У Србији рођене прве бебе "БЕТА" генерације: Ова деца су нешто натпросечно, ево шта то тачно значи - Почиње нова ера
У првим секундама 2025. године рођене су и прве бебе генерације "бета" у српским породилиштима.
У 0 сати, 0 минута и 1 секунд на свет су дошла два дечака, један у ГАК "Вишеградска", а један у ГАК "Народни фронт". Овај посебан тренутак донео је радост, али је такође покренуо и бројна питања о томе шта тачно значи "генерација бета".
Док је генерација "алфа" имала технологију као природни део живота, попут неопходног ваздуха, припадници "бете" ће отићи још даље, и биће познати као генерација вештачке интелигенције.
"Генерација "алфа" пионири употребе технологије"
Рађање припадника генерације "алфа" се завршило се последњим даном 2024. године, и како Снежана Мрвић из Института за ментално здравље каже за РТС, чини се да су и оним као и миленијалци на пример, доста тога оставили за собом, и да су били пионири употребе технологије уопште и коришћења друштвених мрежа.
- Мислим да су и они заслужни доста, зато што се, посебно међу младима, подигла свест о очувању менталног здравља, мислим, ја о томе говорим јер се ето тиме и бавим, и мислим да су они некако данас постали ти лидери у томе, у тој, да кажем, интроспекцији. Они су врло отворени, врло су постали критични, самокритични, некако оријентисани ка разним областима, усмерени на разне области - рекла је Мрвићева.
Генерација "бета" неће моћи без вештачке интелигенције
На питање о томе шта ће то бити ново код генерације "бета", каже да је одговор на то тежак, али да сматра да припадници нове генерације неће моћи без вештачке интелигенције.
- Мислим да ће наравно то бити велики задатак на родитељима, уопште на наставницима, касније професорима који ће просто бити ту као неки медијатор између тога како да науче да живе између тог дигиталног и реалног света. Јер колико ће олакшица донети вештачка интелигенција, претпостављам да ће бити мало и неких изазова у томе - додала је.
Мрвићева је истакла и које предности очекују генерацију "бета".
- Када је реч о медицини, када је реч о образовању, где ће то бити персонализовано образовање, претпостављам да то малтене ће бити прилагођено некако индивидуално свакој особи, али колико ће бити ту и неких изазова, заиста и који је најадекватнији начин да се интегрише заправо тај реални и тај дигитални свет... Мислим да ће то бити, да кажем, тежак задатак - додала је.
Господари или робови вештачке интелигенције
Гошћа РТС-а верује да ће бити доста олакшица, јер, објашњава, са доступношћу информација, живот постаје лакши, али се слаже и да је преплављеност информацијама попут мача са две оштрице.
Мрвићева претпоставља да ће и родитељима бити лакше са "бета" генерацијом.
- Родитељи "бета" генерације чини ми се да већ су просто веома искусни у потреби и технологија, а и АИ, који је постао опет некако саставни део живота, тако да ће бити много прилагодљивији, као што већ и јесу прилагодљиви, као што су ове генерације сада много некако флексибилне и, као што рекох, освешћени, тако да мислим да ће њима бити много лакше. него што је било нашим родитељима.
Београд добио прве бебе у 2025. години
Прве бебе у 2025. години у Београду рођене су у ГАК Вишеградска и Народни фронт, обе у 0 сати, 0 минута и 1 секунд, речено је у овој болници.
- Породила се Бојана Павловић и родила мушко дете, дужине 49 цм и тешко 3200 грама. И мајка и беба су одлично. Срећна Нова - поручио је проф др Александар Стефановић, директор ГАК Вишеградска.
У првом сату 2025 .поред Бојане Павловић породиле су се и још две жене и родиле дечаке 4230 грама и 54 цм дугачког и 3540 грама, 51 цм. Сви су добро.
Ривалство највећих београдских породилишта око тога где ће бити рођена прва беба у години, настављен је и на почетку 2025. па смо у првим минутима Нове године добили и три нова суграђанина.
У Народном фронту у првим минутима Нове године, рођене су три бебе - два дечака и једна девојчица. Девојчица тешка 3450 грама и два дечака по 3300 грама.
Извор: Србија Данас/РТС