UPOZORENJE ZA GRAĐANE! Na ovaj način prevaranti ulaze u vaš dom - možete ih prepoznati po dobro razrađenoj strategiji
Prevaranti su uverljivi, komunikativni, glume saosećajnost
Prevaranti na kućnim pragovima u 2018. najčešće su se predstavljali kao policajci, godinu kasnije kao inkasatori, a u ovoj godini ponovo su im najpopularnije bile uloge policajaca, a uz njih i trgovaca medicinskim uređajima, pokazala je policijska statistika.
Prekomerna upotreba antibiotika može biti ŠTETNA: Uradite OVO i smanjićete rizik od infekcija!
VAŽNO! Vlada Srbije usvojila nove mere, ali i NOVI CENOVNIK
OSMI DAN KORONE JE NAJKRITIČNIJI: Srpski pulmolog objašnjava zbog čega dolazi do naglog pogoršanja zdravlja
Lažni policajci i inkasatori igraju na komunikativnost, poštovanje prema instituciji ili saosećanje, a žrtve su im često starije osobe koje uz prethodnu najavu ili bez najave posećuju na kućnoj adresi, ciljajući na njihovu životnu ušteđevinu.
Trenutnoj situaciji prilagođavaju se na vrlo lucidan način, uverljivi su u svojim ulogama, a dolazak najave telefonom, stvarajući kod žrtve lažni dojam poverenja ili samo pokucaju na vrata. Žrtve, nakon što shvate da su prevarene često se osećaju posramljeno, ali policija naglašava kako je važno da prijave takva nedela jer počinitelj možda već vreba drugu žrtvu.
Policijsko praćenje pokazalo je da su se prevaranti u 2018. najčešće predstavljali kao policijski službenici, a prošle godine su na prvo mesto izbili inkasatori iza kojih su sledili prodavci medicinskih uređaja, policajci i službenici finansijskih institucija. U 2020. prevaranti su najčešće koristili uloge policajaca, prodavaca medicinskih uređaja i službenika finansijskih institucija.
Osobu koja vam stoji pred pragom proverite iza zatvorenih vrata
Policija poručuje građanima da imaju pravo biti sumnjičavi prema svakoj službenoj osobi te da proveru osobe obave preko zatvorenih vrata, uz pomoć špijunke.
- Pravom službeniku to neće smetati, ali će prevarant postati nestrpljiv jer mu se povećava rizik da bude primećen i uhvaćen - objasnila je iz zagrebačke policije Marija Goatti.
Mlađe članove porodice pozvala je da savetuju starije na samozaštitno ponašanje kako njihovi bližnji ne bi postali žrtve prevaranata.
Evo još dobrodošlih saveta
U savetima kojima želi sprečiti takve prevare, policija poziva građane da ne puštaju nepoznate osobe u svoj dom, a da se prethodno pouzdano ne uvere o kome je reč i da se ne daju impresionirati odlučnim nastupom nepoznate osobe, titulom, ljubaznošću ili bespomoćnošću.
- Ako uprkos vašem odbijanju, nepoznati počinitelj i dalje uporno pokušava ući u dom, obavestite člana porodice ili zamolite za pomoć suseda te u isto vreme odmah o tome obavestite policiju pozivom na 192 - poruka je iz policije.
Ako se prevara ipak dogodi, građanima se savetuje da ne diraju stvari koje je dirao počinitelj kako se ne bi uništili tragovi te da zapamte izgled prevaranta i što više detalja, poput smera bega ili registarske oznake vozila.