UDVOSTRUČEN BROJ ZARAŽENE DECE U BEOGRADU: Načelnica Dečje klinike otkriva ko je ugrožen i kako su se zarazili
Načelnica Dečje klinike u KBC "Dragiša Mišović" prof. dr Olivera Ostojić navodi da je udvostručen broj primljene dece u ovu zdravstvenu ustanovu
Korona brojke nastavljaju da rastu neverovatnom brzinom uprkos epidemiološkim merama Kriznog štaba koje su trenutno na snazi. Najviše zabrinjava podatak da među obolelima od koronavirusa ima sve više dece.
DETALJAN VODIČ KROZ CENTAR ZA KOVID MERE: Do kada objekti rade, sve o merama i čet za dodatna pitanja
KRIZNI ŠTAB IDE NA KOREKCIJU MERA: Da li se zanatlije vraćaju na posao i ko će još moći da radi skraćeno
SVI SMO SANJALI O LETU KOJE TRAJE ZAUVEK: Naučnici došli do šokantnog saznanja, nestaju jesen i proleće?
Načelnica Dečje klinike u KBC "Dragiša Mišović" prof. dr Olivera Ostojić navodi da je udvostručen broj primljene dece u ovu zdravstvenu ustanovu.
- Situacija je gusta, ali ne smemo dizati paniku. Imamo puno pozitivne dece i u ambulanti. Broj se i dalje uvećava, trenutno je primljeno njih 24 različite starosne dobi, ali najviše su tinejdžeri zaraženi koronavirusom - ističe dr Ostojić.
Načelnica Dečje klinike dalje objašnjava da hospitalizovani mališani uglavnom imaju srednje tešku kliničku sliku.
- Nije ništa alarmantno jer su oni dobrog opšteg stanja. Simptomi koji ih prate su uglavnom povišena temperatura koja traje više dana, glavobolja i malaksalost. Onda se javlja kašalj, suv pa nadražajan, a kada im snimimo pluća, vidimo da je u pitanju upala - ističe i dodaje da je ambulanta KBC "Dragiša Mišović" primila dosta dece koja imaju proliv od nekoliko dana.
Prema rečima dr Ostojić, u Dečju bolnicu primljen je veliki broj beba starosti do mesec dana, međutim, kako navodi, nijedna od njih nije bila životno ugrožena.
- Dve bebe od 10 i 13 dana su prebačene na Institut za majku i dete. One su kod nas došle sa pozitivnim antigen i PCR testom, majke su takođe bile pozitivne, pa smo ih zbog dugotrajnije temperature uputili na dalje lečenje. Što tiče ostalih beba, one su respiratorno ugrožene, posvećena im je maksimalna nega, prati se njihovo stanje na svakih sat vremena. Jednu bebu smo baš nedavno otpustili, druga se oporavlja, pa verujemo da će i ona uskoro ići svojoj kući - kaže dr Ostojić.
Roditelji zarazili decu
Dr Ostojić smatra da su roditelji preneli korona virus na decu, ali da su i sami mališani bili previše opušteni jer su, kako kaže, išli u školu.
- Deca su krenula na treninge, što je normalno pa su odlazili na sportske pripreme i zarazili se. Sva deca reaguju na terpaiju koju primaju. Nijed no od njih ne uzima kiseonik i to nam je najbitnije - kaže dr Ostojić dodajući da najmlađi pacijenti dolaze iz cele Srbije, kako iz Beograda tako iz unutrašnjosti.