ZEMLJOTRES U SRBIJI
SERIJA POTRESA U SRBIJI Zemljotres pogodio jednu od naših najlepših turističkih destinacija
Zaljuljalo se tlo u Srbiji u više navrata.
Golubac, jedna od najlepših turističkih destinacija u Srbiji, danas je pogođen blagim potresom magnitude 1,9 po Rihteru, prema podacima Seizmološkog zavoda Srbije.
Zemljotres je zabeležen u 9.43 sati, što je izazvalo kratkotrajnu paniku, ali nije prouzrokovalo ozbiljne posledice.
Nije bilo povređenih, niti je zabeležena veća materijalna šteta. Većina građana nije ni osetila potres, dok su neki osetili blago podrhtavanje tla.
Ovakav zemljotres ne izaziva štetu, čak ni u epicentru, ali podseća nas na seizmološku aktivnost u Srbiji.
Tresao se i Majdanpek
Takođe, potresi istog intenziteta pogodila su danas Majdanpek i to u dva navrata. Prvi potres zabeležen je u 8.16 sati, drugi u 9.30.
Kako se zaštititi i šta raditi u slučaju zemljotresa?
Tvrđava Golubac - Dragulj srednjovekovne Srbije
Tvrđava Golubac, smeštena na desnoj obali Dunava, jedna je od najimpresivnijih srednjovekovnih tvrđava u Srbiji. Poznata po svojoj strateškoj važnosti i istorijskom značaju, tvrđava Golubac predstavlja nezaobilaznu destinaciju za sve ljubitelje istorije i arhitekture.
Istorijski Pregled
Tvrđava Golubac datira iz 14. veka i ima bogatu istoriju prepunu bitaka i osvajanja. Izgrađena na steni koja se strmo uzdiže iznad Dunava, ova tvrđava je kroz vekove bila ključna tačka odbrane protiv raznih osvajača, uključujući Osmanlije, Ugare i druge evropske sile. Njena strateška pozicija omogućavala je kontrolu nad Dunavom, jednim od najvažnijih trgovačkih i vojnih puteva tog vremena.
Arhitektonske karakteristike
Tvrđava se sastoji od devet kula, povezanih zidovima i terasama, koje su se postepeno širile i adaptirale tokom različitih perioda njene upotrebe. Najpoznatija kula je Donžon, koja se nalazi na najvišoj tački tvrđave i pruža spektakularan pogled na Dunav i okolne pejzaže. Kule su međusobno povezane unutrašnjim prolazima i stepeništima, stvarajući kompleksnu mrežu koja je činila tvrđavu gotovo neosvojivom.
Restauracija i turizam
Tokom poslednjih godina, tvrđava Golubac je prošla kroz opsežne restauracione radove kako bi se očuvala njena istorijska vrednost i učinila dostupnijom turistima.
Danas, posetioci mogu uživati u šetnjama kroz tvrđavu, istraživanju njenih kula i zidina, kao i u edukativnim turama koje pružaju uvid u bogatu istoriju ovog impresivnog zdanja.
Legende i priče
Tvrđava Golubac je obavijena legendama i pričama koje dodatno obogaćuju njen istorijski značaj. Jedna od najpoznatijih legendi vezana je za ime tvrđave. Prema predanju, tvrđava je dobila ime po devojci Golubani, koja je zbog nesrećne ljubavi bila zatvorena u jednoj od kula. Druga priča govori o neustrašivim golubovima koji su se gnijezdili u zidovima tvrđave i predstavljali simbol slobode i neosvojivosti.
Tvrđava Golubac je pravo remek-delo srednjovekovne arhitekture i jedan od najvažnijih kulturno-istorijskih spomenika Srbije. Njena bogata istorija, impresivna arhitektura i prelepa priroda koja je okružuje, čine je nezaobilaznom destinacijom za sve koji žele da dožive duh prošlih vremena i uživaju u spektakularnim pogledima na Dunav i Nacionalni park Đerdap.