Srbija obiluje raskošnim prirodnim lepotama: Da li ste čuli za vodopad "Bigar" i čarolije koje sa sobom nosi? (FOTO/VIDEO)
Vodopad Bigar se nalazi na Staroj planini, na oko pet kilometara udaljenosti od sela Kalna.
Pored krivudavog puta Knjaževac - Pirot, nedaleko od naselja Kalna nalazi se omiljeno stajalište putnika - bigreni vodopad na Stanjinskoj reci, koji svima pokazuje svoju prirodnu lepotu, dok mnogi sa tog izletišta odlaze ne videvši kaskadna krečnjačka jezerca na rečici iznad velikog vodopada.
Dva ključna projekta pred Novim Sadom: Ekološka borba doneće zeleniju budućnost građanima (FOTO/VIDEO)
Vožnja pored Begeja, ali i gradskim ulicama: Zrenjanincima obezbeđena subvencija, ali i ekološkiji transport (FOTO)
Za zelene oaze kojima će se diviti turisti: U ovom gradu na Begeju sve je spremno da ozeleni (VIDEO/FOTO)
Vodopad Bigar se nalazi na Staroj planini, na oko pet kilometara udaljenosti od sela Kalna. Sam vodopad je visok 35 metara i smešten je na nadmorskoj visini od 450 metara, dok se voda kao u nekoj bajci preliva preko lakog, rupičastog kamena, bigra, po kojem je vodopad i dobio naziv.
O vodopadu i njegovom fasinantnom prirodnom nastanku
Vodopad Bigar je akumulativnog porekla i njegovi odseci su nastali taloženjem bigra. Po pravilu se sastoje iz niza manjih odseka, koji se ređaju u vidu stepenica. Vrelo rečice na kojoj se nalazi vodopad, koja se takođe naziva Bigar, nalazi se po krečnjačkim kosama, koje se od orljanskih i pajeških krševa odvajaju i od kojih se važnije zovu Oštrc, Ljuti Kamen i Kragujica.
Voda reke Bigar protiče dolinom dužine jedan kilometar i širine od 500 do 600 metara. Od vrela pa do ušća u Stanjinsku reku, dolina Bigra je nagnuta 80 metara. Relativno je visoka i cela je ispunjena bigrom, koji u gornjem kraju leži na krečnjaku, a u donjem na peščaru.
Najveći slap od 35 metara, odnosno vodopad Bigar, se nalazi na mestu gde se dolina Bigra sučeljava sa dolinom Stanjinske reke.
Bigar je do nedavno bio malo poznat široj javnosti, međutim, u okolini vodopada uređen je mali parking i postavljene su klupe kraj vode, koja može i da se pije iz vira ispod vodopada što je doprinelo uvećanju broja posetilaca i sve veću zainteresovanost ljudi da posete ovu prirodnu lepotu koja oduzima dah svima koji dođu i video ovo čudo prirode.
Iznad vodopada, sakrivena u gustom rastinju, nalaze se mala krečnjačka jezerca neobične plavo-zelene boje. Do njih se dolazi kada se ispred vodopada "Bigar" zemljanim putem krene prema manastiru Svetog Onufrija.
Izvor Bigrenog potoka nalazi se oko trista metara uzvodno od krečnjačkih bazenčića i u narodu je poznat kao "ludo vrelo" gde se nekada mlelo žito na dvanaest vodenica.
Iz njegove hladne i mineralima zasićene vode preko palih grana, stabala i lišća taloži se krečnjak stvarajući brane. Bigar se hvata za masu drveta u vodi i pravi neprobojnu branu iznad koje nastaje jezero. Iz njega voda ističe pa se preko sledeće prepreke u rečnom koritu, bigar opet taloži praveći novu branu i novo jezero.
Projekat je finansiran iz budžeta Grada Knjaževca. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.