Velimirovi radovi obišli su ceo svet: Bavi se tifani tehnikom, a od stakla može da napravi bilo šta
Ovaj Zlatiborac od stakla može da napravi bilo šta – lampu, luster, ukrasne predmete, šarene prozore i vitraže ogromnih veličina.
Osim tifani tehnike, naučio je kako da svoje radove išara peskom, ali i princip fuzionisanja, kada se staklo peče u peći da bi dobilo određeni, željeni oblik.
U radionici u zlatiborskom selu Tripkova, Velimir Tošanić zajedno sa kćerkom Anom stvara prava remek dela i to na staklu. Pre tri decenije u Nemačkoj je naučio ovaj, kako ga naziva, umetnički zanat i od tada počinje magija.
Jedan je od retkih u Srbiji koji se bavi tifani tehnikom, koja je krajem 19. veka nastala u Americi.
Evo zašto ovog vikenda niko neće morati da apeluje na ljude da ostanu kod kuće
Danas se obavezno pomolite Svetom Stefanu i Jeleni: Čudotvorne mošti sremskog kneza još uvek stvaraju čuda!
Dr Janković objasnio restriktivne propise: Ako se epidemija rasplamsa, slede još DRASTIČNIJE MERE!
- To je jedna od najzahtevnijih tehnika kad je u pitanju rad na staklu. Ono se kupuje u tablama i posle od njega pravite šta god poželite. Staklo se obrađivalo još pre hiljadu godina, ali na jako primitivne načine. Jedan od članova poznate američke porodice, Adam Tifani u taj pravac je doneo promenu, jer je umesto olovnog profila počeo da upotrebljava bakar i kalaj. Ono što je prilikom obrade, na ovaj način neophodno, jesu preciznost, strpljivost, ali i umetnički dar. Svaki delić mora ručno da se obradi i tek onda da se sklopi u celinu - kaže Velimir.
Ovaj Zlatiborac od stakla može da napravi bilo šta – lampu, luster, ukrasne predmete, šarene prozore i vitraže ogromnih veličina. Osim tifani tehnike, naučio je kako da svoje radove išara peskom, ali i princip fuzionisanja, kada se staklo peče u peći da bi dobilo određeni, željeni oblik. Kada je početkom devedestih počinjao ovim da se bavi, doživljavao je to kao hobi, međutim vrlo brzo je preraslo u ozbiljan porodičan biznis, a njegovi radovi obišli su svet.
- U doba velike inflacije moja mesečna plata je bila tri marke, a ja sam baš tada pogodio posao u Peći za 15.000 maraka i to je presudilo da ozbiljnije pristupim ovom poslu i da on postane moj izvor prihoda. Dobar glas daleko se čuje, pa su porudzbine stizale sa svih strana. Najlepši i najveći vitraži urađeni su tamo gde nismo imali dozvolu da snimamo, a to je kuća Slobodana Miloševića u Požarevcu, kao i vile na Dedinju, čiju su vlasnici javnosti nepoznati ljudi - kaže ovaj zanatlija sa Zlatibira.
Zahvaljujući ovom umetniku, ime sela Tripkova postalo je poznato mnogima širom sveta. Osim što je radio vitraže za srpske državnike, Velimirova dela krase vile u Rusiji, dvorce na obali Baltičkog mora, prešla su okean i stigla čak do velelepnih građevina u Americi.
- Kod nas je dolazio i vladika Britansko-skandinavski i sve prozore za jednu drvenu crkvu naručio ovde. Radili smo na tome nekoliko meseci i uskoro sve to šaljemo tamo. I dalje radimo po porudzbini, a posla uvek ima dosta. Pre nekoliko godina radili smo vitraže za jedan dvorac u Sankt Petersburgu, koji je kasnije pretvoren u hotel ,a u kojem vrlo često odseda njihov predsednik Vladimir Putin i tu prima goste - priseća se Velimir.
Radionicu ovog maštovitog zantlije često posećuju brojni umetnici, slikari i vajari, a studenti iz Novog Sada tu su pripremali i svoje diplomske radove. Željan da svoje znanje prenese i drugima, Velimir organizuje i radionice, na kojima se uči obrađivanje stakla tifani i drugim tehnikama.
Iako su njegova dela obišla brojne prestonice i državničke palate, Velimir je kao pravi lokalpatriota najviše ponosan na vitraže koje je uradio za Gradsku kuću u Užicu i zgradu opštine u Čajetini.