"VEOMA TEŠKA NOĆ JE ZA NAMA" Direktorka Batuta: Većina pacijenata mora u bolnicu nakon pregleda
Direktorka Batuta uživo iznela podatke.
Srbija je oborila crne rekorde u broju novozaraženih, umrlih i pacijenata na respiratorima u sredu, a situacija se još uvek ne smiruje.
Veliki je broj pregleda zbog sumnje na korona virus obavljen tokom noći, dok su bolnički kapaciteti puni, rekla je u Jutarnjem dnevniku RTS-a Verica Jovanović.
KORONA BACA SRPSKI GRAD NA KOLENA: Nedostaje laboranata, ovih dana se se otvara još jedno kovid odeljenje
NOVA ISTRAŽIVANJA ŠOKIRALA! IMA LI KRAJA OVOM ZAČARANOM KRUGU? Zarazu širimo i 10 dana pre simptoma korone!
4.000 MRTVIH VIŠE: Za vreme pandemije u Srbiji veliki skok broja umrlih, broj rođenih beba takođe opao
- Veoma teška noć je za nama, podaci koje smo juče registrovali, gde je utvrđen veliki broj pozitivnih, imali smo i tokom noći veliki broj pregleda. Kovid ambulante su pune, istovremeno se pune i bolnice. Veći broj potvrđenih slučajeva zahteva bolničku pomoć. Osim redovnih bolnica, angažovane su i kovid jedinice i privremene bolnice. Nepovoljno je to što bolnički pacijenti zahtevaju i kiseoničku terapiju, to otežava i rad i situaciju, nije potreban samo krevet već i aktivno učešće medicinskog kadra. Veliki je problem i zaraza među zdravstvenim radnicima, teško je, apelujemo na primenu zaštitnih mera, to svako od nas može da učini - rekla je prim. dr Verica Jovanović, direktorka Batuta i članica Kriznog štaba.
Pacijenti se iz Beograda prebacuju u druge zdravstvene ustanove, veliki je pritisak i na Hitnu pomoć...
- Samo tokom noći, prema trenutnim podacima, na Infektivnoj je bilo oko 90 pregleda, više od 50 pacijenata je tokom noći dobilo pomoć od strane Hitne pomoći, oni prevoze pacijente tamo gde su kapaciteti dostupni. U Beogradu, kao što znate, svi centri su angažovani, ali očekujemo da će novi kapacitet u Batajnici obezbediti negu za pacijente na jednom mestu - rekla je ona.
- Imamo povećan broj pozitivnih, ali i veliku smrtnost, 223 pacijenta su juče bila na respiratorima... Mi ćemo izaći iz ovoga, ail će svako od nas dati doprinos, borba je takva da svako može svojim ponašanjem da doprinese. Da prekine kontakte i koristi zaštitne maske. Mere ne mogu za jedan dan dati rezultat, mi smo predložili restriktivne mere, skraćenje radnog vremena, da bi se kontakti na javnim prostorima smanjili. Virus opstaje u ljudskom organizmu, i komunikacija mu omogućava prenos. Predloženo je i da od ponedeljka jednostavno pređemo na online nastavu za stariju decu, a ostale mere odnose se na rad apoteka, benzinskih pumpi, to su službe koje su nam neophodne - rekla je ona.