ZABLUDE OKO DODATAKA ISHRANI: Evo zašto ne treba trošiti novac na razne suplemente
Stručnjaci preporučuju da više pažnje posvetite hrani.
Smatra se da moderna hrana ne sadrži dovoljno hranljivih sastojaka, i da kad je sezona virusa treba piti razne suplemente, jer u suprotnom organizmu fale vitamini. A da za sjajnu kožu i jake nokte ne treba zaboraviti dodatke za lepotu.
Najtačnija vremenska prognoza: Pogledajte kakvo nas vreme očekuje do kraja decembra
ALARMANTNO! U Srbiji godišnje od zagađenja vazduha umre 3.600 LJUDI, nadležni izdali UPOZORENJE
Oni imaju SUPERMOĆI: Ovih PET STVARI psi mogu da osete, a ljudi ne!
Pomamu oko dodataka ishrani i vitaminskih kompleksa naučnici ne podržavaju i savetuju da ne trošite novac na njih bez preke potrebe, piše u "Analima interne medicine".
Ime Linusa Polinga sedamdesetih bilo je poznato ne samo uskom krugu naučnika, već i široj javnosti: dva puta je dobio Nobelovu nagradu – kao hemičar i kao javna ličnost. Njegov autoritet je bio nesporan, pa kada je napisao knjigu u kojoj tvrdi da je vitamin Ce efikasan u prevenciji i lečenju prehlade, odmah je postala bestseler.
Činjenica je da je sam Poling zbog bolesti bubrega bio primoran da se pridržava stroge dijete, a kada je ujutro počeo da dodaje vitamin Ce svom soku od pomorandže, zaista se osećao bolje. Kao rezultat toga, naučnik se ne samo zaljubio u ovaj vitamin, već je uspeo da ubedi javnost da je u stanju da on izleči čak i ozbiljne bolesti, poput side i raka. Suluda potražnja za vitaminima odmah je stvorila novu tržišnu trku.
Iako je beskorisnost vitamina Ce u lečenju bolesti više puta dokazana, ideja o divnoj piluli sa trenutnim dejstvom je bila izuzetno atraktivna. To je dovelo do činjenice da je u 2016. obrt na svetskom tržištu biološki aktivnih aditiva iznosio 132,8 milijardi dolara, a do 2022. godine, prema predviđanjima, on će se približiti 220,3 milijardi dolara.
Dodaci ishrani su supstance koje se koriste za jačanje zdravlja: sprečavanje bolesti, održavanje imuniteta i poboljšanje rada unutrašnjih organa. Oni mogu da uključuju aminokiseline, antioksidanse, probiotike, kao i vitamine i minerale u dozama koje nemaju izrazit efekat na organizam. Dodaci se prodaju u obliku kompleksa za jačanje imuniteta, kapsula protiv starenja, sredstava za mršavljenje, poboljšanje pamćenja i radne sposobnosti, "tableta za lepotu". Često imaju atraktivan oblik i pakovanje i reklamiraju ih poznate ličnosti.
Za razliku od lekova, sa značajnom dozom aktivne supstance u sastavu, koji se podvrgavaju ozbiljnim laboratorijskim testovima, dodaci ishrani su prehrambeni proizvodi i nemaju jasne standarde za proizvodnju i kontrolu.
Postoje dokazi da dodaci poput kofeina i kreatina pomažu telu da izdrži intenzivan stres. Ali većina dodataka ishrani je beskorisna ili štetna, ili njihova efikasnost i sigurnost nisu dokazane. Kolagen neće učiniti kožu čvršćom, omega-3 neće poboljšati rad srca i krvnih sudova, a koenzim K10 neće smanjiti pritisak. Štaviše, prema zakonu, dodaci ishrani ne bi trebalo da sadrže supstance u dozama koje mogu imati značajan uticaj na organizam, u suprotnom bi morali da budu registrovani kao lekovi.
Budući da tokom registracije i proizvodnje dijetetski dodaci imaju manje stroge zahteve od medicinskih proizvoda, proizvođači im dodaju lekove i zabranjene supstance, a da to ne pominju na pakovanju. Na kraju krajeva, kako bi kupci osetili efekat, mora postojati nešto u sastavu što zaista deluje. Uprava za hranu i lekove (FDA) na crnoj listi navodi dodatke ishrani koji sadrže supstance poput antidepresiva fluoksetin, dijuretski furosemid i laksativni fenolftalein, a sve to može biti štetno.
Nezavisni testovi pokazuju da sastav dodataka ishrani često ne odgovara doziranju naznačenom na etiketi (sa prosečnim odstupanjem od 38 odsto), a takođe sadrži teške metale, kao što je olovo.
Postoje stanja u kojima se vitamini ne mogu odbaciti – tokom trudnoće, dijeta i nekih bolesti. U tim slučajevima vitamine treba da propiše lekar na osnovu testova. Ali ne treba ih uzimati zdravo za gotovo, "radi prevencije", niti ih pojačavati zimi i u proleće jer nema sezonskog nedostatka vitamina.
Umesto kupovine dodataka ishrani i multivitamina, stručnjaci preporučuju da više pažnje posvetite hrani. Jedite različite stvari: voće, povrće, mlečne proizvode, jaja, meso, živinu, ribu, mahunarke, koštunjave plodove, žitarice – i budite sigurni da radite sve što je potrebno za vaše zdravlje.
Posle HLADNOG i MAGLOVITOG jutra, pretežno SUNČANO i TOPLIJE, uz slab VETAR: Evo kada možemo očekivati nešto veće temperature!
CRVENI ALARM U SRBIJI! Jezive scene širom države, U BEOGRADU SE NE VIDI PRST PRED OKOM: Izdat APEL SVIM GRAĐANIMA! (FOTO)
OVO JE SRBIN OGROMNOG SRCA! Marjan zbog JEDNE ŽENE ide peške od Raške do Hilandara!
UŽASAN PRIZOR STIŽE IZ SARAJEVA! Grad okovan SMOGOM, zagađenje nikad veće! (VIDEO)
Stručnjaci objavili PORAŽAVAJUĆE PODATKE, svaki treći učenik prvog razreda srednje škole SE KOCKA, evo šta je GLAVNI UZROK
VESNI SU ODSTRANILI CEO ŽELUDAC ZBOG ZLOĆUDNOG RAKA: Prošla je kroz najgori pakao, njenu priču morate čuti!