SPOMENIK "VEŠALA": Simbol otpora i sećanje na žrtve fašizma
Da bismo shvatili gde je Zaječar danas, a naročito koji je plan za sutra, moramo da pođemo od juče. Zaječar je grad prebogate istorije, koja seže od drevnih paganskih plemena, preko Starih Rimljana, Starih Slovena, Srba, Turaka i Nemaca, što je sve kolektivno dovelo do onoga što zapravo čini Zaječar danas - a to je izuzetno kulturno-istorijsko bogatstvo, patriotizam, gostoljubivost, dobra hrana, fantastično pivo i specifičan šarm, prepoznatljiv za istočnu Srbiju. Ono što možemo da očekujemo od Zaječara sutra jeste da sačuva sve ono što je on danas, jer je upravo to ono što ga čini toliko savršenim.
Tokom Drugog svetskog rata, okupatorske snage su postavile vešala na delu Kraljevice, u blizini Zaječara, kao upozorenje i zastrašivanje lokalnog stanovništva. Tela osuđenika koja su visila na vešalima bila su vidljiva iz svih pravaca i služila su kao opomena građanima da će svaki oblik otpora biti surovo kažnjen. Nakon poraza okupatora, ova mesta su postala simboli borbe protiv fašizma i terora.
Neraskidiva spona sa zavičajem i neprolazna umetnost jednog od najvećih Zaječaraca u istoriji - Zoran Radmilović i njegov rodni Zaječar
ZAJEČAR: Mesto gde se spajaju istorijsko nasleđe sa bogatom kulturnom scenom i prirodnim blagodetima
FELIX ROMULIJANA: Mesto gde se ujedinjuje istorija i dvorska arhitektura
U nameri da se sećanje na žrtve fašističkog terora sačuva od zaborava, odlučeno je da se podigne spomenik na mestu gde su bila postavljena vešala. Ovaj spomenik, nazvan "Vešala", je osmišljen kao simbol suprotstavljanja okupatorskom teroru i kao omaž hrabrim rodoljubima koji su podneli žrtvu za slobodu.
Kreativna vizija inženjera Veličkovića i konsultacije sa Bogdanovićem
Inženjer arhitekture Vladimir Veličković je autor idejnog projekta spomenika, uz konsultacije sa poznatim arhitektom i stručnjakom za spomenike Bogdanom Bogdanovićem. Spomenik je koncipiran kao ansambl koji se sastoji od tri betonska čelična rama postavljena na nagibu na platou.
Ovi ramovi, oblikovani kao geometrijski oblici, simbolišu vešala i istovremeno predstavljaju slom okupatorove želje da slomi hrabrost i volju za otporom naroda. Amfiteatar na platou omogućava skupove, svečanosti i obrazovne aktivnosti.
Izdizanje na bregu i sećanje kroz materijale i pristup
Mesto spomenika je izvan grada, istaknuto na bregu, tako da se ističe u okolini i privlači pažnju. Pristup spomeniku je omogućen preko postojeće staze, dok je platou prilaz osiguran pešačkim putem sa stepenicama. Materijali za izgradnju uključuju asfalt za put, kamenu kocku za staze, beton za plato i amfiteatar, kao i čelik ili armirani beton za izradu ramova.
Spomenik je dobio pozitivno mišljenje komisije za ocenjivanje idejnog projekta, prepoznajući njegovu konceptualnu dubinu i estetske kvalitete. On se ističe kao nekonvencionalno i likovno rešenje koje simbolizuje slom fašističkog terora i izražava sećanje na žrtve. Takođe je pohvaljena lokacija spomenika koja omogućava stalno prisustvo građana i održavanje kulta sećanja na žrtve rata.
Na taj način, spomenik "Vešala" postaje ne samo simbol borbe protiv fašizma i terora, već i mesto gde se čuva sećanje na hrabrost i otpor lokalnog stanovništva tokom Drugog svetskog rata.
Projekat je finansiran iz budžeta Grada Zaječara. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.