УПОЗОРЕЊА СЕ НИЖУ, ЧЕКАЈУ НАС ТРОПСКЕ НОЋИ: Србија ће ГОРЕТИ до овог датума, прети и опасност на рекама! Потребан посебан опрез за становнике ОВОГ ГРАДА
Упозорење на екстремне врућине широм Србије! Температуре иду до 41 степен, хидролози упозоравају на ниске водостаје.
Метеоролози упозоравају да ће током целе седмице, до 18. августа, у Србији владати веома високе температуре. Максималне дневне температуре кретаће се у распону од 35 до 41 степен Целзијуса, што захтева опрез и придржавање препорука за заштиту од врућине.
Београд под ударом тропских ноћи
Посебно упозорење важи за подручје Београда, где ће се до краја седмице задржати изузетно топло време. Очекују се тропске ноћи, са минималним температурама између 23 и 26 степени, док ће највише дневне температуре достићи од 37 до 39 степени Целзијуса.
Хидролоско упозорење
Због високих температура и смањеног протока воде, хидролози упозоравају на ниске водостаје на Сави код Сремске Митровице и Шапца, који ће се наредних дана кретати испод минималних пловних нивоа. Такође, протицаји на рекама Брзави, Моравици, Јадру, Колубари, Јабланици, Власини, Лугомиру, Ресави, Јасеници и Кубршници приближили су се минималним средње месечним вредностима биолошког минимума.
Како се заштитити од екстремних и тропских врућина: Савети за безбедност током врелих дана
Са доласком екстремних врућина и тропских ноћи, важно је предузети мере како бисте се заштитили и избегли здравствене проблеме које високе температуре могу изазвати. Ови савети ће вам помоћи да останете безбедни и здрави током врелих дана.
1. Останите хидрирани
Пијте довољно воде током дана, чак и ако не осећате жеђ. Избегавајте алкохол, кафу и напитке са високим садржајем шећера јер могу довести до дехидратације. Минерална вода, воћни сокови и расхлађени чајеви су добри избори.
2. Избегавајте боравак напољу у најтоплијем делу дана
Ако можете, избегавајте излазак напоље између 10 и 17 часова када су температуре највише. Уколико морате бити напољу, носите лагану, светлу одећу, шешир са широким ободом и сунчане наочаре.
3. Користите заштиту од сунца
Крема за сунчање са високим заштитним фактором (СПФ 30 или више) је обавезна ако проводите време напољу. Нанесите је најмање 30 минута пре изласка и обнављајте свака два сата, посебно након знојења или пливања.
4. Прилагодите исхрану
Једите лакше оброке богате воћем и поврћем. Храна богата водом, као што су лубеница, краставац и цитрусно воће, може помоћи у одржавању хидратације. Избегавајте тешку и масну храну која може додатно оптеретити организам.
5. Охладите простор у којем боравите
Користите клима уређаје или вентилаторе како бисте расхладили просторије у којима боравите. Ако немате клима уређај, затворите ролетне и завесе током дана како бисте задржали хладноћу унутра. Проветравајте просторије рано ујутро или касно увече када је температура нижа.
6. Обратите пажњу на знакове топлотног удара
Симптоми топлотног удара укључују вртоглавицу, главобољу, мучнину, убрзан рад срца и збуњеност. Уколико приметите ове симптоме код себе или других, одмах потражите хладовину, пијте воду и, ако је потребно, потражите медицинску помоћ.
7. Водите рачуна о деци, старијим особама и кућним љубимцима
Посебну пажњу посветите деци, старијим особама и кућним љубимцима, јер су они најосетљивији на високе температуре. Осигурајте да су хидрирани и да бораве у расхлађеном простору.
8. Избегавајте интензивну физичку активност
Ако се бавите спортом или радите на отвореном, планирајте активности рано ујутро или касно увече. Прилагодите темпо и правите чешће паузе у хладу.
Ове једноставне, али важне мере могу вам помоћи да безбедно пребродите топлотни талас. Придржавајте се препорука и избегавајте непотребан ризик како бисте сачували здравље током екстремних врућина.