Virus plavog jezika ponovo HARA, a može biti SMRTONOSAN: Prenosi se putem ugriza zaraženih insekata, a ovo su njegovi simptomi
Virus plavog jezika tipa 3 (BTV3) ponovo se širi, a pre nekoliko godina bio je prisutan i na tlu Srbije.
Ovoga puta žarište je u Grčkoj, ali ugrožena je i Italija.
Kako je u izvestila Svetska organizacija za zdravlje životinja (WOAH), u severoistočnom delu zemlje došlo je do širenja ove bolesti na deset lokacija.
Bolest je otkrivena kod 137 ovaca i koza, pri čemu je 15 životinja uginulo, navodi se u izveštaju.
Grčka je inače zemlja koja je jedan od vodećih proizvođača ovaca i koza u Evropi. Što se tiče broja koza, prva je u Evropskoj uniji, a s ovcama zauzima treće mesto, nakon Ujedinjenog Kraljevstva i Španije. Ovce i koze imaju važnu ulogu u grčkoj poljoprivredi, posebno u ruralnim područjima, gde su ključne za proizvodnju mlečnih proizvoda, poput poznatog feta sira.
Pre nepune tri nedelje bolest se pojavila i u Italiji, a reč je bilo o soju BTV8 koji je otkriven kod 4.540 goveda, šest ovaca i jedne kamile, od kojih se većina nalazila na ostrvu Sardinija.
Stručnjaci ističu kako zaraza može biti smrtonosna za domaće preživare, uključujući i goveda. Novi soj bolesti, BTV3, kruži Evropom od kraja prošle godine, zbog čega su pokrenute kampanje vakcinacije u pogođenim zemljama, uključujući Francusku, prenosi EUpravozato.rs.
Uzrokuje simptome poput povišene telesne temperature, crvenila i oticanja sluznice nosa i usta, plavkastog jezika, otežanog disanja, letargije i slabosti. Životinje mogu da preterano luče sekrete, da imaju ranice u ustima, otečenost glave i vrata, a često se javlja i hromost zbog upale zglobova. Takođe, dolazi do gubitka apetita i smanjenja mlečnosti.
Virus se prenosi putem ugriza zaraženih insekata, posebno komaraca iz roda Culicoides, a mnogi se nadaju kako će se njihova pojava u predstojećim hladnim danima i mesecima smanjiti.
Podsetimo, Srbija se tokom 2016. i 2017. godina borila sa virusom plavog jezika, a problema sa uginućem stoke je bilo posebno na teroriji Čajetine, Pirota, Gornjrg Milanovca, Tomaševca, Vranja, Trgovišta, Bosilegrada, Vladičinog Han.