ВИРУС СТИГАО ПРЕД ВРАТА СРБИЈЕ: Имали смо скоро 6.000 заражених и 15 мртвих, а болест је опет ту!
У већини земаља са којима се Србија граничи и даље циркулише вирус малих богиња, а тренутно је најгоре у Хрватској, која је и прогласила епидемију ове болести.
Да ли смо у Србији поново угрожени од ове болести, од које је током претходне епидемије у нашој земљи преминуло 15 особа, а која иначе у 21. веку ни не треба да постоји с обзиором на то да већ деценијама постоји ефикасна вакцина?
Ова вест долази у тренутку када је Србија коначно одјавила епидемију ове веома заразне и опасне болести, али су наши лекари одмах упозорили да управо зато што је вирус свуда око нас и што, како кажу, "може лако да подивља", нема опуштања.
У већини земаља у нашем окружењу и даље се региструје присуство вируса малих богиња па постоји реална опасност да се ова заразна болесет пренесе и на подручје Србије. Оно што је сада најбитније и што епидемиолози наглашавају, то је да треба наставити са добрим трендом имунизације MMR вакцином који је у порасту и који тренутно износи 94,3 одсто. Подсећамо, како би се постигао заштитни ниво колективног имунитета који штити све нас од опасних морбила, овај проценат треба да износи 95 одсто.
МИСТЕРИЈА ДУГА ЧЕТИРИ ДЕЦЕНИЈЕ: Јованку су после Титове смрти избацили на улицу, а његов тестамент је НЕСТАО
БИЋЕ НОВИХ ЗЕМЉОТРЕСА НА БАЛКАНУ! Тло ће се након потреса у Албанији смиривати месецима, а ево коме ПРЕТИ ОПАСНОСТ
НЕЗАПАМЋЕНО У СРБИЈИ: Борио се са МОНСТРУМОМ ОД СТО КИЛА цео дан, а онда је стигла НЕОЧЕКИВАНА ПОМОЋ (ФОТО)
Према подацима Института за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут", у првој половини 2019. године на територији Европе пријављено је скоро 90.000 оболелих од ове заразне болести, што је више него што забележено у целој претходној години, а 42 земље у Европи су пријавиле циркулацију овог вируса.
Крајем августа 2019. године четири земље које су претходних година имале статус елиминације вуруса морбила, поново су пријавиле његово присусутво на својој територији.
У већини земаља у нашем окружењу, као што су Хрватска, Босна и Херцеговина, Македонија, Бугарска, Румунија, и даље се и даље региструје присуство вируса морбила па постоји реална опасност од "пребацивања" ове инфекције у Србију, која је у августу после скоро две године жестоке борбе, одјавила епидемију.
- Савремени услови живљења и честа путовања још више олакшавају могућност преношења вируса малих богиња. У првој половини 2019. године у нашој земљи су пријављена четири импортована случаја малих богиња - из Русије, Украјине, Аустрије, Македоније, али је снажан заштитни бедем колективног имунитета, који се сада бележи у нашој земљи, онемогућио даље ширење вируса - истиче проф. др Дарија Кисић Тепавчевић, епидемиолог у "Батуту".
Из тог разлога, додаје, у овом моменту изузетно је важно да се тренд пораста обухвата MMR вакцинацијом настави како би смо достигли и престигли заштитни ниво колективног имунитета од 95 одсто који би нас штитио од епидемијског ширења болести у будућем периоду.
Од почетка октобра 2017. године, када су потврђени први случајеви закључно са 27. августом 2019. године на територији Србије, укључујући и територију надлежности Завода за јавно здравље Косовска Митровица, регистровано је укупно 5.798 случајева малих богиња и 15 смртних исхода који се могу довести у везу са овом инфекцијом.
Ширењу морбила допринео је низак степен вакцинације чему је "кумовала" интензивна антивакцинашка кампања на друштвеним мрежама. Но, после две године Србија је успела да преокрене слику.
- Низак степен колективног имунитета према вирусу малих богиња и велика контагиозност овог проузроковача довели су до брзог ширења вируса на територији целе земље - објашњава проф. др Кисић Тепавчевић.
Наиме, како додаје, обухват MMR вакцинацијом у другој години живота је на почетку епидемије 2017.године на нивоу целе земље био 81 одсто, док је у највећим градовима (Београд, Ниш) био испод 70 одсто.
- Крајем децембра 2017. године пријављен је први смртни исход од малих богиња у Србији после 20 година. Интензивна кампања о значају имунизације која је у претходном периоду спроведена у нашој земљи довела је до повећања нивоа свести о ефикасности ове превентивне мере у свим популационим групама. Обухват MMR вакцинацијом је током 2018. године значајно порастао, што је представљало основни предуслов за спорији ток ове епидемије - каже др Кисић Тепавчевић.
Све предузете мере и током прошле и ове године довеле су до значајног повећања колективног имунитета према вирусу малих богиња у нашој популацији.
- У току 2019. године у нашој земљи пријављено је укупно 15 оболелих. Последњи пријављени случај обољевања од малих богиња био је у јуну 2019. године у Бору - каже др Кисић Тепавчевић.
ХЕРОЈ ДАНА: Димитрије је видео човека који се ГУШИ, излетео је одмах напоље и учинио ПРАВУ СТВАР!
ВЕЛИКА ПОБЕДА ЗА ЦЕЛУ СРБИЈУ: Вучић ће тражити ЗАБРАНУ МИНИ-ХИДРОЕЛЕКТРАНА у заштићеним подручјима
Љубиша (57) из Куршумлије УМРО у колима Хитне помоћи, породица ОГОРЧЕНА на лекара, ево шта кажу из Дома здравља (ФОТО)
Током претходног месеца, тако, стекли су се услови за одјаву епидемије малих богиња на територији Републике Србије, али уз важну напомену - опуштања нема.
Проф. др Кисић Тепавчевић напомиње да је наша земља једина на подручју европског континета успела да сузбије епидемију ове болести.
- То је препознато и од стране Инцијативе за глобалну елиминацију малих богиња и рубеле која је одржала састанак 11-12. септембра у Вашингтону 2019. године где је Србија представљена као пример добре праксе у заустављану епидемија. Обухват вакцинацијом MMR вакцином од 94,3 одсто на националном нивоу је назначен као доказ из праксе како јак колетивни имунитет, који се сада бележи у Републици Србији, заиста спречава даље ширење малих богиња - објашњава она.
БОНУС ВИДЕО: Ови симптоми најављују МОЖДАНИ УДАР: Ако их осетите, одмах код лекара! (ВИДЕО)