VIRUS STIGAO PRED VRATA SRBIJE: Imali smo skoro 6.000 zaraženih i 15 mrtvih, a bolest je opet tu!
U većini zemalja sa kojima se Srbija graniči i dalje cirkuliše virus malih boginja, a trenutno je najgore u Hrvatskoj, koja je i proglasila epidemiju ove bolesti.
Da li smo u Srbiji ponovo ugroženi od ove bolesti, od koje je tokom prethodne epidemije u našoj zemlji preminulo 15 osoba, a koja inače u 21. veku ni ne treba da postoji s obziorom na to da već decenijama postoji efikasna vakcina?
Ova vest dolazi u trenutku kada je Srbija konačno odjavila epidemiju ove veoma zarazne i opasne bolesti, ali su naši lekari odmah upozorili da upravo zato što je virus svuda oko nas i što, kako kažu, "može lako da podivlja", nema opuštanja.
U većini zemalja u našem okruženju i dalje se registruje prisustvo virusa malih boginja pa postoji realna opasnost da se ova zarazna boleset prenese i na područje Srbije. Ono što je sada najbitnije i što epidemiolozi naglašavaju, to je da treba nastaviti sa dobrim trendom imunizacije MMR vakcinom koji je u porastu i koji trenutno iznosi 94,3 odsto. Podsećamo, kako bi se postigao zaštitni nivo kolektivnog imuniteta koji štiti sve nas od opasnih morbila, ovaj procenat treba da iznosi 95 odsto.
MISTERIJA DUGA ČETIRI DECENIJE: Jovanku su posle Titove smrti izbacili na ulicu, a njegov testament je NESTAO
BIĆE NOVIH ZEMLJOTRESA NA BALKANU! Tlo će se nakon potresa u Albaniji smirivati mesecima, a evo kome PRETI OPASNOST
NEZAPAMĆENO U SRBIJI: Borio se sa MONSTRUMOM OD STO KILA ceo dan, a onda je stigla NEOČEKIVANA POMOĆ (FOTO)
Prema podacima Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut", u prvoj polovini 2019. godine na teritoriji Evrope prijavljeno je skoro 90.000 obolelih od ove zarazne bolesti, što je više nego što zabeleženo u celoj prethodnoj godini, a 42 zemlje u Evropi su prijavile cirkulaciju ovog virusa.
Krajem avgusta 2019. godine četiri zemlje koje su prethodnih godina imale status eliminacije vurusa morbila, ponovo su prijavile njegovo prisusutvo na svojoj teritoriji.
U većini zemalja u našem okruženju, kao što su Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Makedonija, Bugarska, Rumunija, i dalje se i dalje registruje prisustvo virusa morbila pa postoji realna opasnost od "prebacivanja" ove infekcije u Srbiju, koja je u avgustu posle skoro dve godine žestoke borbe, odjavila epidemiju.
- Savremeni uslovi življenja i česta putovanja još više olakšavaju mogućnost prenošenja virusa malih boginja. U prvoj polovini 2019. godine u našoj zemlji su prijavljena četiri importovana slučaja malih boginja - iz Rusije, Ukrajine, Austrije, Makedonije, ali je snažan zaštitni bedem kolektivnog imuniteta, koji se sada beleži u našoj zemlji, onemogućio dalje širenje virusa - ističe prof. dr Darija Kisić Tepavčević, epidemiolog u "Batutu".
Iz tog razloga, dodaje, u ovom momentu izuzetno je važno da se trend porasta obuhvata MMR vakcinacijom nastavi kako bi smo dostigli i prestigli zaštitni nivo kolektivnog imuniteta od 95 odsto koji bi nas štitio od epidemijskog širenja bolesti u budućem periodu.
Od početka oktobra 2017. godine, kada su potvrđeni prvi slučajevi zaključno sa 27. avgustom 2019. godine na teritoriji Srbije, uključujući i teritoriju nadležnosti Zavoda za javno zdravlje Kosovska Mitrovica, registrovano je ukupno 5.798 slučajeva malih boginja i 15 smrtnih ishoda koji se mogu dovesti u vezu sa ovom infekcijom.
Širenju morbila doprineo je nizak stepen vakcinacije čemu je "kumovala" intenzivna antivakcinaška kampanja na društvenim mrežama. No, posle dve godine Srbija je uspela da preokrene sliku.
- Nizak stepen kolektivnog imuniteta prema virusu malih boginja i velika kontagioznost ovog prouzrokovača doveli su do brzog širenja virusa na teritoriji cele zemlje - objašnjava prof. dr Kisić Tepavčević.
Naime, kako dodaje, obuhvat MMR vakcinacijom u drugoj godini života je na početku epidemije 2017.godine na nivou cele zemlje bio 81 odsto, dok je u najvećim gradovima (Beograd, Niš) bio ispod 70 odsto.
- Krajem decembra 2017. godine prijavljen je prvi smrtni ishod od malih boginja u Srbiji posle 20 godina. Intenzivna kampanja o značaju imunizacije koja je u prethodnom periodu sprovedena u našoj zemlji dovela je do povećanja nivoa svesti o efikasnosti ove preventivne mere u svim populacionim grupama. Obuhvat MMR vakcinacijom je tokom 2018. godine značajno porastao, što je predstavljalo osnovni preduslov za sporiji tok ove epidemije - kaže dr Kisić Tepavčević.
Sve preduzete mere i tokom prošle i ove godine dovele su do značajnog povećanja kolektivnog imuniteta prema virusu malih boginja u našoj populaciji.
- U toku 2019. godine u našoj zemlji prijavljeno je ukupno 15 obolelih. Poslednji prijavljeni slučaj oboljevanja od malih boginja bio je u junu 2019. godine u Boru - kaže dr Kisić Tepavčević.
HEROJ DANA: Dimitrije je video čoveka koji se GUŠI, izleteo je odmah napolje i učinio PRAVU STVAR!
VELIKA POBEDA ZA CELU SRBIJU: Vučić će tražiti ZABRANU MINI-HIDROELEKTRANA u zaštićenim područjima
Ljubiša (57) iz Kuršumlije UMRO u kolima Hitne pomoći, porodica OGORČENA na lekara, evo šta kažu iz Doma zdravlja (FOTO)
Tokom prethodnog meseca, tako, stekli su se uslovi za odjavu epidemije malih boginja na teritoriji Republike Srbije, ali uz važnu napomenu - opuštanja nema.
Prof. dr Kisić Tepavčević napominje da je naša zemlja jedina na području evropskog kontineta uspela da suzbije epidemiju ove bolesti.
- To je prepoznato i od strane Incijative za globalnu eliminaciju malih boginja i rubele koja je održala sastanak 11-12. septembra u Vašingtonu 2019. godine gde je Srbija predstavljena kao primer dobre prakse u zaustavljanu epidemija. Obuhvat vakcinacijom MMR vakcinom od 94,3 odsto na nacionalnom nivou je naznačen kao dokaz iz prakse kako jak koletivni imunitet, koji se sada beleži u Republici Srbiji, zaista sprečava dalje širenje malih boginja - objašnjava ona.
BONUS VIDEO: Ovi simptomi najavljuju MOŽDANI UDAR: Ako ih osetite, odmah kod lekara! (VIDEO)