KONFERENCIJA KRIZNOG ŠTABA: Prema najnovijim podacima u Srbiji izlečeno 870 osoba
Krizni štab Republike Srbije za suzbijanje korona virusa u Srbiji iznosi najnovije podatke ministarstva zdravlja.
U Republici Srbiji je do 15 časova 20. aprila 2020. godine registrovano ukupno 6.630 potvrđenih slučajeva COVID 19.
Od poslednjeg izveštaja testirani su uzorci 3.111 osoba od kojih je 312 pozitivno. Hospitalizovano je 3.703 pacijenata.
Na respiratoru je ukupno 108 pacijenata.
U Republici Srbiji testirano je ukupno 41.812 osoba koje su ispunjavale kriterijume definicije slučaja.
U poslednja 24 časa preminule su 3 osobe, dve osobe muškog i jedna osoba ženskog pola.
Ukupan broj preminulih od početka epidemije je 125.
Ukupan broj izlečenih građana je 870.
Ovi ljudi zaslužuju veliko "bravo", a ono što rade da bi pomogli Srbiji i regionu će se dugo pamtiti
Dr Nestorović izdao upozorenje: Korona više pogađa pušače, njihovo lečenje ima POSEBAN SCENARIO
Cela Srbija se obradovala ovoj fotografiji: Svakim danom sve više rođenih beba, OBOREN REKORD OD PRE 25 GODINA!
Na današnjoj sednici Vlade Republike Srbije, a u skladu sa epidemiološkom situacijom i mišljenjem struke, donete su odluke koje se tiču ublažavanja određenih mera u vezi sa sprečavanjem širenja virusa kovid 19.
Građani stariji od 65 godina moći će, počevši od sutra, utorkom, petkom i nedeljom da izlaze u šetnju u trajanju od pola sata. Oni će svojih pola sata za šetnju moći da iskoriste u periodu od 18 časova do 1 sat iza ponoći, najviše šest stotina metara od mesta stanovanja.
Od utorka, 21. aprila dozvoljen je rad poslodavcima iz oblasti pružanja usluga, poput automehaničarskih i vulkanizerskih radnji, obućara, krojača, hemijskih čišćenja, škola za obuku vozača kao i poslodavcima iz oblasti trgovine na malo - knjižare, trgovci motornim vozilima, biciklima, nautikom, tehničkom robom, građevinskim materijalom...
Zelene pijace (na otvorenom i zatvorenom prostoru) od sutra su ponovo otvorene uz obaveznu primenu svih mera zaštite protiv širenja korona virusa.
Vlada takođe poziva poslodavce u oblasti građevinarstva (visokogradnja i niskogradnja) da nastave rad u punom kapacitetu radom od sutra, 21. aprila. Svi poslodavci su u obavezi da radnicima obezbede zaštitna sredstva (maske, rukavice i dezinfekciona sredstva) i rad se mora obavljati uz poštovanje socijalne distance. Poslodavci su dužni da izrade poseban plan mera rada tokom vanrednog stanja, dok su zaposleni u obavezi da to poštuju.
Oni koji i dalje nisu u mogućnosti da nastave sa radom su objekti čiji rad podrazumeva okupljanje velikog broja ljudi, poput radnji različitih delatnosti koje se nalaze u tržnim centrima. Takođe, rad i dalje nije dozvoljen u delatnostima koje podrazumevaju blizak fizički kontakt, tako da frizerski saloni, saloni za negu lepote, teretane i fitnes centri i dalje ostaju zatvoreni.
Bitno je naglasiti još jednom da se rad u objektima i delatnostima kojima je to od sutra dovoljeno može obavljati isključivo uz poštovanje svih mera zaštite i korišćenje sredstava za dezinfekciju i zaštitnih sredstava - maski i rukavica.
Vlada je odobrila i donaciju od pet hiljada testova Republici Srpskoj u cilju sprečavanja širenja virusa COVID-19.
Dr Slobodan Ovuka, direktor bolnice u Pančevu, rekao je da je danas u Pančevu 159 pacijenata od kojih je dvoje na respiratoru.
- Danas smo dobili još 5 respiratora koji ostaju kod nas u bolnici trajno i olakšaće nam posao i u budućnosti - rekao je dr Ovuka i dodao da nema ni jednog obolelog zdravstvenog radnika u Pančevu.
Ističe da su svi prošli edukacije o korišćenju zaštitne opreme i dodaje da su zadovoljni trenutnim stanjem
- Nema opuštanja dok i poslednji pacijent ne ode svojoj kući - rekao je dr Ovuka.
Na pitanje da li postoji šansa da počne i rad vrtića, jer, od trenutka kada krenu da rade trgovine i ostale delatnosti, deca bi opet ostajala sa bakama i dekama, i na taj način ugrožavamo i najstarije i najmlađe.
- Za sada je ta mera prerana i za sada će školska deca i deca u vrtićima ostati kod kuće, a o svemu tome će javnost biti obaveštena na vreme, kao i do sada - dodao je dr Gojković.
On dodaje da će dalje mere zavisiti od onoga kako ćemo se ponašati u sledeće dve nedelje.
- Odlučili smo da se krene sutra sa olakšavanjem mera, ali moraju građani da budu svesni ukoliko bude bilo kakvog odstupanja od naših procena i ušli u problem vezan za mere koje se preduzimaju, moraćemo ponovo da stegnemo mere. Sve ovo isključivo na dalje zavisi od nas - rekao je dr Gojković.
Načelnica Infektivne klinike KC Vojvodina Vesna Turkulov je rekla da ne može da se kaže da li virus može da opstane u vodenom medijumu.
- Nemamo pouzdanih podataka o tome, tako da niko ne može da tvrdi koliko može u vodi da opstane virus.
- Novinarska pitanja pojedinih redakcija nisu bila razlog za zabranu, već smo sproveli mere kako bi zaštitili novinare, mi bez izuzetaka odgovaramo na sva pitanja novinara - naglasio je dr Gojković.
- Najveći problem epidemije je šesta nedelja, tada smo očekivali najveći broj inficiranih, pa nakon toga i pad istog. Zato smo i doneli odluku da konferencija bude ovako organizovana kako bi zaštitili zdravlje svih novinara koji su prisustvovali ovim konferencijama, kako ne bi širili dalje ovu infekciju - rekao je dr Gojković.
- Situacija se međutim promenila, i sutra će svi mediji moći da prisustvuju svim manifestacijama uz socijalno distanciranje i poštovanje mera bezbednosti - dodao je on.
- Što se zatvorenih prostora tiče, moramo da ograničimo broj novinara, zato ćemo podeliti novinarske agencije, i televizije, a drugog dana štampane medije i portale, na tak način sprečavamo sve mogućnosti širenja virusa - naglasio je dr Gojković.
On ističe da se mere donose na osnovu edipemioloških kriterijuma kao i da imamo pad u broju obolelih u poslednjih nekoliko dana.
-U ovom trenutku imamo veći broj otpusta nego što imamo prijema i to već pet dana konstantno. I u ovom trenutku i to je jedan od razloga što želimo da relaksiramo mere, ali to ne znači ništa ukoliko se brojevi ponovo povećaju vratićemo teže mere - rekao je dr Gojković i dodao da se krenulo sa brzim testovima kako bi stekli realniju sliku i procenu trenutne situacije u populaciji.
- Radimo veći broj testova, naravno, da vidimo u kakvom se stanju nalazi naša populacija, ali vrhunac će biti u junu/julu, tada će se sprovesti testiranje asimptomatskih pacijenata - dodao je dr Gojković.
Doktorka Turkulov ističe da nikada nije bilo neštašice hlorokina, i dodaje da je nema ni sada.
Dr Gojković je rekao da Galenika već ozbiljne količine hlorokina proizvodi ali da se on ne može davati preventivno već u strogo određenim indikacijama.
Kada je sledeći vikend u pitanju, dr Gojković je rekao da će se pratiti ponašanje i broj obolelih i da će se u zavisnosti od toga donositi mere za vikend ali i za sledeći period u celini.
- Videćemo koliko smo poštovali mere, kako je prošla mera zabrane ovog vikenda i koliki je broj obolelih, tako da sve zavisi od nas i jedino od nas da li ćemo i sledećeg vikenda imati policijski čas 24 sata - naglasio je dr Gojković.
- Baš ta epidemiološka slika o kojoj pričamo, ona je dovela do toga da suzbijemo mere, dobro smo se pokazali ali moramo da nastavimo da strogo vodimo računa da ne bi doveli do toga da promenimo sliku i vratimo se na početak - naglasio je.
Doktor je ponovio da je od sutra dozvoljen rad prodavcima iz pružanja usluga gde postoji manji bez kontaktni deo između zaposlenih i građanja.
Ističe da je za ove odluke bilo merodavno to što opada broj obolelih, što je zdravstveni sistem na nogama, i možemo da relaksiranije ulazimo u sedmu nedelju epidemije, dodajući da svako iskakanje iz mera koje su sprovođene može promeniti epidemiološku sliku.
- Mali broj studentskih domova i centara je uključeno u medicinsku potporu, ali nema naznaka za vraćanje studenata na fakultete, za sada to nije neophodno - naveo je dr Gojković.
Turkulov je rekla da u KC Vojvodine danas po prvi put ima više otpuštenih nego što su na lečenju.
-U ovom trenutku je 97 na lečenju, a 99 je izlečeno. Upravo svi pacijenti koji su preležali infekciju posle nekog perioda stvaraju antitela i mogu potencijalno biti donori plazme u terapijske svrhe - rekla je Turkulov.
Kako kaže, vrši se prikupljanje podataka od izlečenih kako bi mogla plazma da se iskoristi u terapijske svrhe.
- Upravo ti pacijenti koji su preležali kovid infekciju mogu biti donori krvne plazme, svi testovi moraju biti ispunjeni, mora da prođe određeni period da se kod izlečenog stvore anti-tela, najmanje 3 nedelje od oporavka od korona virusa, da bi mogao da bude donor. Međutim, mora se voditi računa i moramo poštovati kriterijume i primaoca krvne plazme. Mi moramo određivati i ko će biti donor i primaoc - navela je profesorka.
Dr Gojković je rekao da postoje stroge indikacije za testiranje i da sve zahteva ozbiljnu stručnu kompentenciju.
- Brzi testovi su testovi koji imaju znatno veću specifičnost i senzitivnost, ali to su testovi kojima se utvrđuje prisustvo antitela u krvi. Krenuli smo sa testiranjem brzim testovima iz venske krvi i određuje se da li u toj krvi postoji antitelo na koronavirus. Ukoliko postoje, znamo da je osoba ili inficirana ili da je preležala ovu infekciju - rekao je dr Gojković i dodao da se ta antitela pokazuju oko 5 do 7 dana, kao i da će oni najviše pomoći da se vidi koliki je imunutet populacije na koronu.
- Ono što je bitno jeste da sada sve zavisi od nas i na koji način ćemo pokušati da u sledećem periodu budemo maksimalno odgovorni i strpljivi, kao i da u tom delu silaska krive nemamo iskakanja i povećanje broja obolelih, jer ćemo u tom slučaju morati da se vratimo na ono što smo imali do sada - rekao je dr Gojković.
Dr Turkulov je rekla da je ono vreme kada se očekuju komplikacije jeste ono vreme nakon nedelju dana.
- Testovi su se ponavljali pred planirali otpust ali su pacijenti morali biti klinički dobro. I stav je bio da se otpuštaju nakon dva negativna testa, ali moguće je da jedan test bude negativan a sledeći pozitivan, što ne značli da je virus još uvek prisuta, ali su pacijenti ipak poslati u kućnu izolaciju, nakon čega bi se ponovo testirala - rekla je dr Turkulov.
Ističe da je samo pomereno drugo testiranje.
- Bitno je da idemo postepeno, sada je samo bitno da budemo maksimalno odgovorni i strpljivi i da brzo u tom delu epidemiološke krive nemamo porast, to će biti uspeh i tada ćemo zajedno sa strukom i Vladom Srbije doneti adekvatne mere i od početku rada gradskog prevoza - rekao je dr Gojković na pitanje našeg portala.
Dr Gojković je rekao da lekarska profesija ne poznaje ni veru ni nacionalnost, ni rasu, ni pol, dodaje je da je Srbija humana država, komentarišući to što su u Prištini bacili 1.000 testova za testiranja na kovid poklonjenih od Srbije.
On je podsetio na humanost Srbije u dosadašnjim ratovima, kao i na to da su mnoge zemlje na svetu toga svesne.
-Na ulazu Crvenog krsta u Ženevi stoji naslov da budu humani kao što je to Srbija - rekao je dr Gojković.
- Srbija uvek pruža svoju podršku svima, i tako je bilo uvek, na taj način naša dela govore o nama, a dela i reči drugih, neka govore o njima - naveo je dr Gojković i time završio odgovor na ovo pitanje.
DR GOJKOVIĆ ODGOVORIO NA NAŠE PITANJE: Evo kada se očekuje da GRADSKI PREVOZ ponovo saobraća
SVE JE DO DISCIPLINE GRAĐANA SRBIJE: Policijski čas za 1. maj zavisi jedino od OVOGA
"Hvala što verujete kineskim tehnologijama" Ambasadorka Čen Bo veruje u KONAČNU POBEDU nad virusom
VEST KOJU ČEKAJU SVI RODITELJI: Krizni štab otkrio kada će vrtići početi sa radom
NARODNO VESELJE USRED ZABRANE KRETANJA?! Na Vaskrs opleli kolo ISPRED MANASTIRA bez obzira na smrtnu opasnost (VIDEO)