ŽARIŠTA U SRBIJI! Kritično na ovih SEDAM TAČAKA, da li našoj zemlji prete potresi?
Petrinja je u ruševinama, stotine ljudi ostalo je bez doma, a tragedija koja je pogodila naše susede svima nam je uterala strepnju i strah od novih potresa.
Razoran zemljotres pogodio je Hrvatsku u utorak ujutru, stradalo je najmanje petoro ljudi, a jutros su tu zemlju zatresla još tri naknadna potresa s epicentrom na području Petrinje od kojih je najači bio 4.8 po Rihteru.
DOČEK NOVE GODINE UZ EPIDEMIOLOŠKE MERE: Šta nas sve čeka u "LUDOJ NOĆI"? Veliki izazov za nadležne organe!
STIŽE RUSKA VAKCINA! Danas u Srbiji prve doze "Sputnjik V"
"BES PRIRODE" KOJI VEKOVIMA NOSI ŽIVOTE: Kako su zemljotresi pretvarali Balkan u pepeo? (FOTO/VIDEO)
Hrvatska prestonica tresla se ove godine nekoliko puta, a novi razorni zemljotres zabeležen je u utorak, 29. decembra oko 12.20 sati, jačine 6,2 Rihtera, sa epicentrom u Petrinji, na oko 50 kilometara od Zagreba.
Zemljotres se osetio i u Srbiji, a pitanje koje se odmah nametnulo glasi: Da li nam predstoji još potresa i da li je i naša zemlja na udaru?
Nažalost, za razliku od meteorologa, seizmolozi ne mogu kratkoročno predvideti izbijanje zemljotresa, ipak poznato je koje su "žarišne zone" u Srbiji. Žarišne zone koje mogu generisati velike zemljotrese su Kopaonik, zapadna Srbija, Kraljevo, Kragujevac, Svilajnac, Rudnik i Lazarevac.
Ugrožena su i područja centralne Srbije do Aleksandrovca, te okolina Novog Pazara, delovi Vojvodine na severu Bačke kod Apatina, sam istok Banata duž granice sa Rumunijom, kao i područja oko Kladova i Negotina.
Jedna od najtrusnijih zona u Srbiji jeste Kopaonik. Zemljotresi magnitude (5.3) i čak (5.9) potresli su istočne padine ove planine 1980. godine, a četiri godine kasnije zabeležen je potres magnitude (5.1).
Geološki informacioni sistem Srbije prepoznaje sedam područja sa mogućim jakim zemljotresima:
1. Vojvodina (Kanjiža, Bečej, Novi Sad, Ruma)
2. Zapadna Srbija (Loznica, Krupanj, Bajina Bašta)
3. Centralna Srbija (Lazarevac, Aranđelovac, Rudnik, Kraljevo, Kopaonik)
4. Područje Velike Morave (Svilajnac, Jagodina, Stalać)
5. Područje istočne Srbije (Golubac, Negotin)
6. Područje između Nišave i srednjeg i gornjeg toka Južne Morave (Dimitrovgrad, Bosiljgrad, Niš, Vranje)
7. Kosmet (Peć, Prizren, Priština, Lipanj, Uroševac)
Jedan od najsnažnijih zemljotresa u našoj zemlji dogodio se 24. marta 1922. godine u Lazarevcu, a bio je magnitude 6,0 stepeni po Rihteru. Nakon njega, pet godina kasnije Rudnik je potresao zemljotres magnitude (5.9).
Prema arhivi Geološke službe SAD (USGS) prvi jači zemljotres registrovan na teritoriji Srbije je iz daleke 1456. godine i bio je jačine 10 stepeni po Merkalijevoj skali.
U Geološkom atlasu Srbije na stranama Seizmološkog zavoda Srbije piše da je 87 odsto Srbije ugroženo zemljotresima koji oštećuju građevinske objekte.
Kako je navedeno, zemljotresi jačine šest stepeni Merkalijeve skale ugrožavaju 13 odsto površine, jačine sedam stepeni MSK ugrožavaju 59 odsto površine, a jačine 8 stepeni MSK ugrožavaju 23 odsto površine cele zemlje, dok su zemljotresi jačine devet stepeni opasni za oko pet odsto površine.
Što se glavnog grada tiče, najugroženiji su stariji delovi prestonice kao što su Dorćol i Stari grad gde ima dosta rizičnih građevina izrađenih od cigle i zgrada rađenih po starim, mahom prevaziđenim standardima.
S druge strane, najmanje zemljotresa u Srbiji je bilo na potezu od Subotice na severu, preko Vrbasa, do Bačke Palanke na jugu Bačke.