УДВОСТРУЧЕН БРОЈ ЗАРАЖЕНЕ ДЕЦЕ У БЕОГРАДУ: Начелница Дечје клинике открива ко је угрожен и како су се заразили
Начелница Дечје клинике у КБЦ "Драгиша Мишовић" проф. др Оливера Остојић наводи да је удвостручен број примљене деце у ову здравствену установу
Корона бројке настављају да расту невероватном брзином упркос епидемиолошким мерама Кризног штаба које су тренутно на снази. Највише забрињава податак да међу оболелима од коронавируса има све више деце.
ДЕТАЉАН ВОДИЧ КРОЗ ЦЕНТАР ЗА КОВИД МЕРЕ: До када објекти раде, све о мерама и чет за додатна питања
КРИЗНИ ШТАБ ИДЕ НА КОРЕКЦИЈУ МЕРА: Да ли се занатлије враћају на посао и ко ће још моћи да ради скраћено
СВИ СМО САЊАЛИ О ЛЕТУ КОЈЕ ТРАЈЕ ЗАУВЕК: Научници дошли до шокантног сазнања, нестају јесен и пролеће?
Начелница Дечје клинике у КБЦ "Драгиша Мишовић" проф. др Оливера Остојић наводи да је удвостручен број примљене деце у ову здравствену установу.
- Ситуација је густа, али не смемо дизати панику. Имамо пуно позитивне деце и у амбуланти. Број се и даље увећава, тренутно је примљено њих 24 различите старосне доби, али највише су тинејџери заражени коронавирусом - истиче др Остојић.
Начелница Дечје клинике даље објашњава да хоспитализовани малишани углавном имају средње тешку клиничку слику.
- Није ништа алармантно јер су они доброг општег стања. Симптоми који их прате су углавном повишена температура која траје више дана, главобоља и малаксалост. Онда се јавља кашаљ, сув па надражајан, а када им снимимо плућа, видимо да је у питању упала - истиче и додаје да је амбуланта КБЦ "Драгиша Мишовић" примила доста деце која имају пролив од неколико дана.
Према речима др Остојић, у Дечју болницу примљен је велики број беба старости до месец дана, међутим, како наводи, ниједна од њих није била животно угрожена.
- Две бебе од 10 и 13 дана су пребачене на Институт за мајку и дете. Оне су код нас дошле са позитивним антиген и ПЦР тестом, мајке су такође биле позитивне, па смо их због дуготрајније температуре упутили на даље лечење. Што тиче осталих беба, оне су респираторно угрожене, посвећена им је максимална нега, прати се њихово стање на сваких сат времена. Једну бебу смо баш недавно отпустили, друга се опоравља, па верујемо да ће и она ускоро ићи својој кући - каже др Остојић.
Родитељи заразили децу
Др Остојић сматра да су родитељи пренели корона вирус на децу, али да су и сами малишани били превише опуштени јер су, како каже, ишли у школу.
- Деца су кренула на тренинге, што је нормално па су одлазили на спортске припреме и заразили се. Сва деца реагују на терпаију коју примају. Нијед но од њих не узима кисеоник и то нам је најбитније - каже др Остојић додајући да најмлађи пацијенти долазе из целе Србије, како из Београда тако из унутрашњости.