У ОВОМ СРПСКОМ СЕЛУ ПОСТОЈИ ДРЕВНО "ДРВО ЗАПИС": Штити од невремена и несреће, а СВЕТИ КРСТ урезује се сваке године (ФОТО)
Сваке године у њега се урезује овај знак и залива вином, сматра се грехом уништити га или посећи.
Традицију обожавања дрвећа на наше просторе донели су још стари Словени, преци су је поштовали, а у скоро сваком српском селу некада је постојало дрво које се називало светилиштем и било је централно место на ком су се људи окупљали. Ово сећање на прошла времена и даље се чува у срцу Шумадије, у селу Рамаћа.
- За време владавине Турака Срби нису смели да се моле у црквама и зато су то чинили испред дрвећа. То је било свето дрво у којем је био уписан крст, па се звало још и "запис". Урезани крст је стајао на западној страни, тако да онај ко стоји испред њега може да гледа према истоку, као према олтарском простору у цркви. Некада су се ту одржавала и суђења, јер се сматрало да човек не сме да лаже поред светог дрвета - рекла је Ивана Ћирјаковић етнолог Народног музеја у Чачку.
ОПОМЕНА СВИМА: Споменик "СЕЉАКУ и СЕЉАНКИ" освануо у НЕСВАКИДАШЊЕМ ИЗДАЊУ (ФОТО)
Да ли знате зашто се Срби презивају на "ИЋ": Ево одговора
ХИТНА РЕАКЦИЈА ДРЖАВЕ: На спомен-плочи Диани Будисављевић мора да пише да је спасила СРПСКУ ДЕЦУ
Ова стара традиција се сачувала до данас, јер се у селима и даље у дрвеће једном годишње урезује крст и залива вином. Улога овог дрвета посебно је истакнута у време обележавња сеоске славе. На том месту чита се молитва и крећу литије, а након тога организовала се гозба. За "запис" се увек бирало родно дрво, па су кроз Србију то често шљиве, крушке, али и дрво храста.
- Сматра се да ово дрво штити село, људе и стоку од временскх непогода и било какве несреће. Оно се чува са посебном пажњом и сматра се грехом уништити га или посећи. Врло често се може чути да оног ко то учини чека божија казна. До Другог светског рата ова традиција је била веома заступљена, у току комунизма је прекинута, а поново се у наша села вратила деведесетих година - изјавила је Ивана.
Испред дрвета најчешће се налазе такозвани трпезари направљени од камена и дрвета, где су сељани остављали дарове. Колико је поштовано свето дрво говори и податак да се у Источној Србији не дира чак ни отпала кора, а уколико се сруши не помера се.
НАЈПОЗНАТИЈИ СРПСКИ СТОЛАР ПРОМОВИСАО НАСЛЕДНИКА: Заволео сам дрво и наставићу да помажем као Миле (ФОТО)
СУПЕР БАКА ИЗ ГОРЊИХ БАЊАНА: Љубица гази 95-у, сама одржава имање, а кад УХВАТИ СПРИНТ сви остану у чуду (ФОТО)
"Попут КОРОНЕ, долази из Азије" Дете (4) Београђанке ОБОЛЕЛО ОД НОВОГ ОПАКОГ ВИРУСА: Симптоми су УЖАСАВАЈУЋИ
МУШКАРАЦ СВРАТИО У РУЗВЕЛТОВУ ДА ОПРОБА СРЕЋУ, ПА ПОСТАО МИЛИОНЕР: Ово није први пут да се ту извуче ЛОТО ПОБЕДНИК
"ЈЕБ*НИ ПАДЕЖИ!" Француз живи у Србији и муку мучи са језиком, а његови снимци ће вас НАСМЕЈАТИ ДО СУЗА (ВИДЕО)