Мобилни телефони ОДВЛАЧЕ ПАЖЊУ ученицима и ОМЕТАЈУ НАСТАВУ: Чак 87 одсто родитеља за њихову ЗАБРАНУ
Наставници све више губе време од часа на опомињање и одузимање телефона
Француска је потпуно забранила употребу мобилних телефона, таблета и других електронских уређаја повезаних са интернетом у основним школама, док је у Србији школама препуштено да се са тим саме изборе.
Прочитајте и:
Слична ситуација је и у Немачкој, а то потрврђује и ученица једне нишке гимназије која се недавно вратила из Штутгарта као стипендиста.
- Ученици не смеју ни да помисле да користе мобилни телефон за време часа или малог одмора. Макар ученик само држао телефон у руци, професор је дужан да га пошаље код директора и да му одузме телефон. Коришћење мобилних телефона дозвољено је само у мензи, за време паузе за ручак - каже она.
Министарство трговине недавно је спровело анкету међу родитељима о коришћењу телефона у школама, наводећи да су родитељи у чак 87 одсто случајева за њихову забрану.
Када је реч о Србији, Валентина Илић, председница Синдиката образовања, објаснила је да деца мобилне телефоне користе и у току наставе, што омета час.
- Код нас се промене дешавају веома споро, а тако ће бити и са употребом мобилних телефона у школама. Телефон има своје предности и мане. Кад је настава у питању, нама никакве користи - лоше утиче на моторику, деца на часовима тако играју игрице, а крајњи исход свега тога је одвлачење пажње од градива и ометање наставе. Предност телефона је та што родитељи знају где им се деца налазе када се заврши настава - наводи Илић.
Можете ли да чујете уз помоћ наочара? Нишки студенти кажу да је изводљиво
Да се може без телефона, показује пример Основне школе “Радоје Домановић” из Ниша. Они су први прошле године увели зону без мобилних телефона.
- На иницијативу једне мајке, договорили смо се сви, и наставници и ђаци и родитељи, да мобилни током боравка у школи остану у торбама, искључени или стишани, и да се не користе. Било је неколико опомена где су наставници подсетили ђаке на успостављен договор. Циљ нам је био да успоставимо бољу комуникацију, као и да смањимо дигитално насиље. Повећана је ефикасност на часу, јер наставник не губи време на опомене и одузимање телефона - истиче директорка ове школе.
Српски наставници међу најбољима на свету: Боре се за награду од милион долара!
Доста наставника се жали да у току наставе неколико пута опомињу ђака да не дира телефон, на шта се ђак оглушује. Тако је дошло до сукоба у ОШ “Милан Илић Чича” у Аранђеловцу, када је наставник математике након неколико опомињања одузео телефон ученици, а онда га је због тога физички напао њен отац.
- Тај случај је још увек у судском процесу. И даље су телефони забрањени у нашој школи. Након инцидента смо пооштрили мере и трудимо се да родитеље едукујемо - наводи секретар ове школе.