VELIKA NEPRAVDA ZA SPC: "Izgubljena parnica u Hrvatskoj, višegodišnje suđenje donelo OGROMNU ŠTETU"
Povodom te parnice u SPC ističu da je presuda nepravična.
Srpska pravoslavna crkva je posle višegodišnjeg suđenja izgubila parnicu u Hrvatskoj, pretrpeviši dvostruku štetu i nepravdu, navode iz Srpske pravoslavne crkve.
"IZVINITE ŠTO DNEVNIK KASNI" Šok scena na RTS-u, voditeljka saopštila: Napadnut nam je sistem
DANAS OBELEŽAVAMO DAN SVETIH APOSTOLA koji su veoma bitni jer donose isceljenje bolesnima koji urade jednu stvar
Rezidencija mitropolita zagrebačkih, sa muzejskom postavkom i bibliotekom je tokom ratnih zbivanja devedesetih godina prošlog veka minama srušena i šteta nije nadoknađena, a presuđeno je i da crkva državi Hrvatskoj mora da nadoknadi sudske troškove u iznosu od 100.000 evra, navode iz SPC.
Pojedini mediji u Srbiji su objavili da je Trgovački sud u Zagrebu za 19. decembar zakazao ročište na kojem će se odlučivati o predlogu otvaranja stečaja nad SPC u Hrvatskoj, eparhijom zagrebačko-ljubljanskom, a mitropolitu Kirilu Bojoviću da dostavi popis imovine i obaveza eparhije.
Povodom te parnice u SPC ističu da je presuda nepravična.
- Pojedina glasila u Srbiji, sa manje ili više otvorenom zluradošću, na sva zvona objavljuju vest o 'bankrotu Mitropolije zagrebačko-ljubljanske'. Neki pak, koji svoje neraspoloženje prema Crkvi maskiraju srpskim imenom (ili: imenom Srbin info), mada tačno znaju o čemu se radi, zbog ostvarenja ciljeva zbog kojih su osnovani i finansirani, predvode još jednu kampanju laži i to na području na kome je naš narod izložen stalnim pritiscima, a u konkretnom slučaju, nanosi mu se šteta i očigledna nepravda - kažu u SPC.
Podsećaju da je 11. aprila 1992. godine, u 22:45, minirana palata Mitropolije u centru Zagreba.
- Šteta je bila ogromna, jer se prvi sprat urušio i uništio sve u prizemlju, dobrim delom i veoma dragocenu muzejsku postavku i raritetnu biblioteku, koje su se, uz rezidencijalni deo u toj palati nalazile. Po okončanju ratnih zbivanja, pokojni mitropolit zagrebačko-ljubljanski Jovan, vodeći se načelom pravičnosti i praksom koju je država, u drugim slučajevima, primenjivala snosivši troškove u ratu uništenih nepokretnosti, pokrenuo je proces nadoknade za ovu palatu iz 1886. godine, delo nemačkog arhitekte Krune Vajdmana“, kažu u SPC.
Povodom presude da SPC treba da nadoknadi troškove u iznosu od 100.000 evra, navode da je SPC u međuvremenu, kao dobar domaćin, svojim sredstvima do najmanjeg detalja obnovila svoju platu, koja je i danas reprezentativni ukras Zagreba.
- Na posletku, oni koji liju krokodilske suze nad Srpskom Crkvom u Zagrebu, mogu slobodno da uzmu maramicu i da se ubrišu. Mada je presuda nepravična, taj iznos za Crkvenu opštinu zagrebačku ne predstavlja poseban problem, jer je prethodnih godina, dok je u Zagrebu bio Patrijarh Porfirije, crkvena imovina bitno obogaćena mnogim veoma vrednim nekretninama - poručuju iz SPC.
Kako navode, na posletku ostaje veoma gorak ukus.
- Prihodi od nepokretnosti, umesto da budu korišćeni za pomoć pravoslavnom srpskom narodu u Hrvatskoj što im je i jedina namena, trebalo bi da budu uplaćeni državi, dok se pojedini beogradski mediji tome raduju kao da su oni na dobitku. Možda i jesu? - ističu iz SPC.