УПОЗОРЕЊЕ ЗА ГРАЂАНЕ! На овај начин преваранти улазе у ваш дом - можете их препознати по добро разрађеној стратегији
Преваранти су уверљиви, комуникативни, глуме саосећајност
Преваранти на кућним праговима у 2018. најчешће су се представљали као полицајци, годину касније као инкасатори, а у овој години поново су им најпопуларније биле улоге полицајаца, а уз њих и трговаца медицинским уређајима, показала је полицијска статистика.
Прекомерна употреба антибиотика може бити ШТЕТНА: Урадите ОВО и смањићете ризик од инфекција!
ВАЖНО! Влада Србије усвојила нове мере, али и НОВИ ЦЕНОВНИК
ОСМИ ДАН КОРОНЕ ЈЕ НАЈКРИТИЧНИЈИ: Српски пулмолог објашњава због чега долази до наглог погоршања здравља
Лажни полицајци и инкасатори играју на комуникативност, поштовање према институцији или саосећање, а жртве су им често старије особе које уз претходну најаву или без најаве посећују на кућној адреси, циљајући на њихову животну уштеђевину.
Тренутној ситуацији прилагођавају се на врло луцидан начин, уверљиви су у својим улогама, а долазак најаве телефоном, стварајући код жртве лажни дојам поверења или само покуцају на врата. Жртве, након што схвате да су преварене често се осећају посрамљено, али полиција наглашава како је важно да пријаве таква недела јер починитељ можда већ вреба другу жртву.
Полицијско праћење показало је да су се преваранти у 2018. најчешће представљали као полицијски службеници, а прошле године су на прво место избили инкасатори иза којих су следили продавци медицинских уређаја, полицајци и службеници финансијских институција. У 2020. преваранти су најчешће користили улоге полицајаца, продаваца медицинских уређаја и службеника финансијских институција.
Особу која вам стоји пред прагом проверите иза затворених врата
Полиција поручује грађанима да имају право бити сумњичави према свакој службеној особи те да проверу особе обаве преко затворених врата, уз помоћ шпијунке.
- Правом службенику то неће сметати, али ће преварант постати нестрпљив јер му се повећава ризик да буде примећен и ухваћен - објаснила је из загребачке полиције Марија Goatti.
Млађе чланове породице позвала је да саветују старије на самозаштитно понашање како њихови ближњи не би постали жртве превараната.
Ево још добродошлих савета
У саветима којима жели спречити такве преваре, полиција позива грађане да не пуштају непознате особе у свој дом, а да се претходно поуздано не увере о коме је реч и да се не дају импресионирати одлучним наступом непознате особе, титулом, љубазношћу или беспомоћношћу.
- Ако упркос вашем одбијању, непознати починитељ и даље упорно покушава ући у дом, обавестите члана породице или замолите за помоћ суседа те у исто време одмах о томе обавестите полицију позивом на 192 - порука је из полиције.
Ако се превара ипак догоди, грађанима се саветује да не дирају ствари које је дирао починитељ како се не би уништили трагови те да запамте изглед преваранта и што више детаља, попут смера бега или регистарске ознаке возила.