КОНФЕРЕНЦИЈА КРИЗНОГ ШТАБА: Према најновијим подацима у Србији излечено 870 особа
Кризни штаб Републике Србије за сузбијање корона вируса у Србији износи најновије податке министарства здравља.
У Републици Србији је до 15 часова 20. априла 2020. године регистровано укупно 6.630 потврђених случајева COVID 19.
Од последњег извештаја тестирани су узорци 3.111 особа од којих је 312 позитивно. Хоспитализовано је 3.703 пацијената.
На респиратору је укупно 108 пацијената.
У Републици Србији тестирано је укупно 41.812 особа које су испуњавале критеријуме дефиниције случаја.
У последња 24 часа преминуле су 3 особе, две особе мушког и једна особа женског пола.
Укупан број преминулих од почетка епидемије је 125.
Укупан број излечених грађана је 870.
Ови људи заслужују велико "браво", а оно што раде да би помогли Србији и региону ће се дуго памтити
Др Несторовић издао упозорење: Корона више погађа пушаче, њихово лечење има ПОСЕБАН СЦЕНАРИО
Цела Србија се обрадовала овој фотографији: Сваким даном све више рођених беба, ОБОРЕН РЕКОРД ОД ПРЕ 25 ГОДИНА!
На данашњој седници Владе Републике Србије, а у складу са епидемиолошком ситуацијом и мишљењем струке, донете су одлуке које се тичу ублажавања одређених мера у вези са спречавањем ширења вируса ковид 19.
Грађани старији од 65 година моћи ће, почевши од сутра, уторком, петком и недељом да излазе у шетњу у трајању од пола сата. Они ће својих пола сата за шетњу моћи да искористе у периоду од 18 часова до 1 сат иза поноћи, највише шест стотина метара од места становања.
Од уторка, 21. априла дозвољен је рад послодавцима из области пружања услуга, попут аутомеханичарских и вулканизерских радњи, обућара, кројача, хемијских чишћења, школа за обуку возача као и послодавцима из области трговине на мало - књижаре, трговци моторним возилима, бициклима, наутиком, техничком робом, грађевинским материјалом...
Зелене пијаце (на отвореном и затвореном простору) од сутра су поново отворене уз обавезну примену свих мера заштите против ширења корона вируса.
Влада такође позива послодавце у области грађевинарства (високоградња и нискоградња) да наставе рад у пуном капацитету радом од сутра, 21. априла. Сви послодавци су у обавези да радницима обезбеде заштитна средства (маске, рукавице и дезинфекциона средства) и рад се мора обављати уз поштовање социјалне дистанце. Послодавци су дужни да израде посебан план мера рада током ванредног стања, док су запослени у обавези да то поштују.
Они који и даље нису у могућности да наставе са радом су објекти чији рад подразумева окупљање великог броја људи, попут радњи различитих делатности које се налазе у тржним центрима. Такође, рад и даље није дозвољен у делатностима које подразумевају близак физички контакт, тако да фризерски салони, салони за негу лепоте, теретане и фитнес центри и даље остају затворени.
Битно је нагласити још једном да се рад у објектима и делатностима којима је то од сутра довољено може обављати искључиво уз поштовање свих мера заштите и коришћење средстава за дезинфекцију и заштитних средстава - маски и рукавица.
Влада је одобрила и донацију од пет хиљада тестова Републици Српској у циљу спречавања ширења вируса COVID-19.
Др Слободан Овука, директор болнице у Панчеву, рекао је да је данас у Панчеву 159 пацијената од којих је двоје на респиратору.
- Данас смо добили још 5 респиратора који остају код нас у болници трајно и олакшаће нам посао и у будућности - рекао је др Овука и додао да нема ни једног оболелог здравственог радника у Панчеву.
Истиче да су сви прошли едукације о коришћењу заштитне опреме и додаје да су задовољни тренутним стањем
- Нема опуштања док и последњи пацијент не оде својој кући - рекао је др Овука.
На питање да ли постоји шанса да почне и рад вртића, јер, од тренутка када крену да раде трговине и остале делатности, деца би опет остајала са бакама и декама, и на тај начин угрожавамо и најстарије и најмлађе.
- За сада је та мера прерана и за сада ће школска деца и деца у вртићима остати код куће, а о свему томе ће јавност бити обавештена на време, као и до сада - додао је др Гојковић.
Он додаје да ће даље мере зависити од онога како ћемо се понашати у следеће две недеље.
- Одлучили смо да се крене сутра са олакшавањем мера, али морају грађани да буду свесни уколико буде било каквог одступања од наших процена и ушли у проблем везан за мере које се предузимају, мораћемо поново да стегнемо мере. Све ово искључиво на даље зависи од нас - рекао је др Гојковић.
Начелница Инфективне клинике КЦ Војводина Весна Туркулов је рекла да не може да се каже да ли вирус може да опстане у воденом медијуму.
- Немамо поузданих података о томе, тако да нико не може да тврди колико може у води да опстане вирус.
- Новинарска питања појединих редакција нису била разлог за забрану, већ смо спровели мере како би заштитили новинаре, ми без изузетака одговарамо на сва питања новинара - нагласио је др Гојковић.
- Највећи проблем епидемије је шеста недеља, тада смо очекивали највећи број инфицираних, па након тога и пад истог. Зато смо и донели одлуку да конференција буде овако организована како би заштитили здравље свих новинара који су присуствовали овим конференцијама, како не би ширили даље ову инфекцију - рекао је др Гојковић.
- Ситуација се међутим променила, и сутра ће сви медији моћи да присуствују свим манифестацијама уз социјално дистанцирање и поштовање мера безбедности - додао је он.
- Што се затворених простора тиче, морамо да ограничимо број новинара, зато ћемо поделити новинарске агенције, и телевизије, а другог дана штампане медије и портале, на так начин спречавамо све могућности ширења вируса - нагласио је др Гојковић.
Он истиче да се мере доносе на основу едипемиолошких критеријума као и да имамо пад у броју оболелих у последњих неколико дана.
-У овом тренутку имамо већи број отпуста него што имамо пријема и то већ пет дана константно. И у овом тренутку и то је један од разлога што желимо да релаксирамо мере, али то не значи ништа уколико се бројеви поново повећају вратићемо теже мере - рекао је др Гојковић и додао да се кренуло са брзим тестовима како би стекли реалнију слику и процену тренутне ситуације у популацији.
- Радимо већи број тестова, наравно, да видимо у каквом се стању налази наша популација, али врхунац ће бити у јуну/јулу, тада ће се спровести тестирање асимптоматских пацијената - додао је др Гојковић.
Докторка Туркулов истиче да никада није било нешташице хлорокина, и додаје да је нема ни сада.
Др Гојковић је рекао да Галеника већ озбиљне количине хлорокина производи али да се он не може давати превентивно већ у строго одређеним индикацијама.
Када је следећи викенд у питању, др Гојковић је рекао да ће се пратити понашање и број оболелих и да ће се у зависности од тога доносити мере за викенд али и за следећи период у целини.
- Видећемо колико смо поштовали мере, како је прошла мера забране овог викенда и колики је број оболелих, тако да све зависи од нас и једино од нас да ли ћемо и следећег викенда имати полицијски час 24 сата - нагласио је др Гојковић.
- Баш та епидемиолошка слика о којој причамо, она је довела до тога да сузбијемо мере, добро смо се показали али морамо да наставимо да строго водимо рачуна да не би довели до тога да променимо слику и вратимо се на почетак - нагласио је.
Доктор је поновио да је од сутра дозвољен рад продавцима из пружања услуга где постоји мањи без контактни део између запослених и грађања.
Истиче да је за ове одлуке било меродавно то што опада број оболелих, што је здравствени систем на ногама, и можемо да релаксираније улазимо у седму недељу епидемије, додајући да свако искакање из мера које су спровођене може променити епидемиолошку слику.
- Мали број студентских домова и центара је укључено у медицинску потпору, али нема назнака за враћање студената на факултете, за сада то није неопходно - навео је др Гојковић.
Туркулов је рекла да у КЦ Војводине данас по први пут има више отпуштених него што су на лечењу.
-У овом тренутку је 97 на лечењу, а 99 је излечено. Управо сви пацијенти који су прележали инфекцију после неког периода стварају антитела и могу потенцијално бити донори плазме у терапијске сврхе - рекла је Туркулов.
Како каже, врши се прикупљање података од излечених како би могла плазма да се искористи у терапијске сврхе.
- Управо ти пацијенти који су прележали ковид инфекцију могу бити донори крвне плазме, сви тестови морају бити испуњени, мора да прође одређени период да се код излеченог створе анти-тела, најмање 3 недеље од опоравка од корона вируса, да би могао да буде донор. Међутим, мора се водити рачуна и морамо поштовати критеријуме и примаоца крвне плазме. Ми морамо одређивати и ко ће бити донор и примаоц - навела је професорка.
Др Гојковић је рекао да постоје строге индикације за тестирање и да све захтева озбиљну стручну компентенцију.
- Брзи тестови су тестови који имају знатно већу специфичност и сензитивност, али то су тестови којима се утврђује присуство антитела у крви. Кренули смо са тестирањем брзим тестовима из венске крви и одређује се да ли у тој крви постоји антитело на коронавирус. Уколико постоје, знамо да је особа или инфицирана или да је прележала ову инфекцију - рекао је др Гојковић и додао да се та антитела показују око 5 до 7 дана, као и да ће они највише помоћи да се види колики је имунутет популације на корону.
- Оно што је битно јесте да сада све зависи од нас и на који начин ћемо покушати да у следећем периоду будемо максимално одговорни и стрпљиви, као и да у том делу силаска криве немамо искакања и повећање броја оболелих, јер ћемо у том случају морати да се вратимо на оно што смо имали до сада - рекао је др Гојковић.
Др Туркулов је рекла да је оно време када се очекују компликације јесте оно време након недељу дана.
- Тестови су се понављали пред планирали отпуст али су пацијенти морали бити клинички добро. И став је био да се отпуштају након два негативна теста, али могуће је да један тест буде негативан а следећи позитиван, што не значли да је вирус још увек присута, али су пацијенти ипак послати у кућну изолацију, након чега би се поново тестирала - рекла је др Туркулов.
Истиче да је само померено друго тестирање.
- Битно је да идемо постепено, сада је само битно да будемо максимално одговорни и стрпљиви и да брзо у том делу епидемиолошке криве немамо пораст, то ће бити успех и тада ћемо заједно са струком и Владом Србије донети адекватне мере и од почетку рада градског превоза - рекао је др Гојковић на питање нашег портала.
Др Гојковић је рекао да лекарска професија не познаје ни веру ни националност, ни расу, ни пол, додаје је да је Србија хумана држава, коментаришући то што су у Приштини бацили 1.000 тестова за тестирања на ковид поклоњених од Србије.
Он је подсетио на хуманост Србије у досадашњим ратовима, као и на то да су многе земље на свету тога свесне.
-На улазу Црвеног крста у Женеви стоји наслов да буду хумани као што је то Србија - рекао је др Гојковић.
- Србија увек пружа своју подршку свима, и тако је било увек, на тај начин наша дела говоре о нама, а дела и речи других, нека говоре о њима - навео је др Гојковић и тиме завршио одговор на ово питање.
ДР ГОЈКОВИЋ ОДГОВОРИО НА НАШЕ ПИТАЊЕ: Ево када се очекује да ГРАДСКИ ПРЕВОЗ поново саобраћа
СВЕ ЈЕ ДО ДИСЦИПЛИНЕ ГРАЂАНА СРБИЈЕ: Полицијски час за 1. мај зависи једино од ОВОГА
"Хвала што верујете кинеским технологијама" Амбасадорка Чен Бо верује у КОНАЧНУ ПОБЕДУ над вирусом
ВЕСТ КОЈУ ЧЕКАЈУ СВИ РОДИТЕЉИ: Кризни штаб открио када ће вртићи почети са радом
НАРОДНО ВЕСЕЉЕ УСРЕД ЗАБРАНЕ КРЕТАЊА?! На Васкрс оплели коло ИСПРЕД МАНАСТИРА без обзира на смртну опасност (ВИДЕО)