VAKCINA PROTIV KORONE I NEŽELJENA DEJSTVA: Doktorka Stefanović odgovara - da li se treba plašiti cepiva?
Srbi su se prethodnih dana najčešće žalili na glavobolju, blago povišenu temperaturu, bolove u kostima i zglobovima, otok na mestu uboda
U gradovima širom Srbije uveliko je u toku revakcinacija stanovništva, a specijalista urgentne medicine dr Ivana Stefanović iz beogradske Hitne pomoći ističe da građani koji su primili drugu dozu vakcine protiv koronavirusa ne treba da budu uplašeni zbog neželjenih reakcija.
VAŽNO OBAVEŠTENJE ZA SVE KOJI PLANIRAJU PUT NA PLANINU: Kakva nas temperatura čeka i šta OBAVEZNO poneti?
JOŠ JEDNA DRŽAVA UVELA KARANTIN ZA SRBE: Ukoliko planirate putovanje, obavezno se prvo informišite!
Sveti Trifun, Valentin i Dan zaljubljenih: Kako treba slaviti 14. februar
Prema njenim rečima, Srbi su se prethodnih dana najčešće žalili na glavobolju, blago povišenu temperaturu, bolove u kostima i zglobovima, otok na mestu uboda, a povremeno im se javljala i pospanost.
- Zaista nije bilo nekih ozbiljnijih simptoma, poput teških alergija, gubljenja svesti i slično. Samo budite umereni sa aktivnostima nakon primanja vakcine, kako bi eventualni bol na mestu uboda brzo prošao, i sve će biti u redu - kaže doktorka
ZA 24 SATA IZMEĐU 80 I 150 POZIVA GRAĐANA
Dr Stefanović ističe da u toku jednog dana Hitna pomoć primi između 80 i 150 poziva građana, a trećina se žali na blage neželjene reakcije, poput temperature i bolova u mišićima.
- Jedna starija Beograđanka žalila se na bolove u brahijalnom, tj. ramenom delu, ali i to je normalna reakcija nakon vakcinacije. Gospođa je imala šlog u jednoj ruci, pa ne čudi što oseća bol u drugoj. U pitanju je blago peckanje na mestu uboda, što će proći za dan ili dva - kaže doktorka.
PRIJAVA SIMPTOMA DO 30 DANA NAKON VAKCINE
Dr Stefanović objašnjava da se postvakcinalne reakcije organizma prijavljuju zdravstvenim ustanovama do 30 dana posle primanja druge doze vakcine.
- Stojimo na raspolaganju svima, svako ko oseća i najmanju promenu na svom telu treba da se javi dežurnim ustanovama. Ako se javi neka reakcija dve nedelje nakon primanja revakcine, pacijenti to odmah povezuju s primljenom vakcinom, a to uopšte ne mora da znači - ističe dr Stefanović, ističući da nema razloga za brigu.
NUSPOJAVE SE LEČE BRUFENOM I PARACETAMOLOM
Dr Stefanović navodi da je blago povišena temperatura bila najčešći simptom kod građana, a ona se, kako kaže, efikasno skida određenim medikamentima.
- Mi kao lekari treba da obavestimo pacijente da se temperatura kod onog ko je primio "Fajzerovu" vakcinu skida paracetamolom, dok je za ovaj simptom, ukoliko ga izazove "Sputnjik V", efikasan "brufen" - objašnjava sagovornica.
PRIJAVLJEN 261 SLUČAJ NEŽELJENIH REAKCIJA
Pavle Zelić iz Agencije za lekove i medicinska sredstva rekao je za Objektiv da je u Srbiji do sada prijavljen 261 slučaj neželjenih reakcija nakon imunizacije protiv koronavirusa i da je to veoma mali broj imajući u vidu koliko je vakcinisanih građana u našoj zemlji.
- Uglavnom su se prijavljivali građani starosne dobi od 45 do 64 godine, i to najčešće žene. Nema razloga da se neko ne vakciniše zato što se boji neželjenih efekata. Svi smo mi primali vakcine još kao deca i od tada nam je poznato da je moguće da se pojavi crveni pečat na mestu uboda ili da nas kratko boli glava - kaže on.