Obeležen Međunarodni dan znakovnog jezika gluvih i nagluvih: Ministar Đorđević poslao važnu poruku i apel!
Ministar je naveo da se gluve i nagluve osobe u Srbiji svakodnevno suočavaju sa brojnim izazovima
U Srbiji je danas obeležen Međunarodni dan znakovnog jezika gluvih i nagluvih, a ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Ðorđević poručuje da je potrebna aktivna primena znakovnog jezika u institucijama, obrazovnim i zdravstvenim ustanovama.
Denver uzvraća udarac - Podrži Jokića i društvo uz 1.000 RSD bonusa i to BEZ USLOVA
Dr Vukomanović razrešava dileme: Otkrio kakve simptome koronavirus izaziva kod dece u Srbiji
KAKO ĆE SRBI SLAVITI SLAVU U DOBA KORONE? Članovi Kriznog štaba odgovorili na pitanje koje muči sve nas
Naveo je da je u prethodnom periodu urađeno mnogo u cilju unapređenja položaja osoba sa invaliditetom, a da će se to nastaviti i u budućnosti.
Kaže da u svetskoj populaciji živi oko 72 miliona gluvih osoba, a da u Srbiji, prema raspoloživim podacima, ima oko 70.000 osoba kojima je prvi jezik - srpski znakovni jezik.
Kako je saopštilo Ministarstvo, Ðorđević je na svečanom obeležavanja tog dana ispred Kulturnog centra Beograda istakao da je potrebno da sa dodatnom pažnjom usmerimo rad u pravcu podrške razvoju i zaštiti jezičkog identiteta gluvih i drugih korisnika znakovnih jezika.
-Potrebna je aktivna primena znakovnog jezika u institucijama, obrazovnim i zdravstvenim ustanovama i omogućavanje nesmetane komunikacije, razmene ideja i stavova, identifikacija potreba, šire razumevanje gluvih osoba i ostvarivanje ljudskih prava gluvih na ravnopravnoj osnovi sa drugima, rekao je on.
Ministar je naveo da se gluve i nagluve osobe u Srbiji svakodnevno suočavaju sa brojnim izazovima, na ulici, u javnim institucijama, obrazovnim ustanovama, u kontaktu sa medijima, ondosno tamo gde su im najpotrebniji profesionalni tumači znakovnog jezika.
-Naš zadatak je da usmerimo svoje aktivnosti na otklanjanje prepreka do izgradnje društva u kome će svi građani na jednakim osnovama moći da ostvaruju svoja prava, iskazuju svoje potrebe i potencijale i doprinose ličnom i zajedničkom napretku, kaže Ðorđević.
Na to, dodaje, obavezuje i Konvencija o pravima osoba sa invaliditetom koja prepoznaje i promoviše upotrebu znakovnih jezika.
Naveo je da je Ministarstvo podržalo programe od javnog interesa koje realizuju savezi udruženja osoba sa invaliditetom, a da je najveći broj osoba sa invaliditetom uključen je u različite vrste aktivnosti.
Ðorđević je rekao da je Savez gluvih i nagluvih Srbije jedan od 33 saveza udruženja osoba sa invaliditetom sa 30 lokalnih udruženja u svom sistemu kome je na ovaj način u kontinuitetu pružena podrška u realizaciji programskih aktivnosti.