ВАКЦИНА ПРОТИВ КОРОНЕ И НЕЖЕЉЕНА ДЕЈСТВА: Докторка Стефановић одговара - да ли се треба плашити цепива?
Срби су се претходних дана најчешће жалили на главобољу, благо повишену температуру, болове у костима и зглобовима, оток на месту убода
У градовима широм Србије увелико је у току ревакцинација становништва, а специјалиста ургентне медицине др Ивана Стефановић из београдске Хитне помоћи истиче да грађани који су примили другу дозу вакцине против коронавируса не треба да буду уплашени због нежељених реакција.
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ ЗА СВЕ КОЈИ ПЛАНИРАЈУ ПУТ НА ПЛАНИНУ: Каква нас температура чека и шта ОБАВЕЗНО понети?
ЈОШ ЈЕДНА ДРЖАВА УВЕЛА КАРАНТИН ЗА СРБЕ: Уколико планирате путовање, обавезно се прво информишите!
Свети Трифун, Валентин и Дан заљубљених: Како треба славити 14. фебруар
Према њеним речима, Срби су се претходних дана најчешће жалили на главобољу, благо повишену температуру, болове у костима и зглобовима, оток на месту убода, а повремено им се јављала и поспаност.
- Заиста није било неких озбиљнијих симптома, попут тешких алергија, губљења свести и слично. Само будите умерени са активностима након примања вакцине, како би евентуални бол на месту убода брзо прошао, и све ће бити у реду - каже докторка
ЗА 24 САТА ИЗМЕЂУ 80 И 150 ПОЗИВА ГРАЂАНА
Др Стефановић истиче да у току једног дана Хитна помоћ прими између 80 и 150 позива грађана, а трећина се жали на благе нежељене реакције, попут температуре и болова у мишићима.
- Једна старија Београђанка жалила се на болове у брахијалном, тј. раменом делу, али и то је нормална реакција након вакцинације. Госпођа је имала шлог у једној руци, па не чуди што осећа бол у другој. У питању је благо пецкање на месту убода, што ће проћи за дан или два - каже докторка.
ПРИЈАВА СИМПТОМА ДО 30 ДАНА НАКОН ВАКЦИНЕ
Др Стефановић објашњава да се поствакциналне реакције организма пријављују здравственим установама до 30 дана после примања друге дозе вакцине.
- Стојимо на располагању свима, свако ко осећа и најмању промену на свом телу треба да се јави дежурним установама. Ако се јави нека реакција две недеље након примања ревакцине, пацијенти то одмах повезују с примљеном вакцином, а то уопште не мора да значи - истиче др Стефановић, истичући да нема разлога за бригу.
НУСПОЈАВЕ СЕ ЛЕЧЕ БРУФЕНОМ И ПАРАЦЕТАМОЛОМ
Др Стефановић наводи да је благо повишена температура била најчешћи симптом код грађана, а она се, како каже, ефикасно скида одређеним медикаментима.
- Ми као лекари треба да обавестимо пацијенте да се температура код оног ко је примио "Фајзерову" вакцину скида парацетамолом, док је за овај симптом, уколико га изазове "Спутњик В", ефикасан "бруфен" - објашњава саговорница.
ПРИЈАВЉЕН 261 СЛУЧАЈ НЕЖЕЉЕНИХ РЕАКЦИЈА
Павле Зелић из Агенције за лекове и медицинска средства рекао је за Објектив да је у Србији до сада пријављен 261 случај нежељених реакција након имунизације против коронавируса и да је то веома мали број имајући у виду колико је вакцинисаних грађана у нашој земљи.
- Углавном су се пријављивали грађани старосне доби од 45 до 64 године, и то најчешће жене. Нема разлога да се неко не вакцинише зато што се боји нежељених ефеката. Сви смо ми примали вакцине још као деца и од тада нам је познато да је могуће да се појави црвени печат на месту убода или да нас кратко боли глава - каже он.