VAKCINA JEDINO SREDSTVO PROTIV KORONE: Dr Kapulica detaljnije o slučaju preminule porodilje iz Zaječara
Nova studija javnog zdravstva Engleske pokazala je da jedna doza kovid-19 vakcine smanjuje prenos virusa u domaćinstvu i do polovine.
Vakcina protiv korona virusa jedino je sredstvo borbe protiv ove pošasti, saglasna od samog početka struka, a to još jednom potvrđuje i doktorka Nada Kuljić Kapulica.
"PAŽLJIVO SA ISPOSNIČKE NA GURMANSKU HRANU" Dr Pantić iz Hitne pomoći apeluje na građane - posledice mogu biti kobne
DANAS JE VELIKI PETAK: Na ovaj najtužniji dan se ne veseli i ne peva, ali je važno uraditi jednu bitnu stvar
ZAŠTO SE NA VELIKI PETAK FARBAJU JAJA? Šta zapravo znači ova uskršnja tradicija?
- I dalje tvrdim da je vakcina jedino sredstvo protiv virusa. Ima pojedinačnih lekova, ali taj virus ne može suzbiti širenje osim vakcinom. Sve vakcine su efikasne, bez obzira na varijante - rekla je ona.
Doktorka Kapulica osvrnula se i na slučaj preminule porodilje iz Zaječara, koja je u ponedeljak na svet donela zdravu bebu, a juče u 7.20 časova preminula.
- Za vakcinaciju trudnica svakako su merodavniji ginekolozi. Preporuka je da je prime žene sa rizičnim trudnoćama, i ne postoji razlog da trudnicama vakcina škodi - rekla je doktorka Kapulica.
Inače, nova studija javnog zdravstva Engleske (Public Health England) pokazala je da jedna doza kovid-19 vakcine smanjuje prenos virusa u domaćinstvu i do polovine.
Studije su već pokazale da vakcinacija protiv korona virusa značajno smanjuje rizik od zaraze. Novo istraživanje te zemlje pokazuje da su oni koji se zaraze tri nedelje nakon primanja jedne doze vakcine Fajzer ili Astra Zeneka imali izmedu 38% i 49% manje šanse da virus prenesu na svoje kontakte u domacinstvu od onih koji nisu bili vakcinisani. Zaštita se videla otprilike 14 dana nakon vakcinacije.
Domaćinstva su visoko rizična okruženja za prenos, ali pružaju dokaze o uticaju vakcina na sprečavanje daljeg prenosa. Slični rezultati se mogu očekivati i u drugim sredinama sa sličnim rizicima prenosa, kao što su zajednički smeštaj i zatvori.
Povezivanjem podataka o domaćinstvima sa statusom vakcinacije, studija je upoređivala verovatnoću prenosa za vakcinisane ukućane na nevakcinisane. Studija je obuhvatila preko 57.000 kontakata iz 24.000 domaćinstava u kojima je bio laboratorijski potvrđen slučaj koji je primio vakcinaciju, u poređenju sa skoro milion kontakata nevakcinisanih slučajeva.