(УЗНЕМИРУЈУЋИ ВИДЕО) Деца су у ОПАСНОСТИ: Стручњаци ОТКРИВАЈУ - Ево КАКО ФУНКЦИОНИШУ секте у Србији
Узнемирујући снимак из Обреновца, који је непосредно пре Нове године обишао интернет, запрепастио је јавност и оставио мештане ове београдске општине у зебњи да би сличан пример ужаса и људске суровости могао поново бити забележен у њиховом крају.
Видео запис приказује момка М.Ђ. (21) са капуљачом који дозива пса, тихо му певајући "Кефо зоте", да би неколико тренутака касније извукао нож и зарио га у несрећну животињу. Није прошло много, а друштвеним мрежама пронела се вест да је својеврсна ритуална синтагма која је овде употребљена заправо назив секте која "оперише" у том делу престонице.
ОТАЦ ТАРАСЈЕВ УПОЗОРАВА: Тајне службе и профашистичке организације прогоне православце у Украјини
Читаво збивање камером је забележила младићева девојка К.П. (34), а обоје су брзом реакцијом полиције ухапшени. Случај је, ипак, по ко зна који пут покренуо она увек непријатна питања: у каквом друштву живимо и да ли треба да стрепимо за сопствену и сигурност најмилијих. Одговори стручњака нису оптимистични:
-Ако се нешто ускоро не уради, неће бити добро. Забрињава стање у ком полиција не може да реагује све док не дође до кривичног дела, иако је број секташких пракси у порасту, а поједине европске земље, чијим вредностима и сами тежимо, имају систем законодавства који санкционише секташење - истиче сектолог Димитрије Пастуовић.
Оквирно говорећи, у Србији би се, додаје он, могло издвојити пет доминантних секти.
- Постоје сатанистичке, псеудохришћанске, псеудохиндуистичке, синкретичке (мешавине елемената окултизма и магије) и оне комерцијалне. Потоње се не баве религијским питањима, то су предузећа која делују пирамидално, са зарадом као главним мотивом, а по принципу пословања "сви за једног и све за једног", често су то разне псеудофармацеутске организације - прецизира Пастуовић.
Међутим, како време одмиче, наводи некадашњи полицијски службеник у раду са сектама Зоран Луковић, комбиновање различитих учења све је присутније, а савремене секте жртве привлаче посматрајући њихове потребе.
- Ствар је у томе да се ради на формирању добровољне жртве, људи се не врбују насилно, већ се улажу напори да они сами уђу у такав круг и прихвате обавезе које им се намећу. Цео процес увлачења некога у секту се базира на стручним тактикама, али су касније инструкције на том "путу спасења" нестручне и несертификоване - ту се заправо и крије опасност - каже Луковић.
Хрватски историчар: Срби нису Словени, њихови владари нису били Германи
Оно што оцењује као стереотипно размишљање које дуже време влада међу становницима наше земље јесте фокусирање на број секти и њихових чланова.
- Много битније од претпоставки колико секти у Србији има јесте учење које нуде, а које је постало доступно готово свима - о веровањима се сазнаје и истима се приклања преко интернета, нарочито друштвених мрежа, где су присутни млади корисници и где се иначе сусрећемо са обиљем понуда и тумача тих понуда, толико је такозваних лајф коучева... Појединима је тешко да направе прави избор, а потреба за смислом и љубављу их одводи на погрешан пут - наводи он.
Број "лудака" по срезу: Објављена МАПА СРБИЈЕ на којој нико не жели да се нађе (ФОТО)
Пастуовић упозорава да су духовном паду скоро све социјалне категорије подједнако склоне.
- Нема правила када је у питању слој друштва који је доминантан у сектама, могу се само уопштено извући закључци попут оних да сатанисти чешће бирају млађу популацију као своје жртве, да су старији склонији псеудохришћанству, а псеудохиндуизму они који траже себе, траже мистику... - набраја стручњак.
Ипак, последице су скоро без изузетка ужасавајуће, неретко резултирају и смртним исходом.
- Све и да до њега не дође, тешко да можемо рећи да су болест, губитак имовине или цепање породице последнично ишта мање опасни од таквог коначног чина - закључује Луковић.