zvalo još i "zapis". Urezani krst je stajao na zapadnoj strani, tako da onaj ko stoji ispred njega može da gleda prema istoku, kao prema oltarskom prostoru u crkvi. Nekada su se tu održavala i suđenja, jer se smatralo da čovek ne sme da laže pored svetog drveta - rekla je Ivana Ćirjaković etnolog Narodnog muzeja u Čačku.
OPOMENA SVIMA: Spomenik "SELJAKU i SELJANKI" osvanuo u NESVAKIDAŠNJEM IZDANJU (FOTO)
Da li znate zašto se Srbi prezivaju na "IĆ": Evo odgovora
HITNA REAKCIJA DRŽAVE: Na spomen-ploči Diani Budisavljević mora da piše da je spasila SRPSKU DECU
Ova stara tradicija se sačuvala do danas, jer se u selima i dalje u drveće jednom godišnje urezuje krst i zaliva vinom. Uloga ovog drveta posebno je istaknuta u vreme obeležavnja seoske slave. Na tom mestu čita se molitva i kreću litije, a nakon toga organizovala se gozba. Za "zapis" se uvek biralo rodno drvo, pa su kroz Srbiju to često šljive, kruške, ali i drvo hrasta.
- Smatra se da ovo drvo štiti selo, ljude i stoku od vremenskh nepogoda i bilo kakve nesreće. Ono se čuva sa posebnom pažnjom i smatra se grehom uništiti ga ili poseći. Vrlo često se može čuti da onog ko to učini čeka božija kazna. Do Drugog svetskog rata ova tradicija je bila veoma zastupljena, u toku komunizma je prekinuta, a ponovo se u naša sela vratila devedesetih godina - izjavila je Ivana.
Ispred drveta najčešće se nalaze takozvani trpezari napravljeni od kamena i drveta, gde su seljani ostavljali darove. Koliko je poštovano sveto drvo govori i podatak da se u Istočnoj Srbiji ne dira čak ni otpala kora, a ukoliko se sruši ne pomera se.
NAJPOZNATIJI SRPSKI STOLAR PROMOVISAO NASLEDNIKA: Zavoleo sam drvo i nastaviću da pomažem kao Mile (FOTO)
SUPER BAKA IZ GORNJIH BANJANA: Ljubica gazi 95-u, sama održava imanje, a kad UHVATI SPRINT svi ostanu u čudu (FOTO)
"Poput KORONE, dolazi iz Azije" Dete (4) Beograđanke OBOLELO OD NOVOG OPAKOG VIRUSA: Simptomi su UŽASAVAJUĆI
MUŠKARAC SVRATIO U RUZVELTOVU DA OPROBA SREĆU, PA POSTAO MILIONER: Ovo nije prvi put da se tu izvuče LOTO POBEDNIK
"JEB*NI PADEŽI!" Francuz živi u Srbiji i muku muči sa jezikom, a njegovi snimci će vas NASMEJATI DO SUZA (VIDEO)