U Srbiji rođene prve bebe "BETA" generacije: Ova deca su nešto natprosečno, evo šta to tačno znači - Počinje nova era
U prvim sekundama 2025. godine rođene su i prve bebe generacije "beta" u srpskim porodilištima.
U 0 sati, 0 minuta i 1 sekund na svet su došla dva dečaka, jedan u GAK "Višegradska", a jedan u GAK "Narodni front". Ovaj poseban trenutak doneo je radost, ali je takođe pokrenuo i brojna pitanja o tome šta tačno znači "generacija beta".
Dok je generacija "alfa" imala tehnologiju kao prirodni deo života, poput neophodnog vazduha, pripadnici "bete" će otići još dalje, i biće poznati kao generacija veštačke inteligencije.
"Generacija "alfa" pioniri upotrebe tehnologije"
Rađanje pripadnika generacije "alfa" se završilo se poslednjim danom 2024. godine, i kako Snežana Mrvić iz Instituta za mentalno zdravlje kaže za RTS, čini se da su i onim kao i milenijalci na primer, dosta toga ostavili za sobom, i da su bili pioniri upotrebe tehnologije uopšte i korišćenja društvenih mreža.
- Mislim da su i oni zaslužni dosta, zato što se, posebno među mladima, podigla svest o očuvanju mentalnog zdravlja, mislim, ja o tome govorim jer se eto time i bavim, i mislim da su oni nekako danas postali ti lideri u tome, u toj, da kažem, introspekciji. Oni su vrlo otvoreni, vrlo su postali kritični, samokritični, nekako orijentisani ka raznim oblastima, usmereni na razne oblasti - rekla je Mrvićeva.
Generacija "beta" neće moći bez veštačke inteligencije
Na pitanje o tome šta će to biti novo kod generacije "beta", kaže da je odgovor na to težak, ali da smatra da pripadnici nove generacije neće moći bez veštačke inteligencije.
- Mislim da će naravno to biti veliki zadatak na roditeljima, uopšte na nastavnicima, kasnije profesorima koji će prosto biti tu kao neki medijator između toga kako da nauče da žive između tog digitalnog i realnog sveta. Jer koliko će olakšica doneti veštačka inteligencija, pretpostavljam da će biti malo i nekih izazova u tome - dodala je.
Mrvićeva je istakla i koje prednosti očekuju generaciju "beta".
- Kada je reč o medicini, kada je reč o obrazovanju, gde će to biti personalizovano obrazovanje, pretpostavljam da to maltene će biti prilagođeno nekako individualno svakoj osobi, ali koliko će biti tu i nekih izazova, zaista i koji je najadekvatniji način da se integriše zapravo taj realni i taj digitalni svet... Mislim da će to biti, da kažem, težak zadatak - dodala je.
Gospodari ili robovi veštačke inteligencije
Gošća RTS-a veruje da će biti dosta olakšica, jer, objašnjava, sa dostupnošću informacija, život postaje lakši, ali se slaže i da je preplavljenost informacijama poput mača sa dve oštrice.
Mrvićeva pretpostavlja da će i roditeljima biti lakše sa "beta" generacijom.
- Roditelji "beta" generacije čini mi se da već su prosto veoma iskusni u potrebi i tehnologija, a i AI, koji je postao opet nekako sastavni deo života, tako da će biti mnogo prilagodljiviji, kao što već i jesu prilagodljivi, kao što su ove generacije sada mnogo nekako fleksibilne i, kao što rekoh, osvešćeni, tako da mislim da će njima biti mnogo lakše. nego što je bilo našim roditeljima.
Beograd dobio prve bebe u 2025. godini
Prve bebe u 2025. godini u Beogradu rođene su u GAK Višegradska i Narodni front, obe u 0 sati, 0 minuta i 1 sekund, rečeno je u ovoj bolnici.
- Porodila se Bojana Pavlović i rodila muško dete, dužine 49 cm i teško 3200 grama. I majka i beba su odlično. Srećna Nova - poručio je prof dr Aleksandar Stefanović, direktor GAK Višegradska.
U prvom satu 2025 .pored Bojane Pavlović porodile su se i još dve žene i rodile dečake 4230 grama i 54 cm dugačkog i 3540 grama, 51 cm. Svi su dobro.
Rivalstvo najvećih beogradskih porodilišta oko toga gde će biti rođena prva beba u godini, nastavljen je i na početku 2025. pa smo u prvim minutima Nove godine dobili i tri nova sugrađanina.
U Narodnom frontu u prvim minutima Nove godine, rođene su tri bebe - dva dečaka i jedna devojčica. Devojčica teška 3450 grama i dva dečaka po 3300 grama.
Izvor: Srbija Danas/RTS