UPOZORENJA SE NIŽU, ČEKAJU NAS TROPSKE NOĆI: Srbija će GORETI do ovog datuma, preti i opasnost na rekama! Potreban poseban oprez za stanovnike OVOG GRADA
Upozorenje na ekstremne vrućine širom Srbije! Temperature idu do 41 stepen, hidrolozi upozoravaju na niske vodostaje.
Meteorolozi upozoravaju da će tokom cele sedmice, do 18. avgusta, u Srbiji vladati veoma visoke temperature. Maksimalne dnevne temperature kretaće se u rasponu od 35 do 41 stepen Celzijusa, što zahteva oprez i pridržavanje preporuka za zaštitu od vrućine.
Beograd pod udarom tropskih noći
Posebno upozorenje važi za područje Beograda, gde će se do kraja sedmice zadržati izuzetno toplo vreme. Očekuju se tropske noći, sa minimalnim temperaturama između 23 i 26 stepeni, dok će najviše dnevne temperature dostići od 37 do 39 stepeni Celzijusa.
Hidrolosko upozorenje
Zbog visokih temperatura i smanjenog protoka vode, hidrolozi upozoravaju na niske vodostaje na Savi kod Sremske Mitrovice i Šapca, koji će se narednih dana kretati ispod minimalnih plovnih nivoa. Takođe, proticaјi na rekama Brzavi, Moravici, Јadru, Kolubari, Јablanici, Vlasini, Lugomiru, Resavi, Јaseniци i Kubršnici približili su se minimalnim srednje mesečnim vrednostima biološkog minimuma.
Kako se zaštititi od ekstremnih i tropskih vrućina: Saveti za bezbednost tokom vrelih dana
Sa dolaskom ekstremnih vrućina i tropskih noći, važno je preduzeti mere kako biste se zaštitili i izbegli zdravstvene probleme koje visoke temperature mogu izazvati. Ovi saveti će vam pomoći da ostanete bezbedni i zdravi tokom vrelih dana.
1. Ostanite hidrirani
Pijte dovoljno vode tokom dana, čak i ako ne osećate žeđ. Izbegavajte alkohol, kafu i napitke sa visokim sadržajem šećera jer mogu dovesti do dehidratacije. Mineralna voda, voćni sokovi i rashlađeni čajevi su dobri izbori.
2. Izbegavajte boravak napolju u najtoplijem delu dana
Ako možete, izbegavajte izlazak napolje između 10 i 17 časova kada su temperature najviše. Ukoliko morate biti napolju, nosite laganu, svetlu odeću, šešir sa širokim obodom i sunčane naočare.
3. Koristite zaštitu od sunca
Krema za sunčanje sa visokim zaštitnim faktorom (SPF 30 ili više) je obavezna ako provodite vreme napolju. Nanesite je najmanje 30 minuta pre izlaska i obnavljajte svaka dva sata, posebno nakon znojenja ili plivanja.
4. Prilagodite ishranu
Jedite lakše obroke bogate voćem i povrćem. Hrana bogata vodom, kao što su lubenica, krastavac i citrusno voće, može pomoći u održavanju hidratacije. Izbegavajte tešku i masnu hranu koja može dodatno opteretiti organizam.
5. Ohladite prostor u kojem boravite
Koristite klima uređaje ili ventilatore kako biste rashladili prostorije u kojima boravite. Ako nemate klima uređaj, zatvorite roletne i zavese tokom dana kako biste zadržali hladnoću unutra. Provetravajte prostorije rano ujutro ili kasno uveče kada je temperatura niža.
6. Obratite pažnju na znakove toplotnog udara
Simptomi toplotnog udara uključuju vrtoglavicu, glavobolju, mučninu, ubrzan rad srca i zbunjenost. Ukoliko primetite ove simptome kod sebe ili drugih, odmah potražite hladovinu, pijte vodu i, ako je potrebno, potražite medicinsku pomoć.
7. Vodite računa o deci, starijim osobama i kućnim ljubimcima
Posebnu pažnju posvetite deci, starijim osobama i kućnim ljubimcima, jer su oni najosetljiviji na visoke temperature. Osigurajte da su hidrirani i da borave u rashlađenom prostoru.
8. Izbegavajte intenzivnu fizičku aktivnost
Ako se bavite sportom ili radite na otvorenom, planirajte aktivnosti rano ujutro ili kasno uveče. Prilagodite tempo i pravite češće pauze u hladu.
Ove jednostavne, ali važne mere mogu vam pomoći da bezbedno prebrodite toplotni talas. Pridržavajte se preporuka i izbegavajte nepotreban rizik kako biste sačuvali zdravlje tokom ekstremnih vrućina.