Mobilni telefoni ODVLAČE PAŽNJU učenicima i OMETAJU NASTAVU: Čak 87 odsto roditelja za njihovu ZABRANU
Nastavnici sve više gube vreme od časa na opominjanje i oduzimanje telefona
Francuska je potpuno zabranila upotrebu mobilnih telefona, tableta i drugih elektronskih uređaja povezanih sa internetom u osnovnim školama, dok je u Srbiji školama prepušteno da se sa tim same izbore.
Pročitajte i:
Slična situacija je i u Nemačkoj, a to potrvrđuje i učenica jedne niške gimnazije koja se nedavno vratila iz Štutgarta kao stipendista.
- Učenici ne smeju ni da pomisle da koriste mobilni telefon za vreme časa ili malog odmora. Makar učenik samo držao telefon u ruci, profesor je dužan da ga pošalje kod direktora i da mu oduzme telefon. Korišćenje mobilnih telefona dozvoljeno je samo u menzi, za vreme pauze za ručak - kaže ona.
Ministarstvo trgovine nedavno je sprovelo anketu među roditeljima o korišćenju telefona u školama, navodeći da su roditelji u čak 87 odsto slučajeva za njihovu zabranu.
Kada je reč o Srbiji, Valentina Ilić, predsednica Sindikata obrazovanja, objasnila je da deca mobilne telefone koriste i u toku nastave, što ometa čas.
- Kod nas se promene dešavaju veoma sporo, a tako će biti i sa upotrebom mobilnih telefona u školama. Telefon ima svoje prednosti i mane. Kad je nastava u pitanju, nama nikakve koristi - loše utiče na motoriku, deca na časovima tako igraju igrice, a krajnji ishod svega toga je odvlačenje pažnje od gradiva i ometanje nastave. Prednost telefona je ta što roditelji znaju gde im se deca nalaze kada se završi nastava - navodi Ilić.
Možete li da čujete uz pomoć naočara? Niški studenti kažu da je izvodljivo
Da se može bez telefona, pokazuje primer Osnovne škole “Radoje Domanović” iz Niša. Oni su prvi prošle godine uveli zonu bez mobilnih telefona.
- Na inicijativu jedne majke, dogovorili smo se svi, i nastavnici i đaci i roditelji, da mobilni tokom boravka u školi ostanu u torbama, isključeni ili stišani, i da se ne koriste. Bilo je nekoliko opomena gde su nastavnici podsetili đake na uspostavljen dogovor. Cilj nam je bio da uspostavimo bolju komunikaciju, kao i da smanjimo digitalno nasilje. Povećana je efikasnost na času, jer nastavnik ne gubi vreme na opomene i oduzimanje telefona - ističe direktorka ove škole.
Srpski nastavnici među najboljima na svetu: Bore se za nagradu od milion dolara!
Dosta nastavnika se žali da u toku nastave nekoliko puta opominju đaka da ne dira telefon, na šta se đak oglušuje. Tako je došlo do sukoba u OŠ “Milan Ilić Čiča” u Aranđelovcu, kada je nastavnik matematike nakon nekoliko opominjanja oduzeo telefon učenici, a onda ga je zbog toga fizički napao njen otac.
- Taj slučaj je još uvek u sudskom procesu. I dalje su telefoni zabranjeni u našoj školi. Nakon incidenta smo pooštrili mere i trudimo se da roditelje edukujemo - navodi sekretar ove škole.