SRBIJA MODEL EFIKASNE VAKCINACIJE: "Njujork tajms" pohvalio imunizaciju - Srbija u ovome DALEKO ISPRED EU
Kampanja vakcinacije je popravila imidž Srbije!
Godinama opisivana kroz konflikte na Balkanu devedesetih, Srbija sada uživa u sjaju uspeha u dobrom ratu - borbi da vakciniše svoje ljude, piše "Njujork tajms" u tekstu naslovljenom "Dok vakcinacija uzima maha u Srbiji, zemlja uživa u sjaju uspešne kampanje".
Dragojević zaposlen u Vodovodu, a ne dolazi na posao osam godina: Nikada se nije pojavio u njihovim prostorijama
UZLAZNI TREND SARADNJE: Ministar Stefanović sastao se sa ambasadorom Republike Koreje Čeom
SAMO VRH LEDENOG BREGA - POGLEDAJTE DOKUMENTA SA MAURICIJUSA: Đilasovo poslovanje ide sve do poreskog raja! (FOTO)
Ugledni dnevnik navodi da je Srbija ispred daleko bogatijih i obično bolje organizovanih zemalja u Evropi u nuđenju svim punoletnim građanima ne samo besplatnih vakcina, već i izbora između pet različitih cepiva.
Za razliku od nje, nastavlja "Njujork tajms", Evropska unija je opasno posrnula kad je reč o obezbeđivanju vakcina, sa klimavom strategijom nabavke i distribucije koje je polagala nade u vakcinu "AstraZeneka".
Kampanja vakcinacije je popravila imidž Srbije!
- Jednog dana ćete mi podići spomenik! - predvideo je Vučić prošlog meseca, govoreći da je obezbedio zalihe kineske vakcine tako što se lično obratio kolegi Siju Đinpingu za pomoć.
Umesto da se Srbija za vakcine okrene ili Istoku ili Zapadu, ona se sa svojih manje od sedam miliona stanovnika kladila na više strana, sklapajući ugovore za više od 11 miliona doza i sa zapadnim farmaceutskim kompanijama, ali i sa Rusijom i Kinom.
Prvi ugovor, za 2,2 miliona doza, Srbija je potpisala sa "Fajzerom" u avgustu, a ubrzo su usledili ugovori za još milione doza iz Rusije i Kine.
Opozicioni političari sumnjaju u ovo, čak je i najveći kritičar Vučića, lider opozicione partije Dragan Đilas, priznao:
- Uradio je dobar posao u nabavci vakcina.
Đilas je prošlog meseca vakcinisan ruskim "Sputnjikom V".
Kao posledica ovako bogatih zaliha, Srbija je postala najbolji vakcinator u Evropi posle Britanije. Prošle nedelje je postigla 29,5 doza na 100 ljudi, dok je primerice Nemačka, zemlja koja se dugo smatrala uzorom efikasnosti i dobrog upravljanja, uspela samo 10,5, a Francuska 10,7.
Premijerka Srbije Ana Brnabić je pripisala uspeh svoje zemlje odluci da se "ovo tretira kao zdravstveno, a ne političko pitanje".
- Pregovarali smo sa svima, bilo da su Istok ili Zapad - rekla je Ana Brnabić.
Brnabić je u intervjuu rekla da Srbija, koja je podnela zahtev pridruživanje Evropskoj uniji pre više od deceniju, i dalje želi da uđe u blok, ali je ukazala da su regulative u EU "veoma stroge".
- U vreme pandemije moramo biti fleksibilniji - izjavila je Ana Brnabić.
Evropska agencija za lekove (EMA), koja reguliše koje se vakcine mogu koristiti u EU, počela je da razmatra upotrebu "Sputnjika V" pre manje od dve nedelje, više od tri meseca nakon što je Srbija naručila od Moskve miilion doza, a dva meseca nakon što ih je pustila u upotrebu. EMA još nije ni počela da razmatra kineske vakcine, ističe "Njujork tajms".
Vučić je prošle nedelje objavio da će Srbija postati prva evropska zemlja koja će početi da proizvodi kinesku "Sinofarm" vakcinu. Nova fabrika, koju finansiraju Kina i Ujedinjeni Arapski Emirati, započeće proizvodnju na jesen, najavio je.
Mnogi Srbi, očigledno ohrabreni vakcinacijom, spustili su gard prema riziku od infekcije. Dnevni broj novih slučajeva se više nego udvostručio od početka februara, što je navelo Vladu da prošlog (i ovog) vikenda zatvori sve firme, osim apoteka i onih koje se bave hranom, piše list.
Trenutno, međutim, Srbija uživa u ulozi na koju nije navikla - uzora efikasnosti.
Ministar Lončar je krivicu za posrtanje EU svalio na njen fokus na zapadne, po mogućstvu evropske brendove, na uštrb vakcina iz Rusije i Kine.
- Drago nam je što smo ovaj problem uspeli da rešimo sami - rekao je Lončar.
Obezbeđivanje vakcina u zemlji sa populacijom od svega 6,9 miliona, očigledno je mnogo lakše nego u EU koja ima oko 450 miliona ljudi, ukazuje "Njujork tajms". Čak i tada, Srbija je uglavnom izbegla birokratske probleme i geopolitičke zamke koje su širom sveta usporile distribuciju vakcina.
U vreme kad je većina zemalja, uključujući SAD, fokusirala svoje rane programe vakcinacije na prioritetne grupe, poput medicinskih radnika i starijih osoba, srpska vlada sada nudi besplatne vakcine svim starijima od 18 godina.
Ko god želi vakcinu samo treba da popuni formular na internetu i izabere da li želi bilo koje cepivo ili preferira neko određeno, između "Fajzer/Bajonteka", "Sputnjika V", "Sinofarma", "AstraZeneke" ili "Moderne".
Nisu sve ove vakcine, međutim, jednako dostupne i zakazivanje zavisi od izabrane opcije. Oni koji žele "Modernu" moraju da sačekaju - još nije stigla u Srbiju.
Nedavno je u jednom danu u najveći centar za vakcinaciju u zemlji, Beogradski sajam, došlo više od 7.000 ljudi na zakazani termin. Skoro svi su primili kinesku "Sinofarm" vakcinu, čija je stopa efikasnosti prema kliničkim ispitivanjima 79 odsto. Ima i "Fajzera" i "Sputnjika V", ali su zalihe kineske vakcine očigledno najobilnije.
- Ono što je dostupno svakog dana zavisi od isporuka iz zaliha - rekla je dr Dragana Milošević koja nadzire proces vakcinacije.
Biljana Stanković, 37-godišnja molekularna biološkinja koja je čekala da je prozovu za vakcinaciju, izjavila je da joj nije bitno koje cepivo će dobiti i da nije očekivala da će biti tako lako.
Srbija se s radošću pokazala pred EU, ne samo na domaćem terenu već i u drugim državama stvorenim raspadom Jugoslavije.