UVEDEN NOVI NAČIN RADA U URGENTNOM CENTRU! Trijaža pacijenata se radi po zonama - evo šta to znači
Srećni su oni koji nisu morali nikada da idu u Urgentni centar. Oni koji su imali tu nesreću, znaju da je sve sem dobre volje lekara bilo u prilično lošem stanju. Neretko se i stajalo, jer nije bilo mesta za sedenje.
Od pre dva dana, Urgentni centar nalazi se u novoj zgradi Kliničkog centra Srbije. Uveden je i novi način rada, trijaža pacijenata po zonama - što znači da hitni slučajevi više neće čekati na prijem.
Direktor Urgentnog centra u Beogradu Marko Ercegovac kaže da premeštanje te zdravstvene ustanove u novu zgradu Kliničkog centra Srbije omogućava adekvatan trijažno-prijemni sistem - "da onaj ko je stvarno hitan ne gubi vreme".
Studiranje i posao mogu zajedno: Izaberite fakultet na kome je to moguće
STRAVIČNO UPOZORENJE LEKARA! Svaki šesti stanovnik Srbije ima F dijagnozu - ako padnete ovaj test obavezno idite kod stručnjaka
NAJNOVIJA INFORMACIJA! Oglasio se Nenad Periš - evo šta mu je saopštila srpska policija (VIDEO)
Trijažu će se vršiti lekari urgentne medicine, na samom ulazu.
- Oni koji nisu hitni, imaju svoje vreme čekanja do 240 minuta kao ranije. Svi ostali, po stepenu hitnosti - od crvenog, za koje nema čekanja, narandžastog - čekanje do 10 minuta, do žutog, koji je hitan ali najblaži i čeka do 60 minuta - rekao je Ercegovac gostujući u Beogradskoj hronici.
Hitni slučajevi više neći ići od ordinacije do ordinacije, već će lekari dolaziti kod njih. Ovakav način rada, mnogo će olakšati pacijentima, uveren je direktor Urgentnog centra.
- Ranije smo imali problem velike gužve i sam doktor ne može da razgraniči ko je stvarno hitan ko nije - rekao je Ercegovac i kao primer naveo pacijentkinju koja je sa moždanim krvarenjem strpljivo sedela na klupi i čekala red.
Pacijenti koji nisu hitni, poput onih sa povredama i prelomima a čije je stanje takvo da mogu da čekaju, odlaze u zelenu zonu. Ispred svake ambulante ima dovoljno stolica, napominje Ercegovac. Što se tiče ulaženja preko reda, ističe da je to navika koju je skoro pa nemoguće izbeći.
- Međutim, mogućnost da se preko reda hitan pacijent preskoči - to je nemoguće - tvrdi Ercegovac.
Provera stanja pacijenata na 10-15 minuta
Napominje da pacijenti u Urgentnom centru ne smeju da čekaju duže od 240 minuta od kada se otvori karton i dodaje da će na svakih 10-15 minuta medicinske sestre izlaziti u čekaonicu i pitati pacijente kako su - u slučaju da im se zdravstveno stanje pogoršalo.
Govoreći o pacijentima koji dolaze iz unutrašnjosti, Ercegovac očekuje će nastaviti da dolaze i oni bez urgentnog razloga, a da će lekari kao i do sada definisati problem, proceniti da li je za hospitalizaciju, da li je to moguće uraditi u njihovim lokalnim ustanovama ili će biti primljeni i lečeni tu.
U Urgentnom centru sada će moći da se uradi i magnetna rezonanca, koja, kaže Ercegovac, otvara mogućnosti za ozbiljnije dijagnostičke procedure i sigurno će imati veliku ulogu.
U Urgentni centar stiže i medicinsko osoblje iz kovid bolnice u Batajnici.
- Mi smo definisali veći broj medicinskih tehničara iz Batajnice, koji su se ozbiljno naučili svom poslu, kako oni, tako i anesteziolozi, radiolozi... Oni će preći kod nas da rade, kako u jedinici intenzivnog lečenja, tako i u prijemno-trijažnoj službi, tako i u anesteziji - rekao je Ercegovac.
Dodaje da sigurno nije lako doći do nove zgrade Urgentnog centra, ako se ne prate oznake, kojih, kako kaže, ima i na tablama i na kolovozu - na svim stranama sa kojih se može prići Kliničkom centru.
Stara zgrada Urgentnog centra, s početka 20. veka, dobija novu namenu - u nju dolaze Klinika za ortopediju i Klinika za plastičnu hirurgiju.