(UZNEMIRUJUĆI VIDEO) Deca su u OPASNOSTI: Stručnjaci OTKRIVAJU - Evo KAKO FUNKCIONIŠU sekte u Srbiji
Uznemirujući snimak iz Obrenovca, koji je neposredno pre Nove godine obišao internet, zaprepastio je javnost i ostavio meštane ove beogradske opštine u zebnji da bi sličan primer užasa i ljudske surovosti mogao ponovo biti zabeležen u njihovom kraju.
Video zapis prikazuje momka M.Đ. (21) sa kapuljačom koji doziva psa, tiho mu pevajući "Kefo zote", da bi nekoliko trenutaka kasnije izvukao nož i zario ga u nesrećnu životinju. Nije prošlo mnogo, a društvenim mrežama pronela se vest da je svojevrsna ritualna sintagma koja je ovde upotrebljena zapravo naziv sekte koja "operiše" u tom delu prestonice.
OTAC TARASJEV UPOZORAVA: Tajne službe i profašističke organizacije progone pravoslavce u Ukrajini
Čitavo zbivanje kamerom je zabeležila mladićeva devojka K.P. (34), a oboje su brzom reakcijom policije uhapšeni. Slučaj je, ipak, po ko zna koji put pokrenuo ona uvek neprijatna pitanja: u kakvom društvu živimo i da li treba da strepimo za sopstvenu i sigurnost najmilijih. Odgovori stručnjaka nisu optimistični:
-Ako se nešto uskoro ne uradi, neće biti dobro. Zabrinjava stanje u kom policija ne može da reaguje sve dok ne dođe do krivičnog dela, iako je broj sektaških praksi u porastu, a pojedine evropske zemlje, čijim vrednostima i sami težimo, imaju sistem zakonodavstva koji sankcioniše sektašenje - ističe sektolog Dimitrije Pastuović.
Okvirno govoreći, u Srbiji bi se, dodaje on, moglo izdvojiti pet dominantnih sekti.
- Postoje satanističke, pseudohrišćanske, pseudohinduističke, sinkretičke (mešavine elemenata okultizma i magije) i one komercijalne. Potonje se ne bave religijskim pitanjima, to su preduzeća koja deluju piramidalno, sa zaradom kao glavnim motivom, a po principu poslovanja "svi za jednog i sve za jednog", često su to razne pseudofarmaceutske organizacije - precizira Pastuović.
Međutim, kako vreme odmiče, navodi nekadašnji policijski službenik u radu sa sektama Zoran Luković, kombinovanje različitih učenja sve je prisutnije, a savremene sekte žrtve privlače posmatrajući njihove potrebe.
- Stvar je u tome da se radi na formiranju dobrovoljne žrtve, ljudi se ne vrbuju nasilno, već se ulažu napori da oni sami uđu u takav krug i prihvate obaveze koje im se nameću. Ceo proces uvlačenja nekoga u sektu se bazira na stručnim taktikama, ali su kasnije instrukcije na tom "putu spasenja" nestručne i nesertifikovane - tu se zapravo i krije opasnost - kaže Luković.
Hrvatski istoričar: Srbi nisu Sloveni, njihovi vladari nisu bili Germani
Ono što ocenjuje kao stereotipno razmišljanje koje duže vreme vlada među stanovnicima naše zemlje jeste fokusiranje na broj sekti i njihovih članova.
- Mnogo bitnije od pretpostavki koliko sekti u Srbiji ima jeste učenje koje nude, a koje je postalo dostupno gotovo svima - o verovanjima se saznaje i istima se priklanja preko interneta, naročito društvenih mreža, gde su prisutni mladi korisnici i gde se inače susrećemo sa obiljem ponuda i tumača tih ponuda, toliko je takozvanih lajf koučeva... Pojedinima je teško da naprave pravi izbor, a potreba za smislom i ljubavlju ih odvodi na pogrešan put - navodi on.
Broj "ludaka" po srezu: Objavljena MAPA SRBIJE na kojoj niko ne želi da se nađe (FOTO)
Pastuović upozorava da su duhovnom padu skoro sve socijalne kategorije podjednako sklone.
- Nema pravila kada je u pitanju sloj društva koji je dominantan u sektama, mogu se samo uopšteno izvući zaključci poput onih da satanisti češće biraju mlađu populaciju kao svoje žrtve, da su stariji skloniji pseudohrišćanstvu, a pseudohinduizmu oni koji traže sebe, traže mistiku... - nabraja stručnjak.
Ipak, posledice su skoro bez izuzetka užasavajuće, neretko rezultiraju i smrtnim ishodom.
- Sve i da do njega ne dođe, teško da možemo reći da su bolest, gubitak imovine ili cepanje porodice poslednično išta manje opasni od takvog konačnog čina - zaključuje Luković.