DA LI SU ZGRADE U KOJIMA ŽIVITE SIGURNE U SLUČAJU ZEMLJOTRESA? Jedna stvar je ključna - OVO je suština svega
U razornom zemljotresu koji je pogodio Tursku srušeno je više od 6.000 objekata.
Nova i stara gradnja podjednako treba da izdrže ukoliko bi Srbiju pogodio jak zemljotres, tvrde stručnjaci.
ŽITELJI SRPSKOG GRADA UZNEMIRENI: Obrušila se fasada posle snažnog zemljotresa?! (FOTO)
DA LI ĆE SLEDEĆI ZEMLJOTRES BITI JAČI OD OVOG? Evo koja je zona u Rumuniji potencijalno OPASNA ZA SRBIJU
"OVI POTRESI NISU NEZAVISNI, POSLEDICA SU..." Srpski geolog nedavno najavio zemljotrese - OVO JE NAJGORI SCENARIO
U razornom zemljotresu koji je pogodio Tursku srušeno je više od 6.000 objekata. Brojni investitori su uhapšeni jer nisu poštovali propise prilikom izgradnje. Ova informacija navela je brojne ljude u Srbiji da se zapitaju u kojim zgradama u našoj zemlji je sigurnije da se živi u slučaju prirodne katastofe.
Brojni ljudi se pitaju da li je sigurnije živeti u stanovima u staroj gradnji ili u novogradnji. - U staroj Jugoslaviji se bolje i kvalitetnije gradilo. Moram da pohvalim u zadnjih pet godina se ipak još bolje gradi ili u skladu sa tim kako se gradilo nekada. Više faktora određuje kvalitetnu gradnju. Prvo i osnovno je geološko ispitivanja tla, to maltene danas niko ne radi, a to je suština svega - rekao je Veselin Ražnatović predsednik Sektora građevinarstva Unije poslodavaca.
Doktor Ratko Salatić, profesor Građevinskog fakulteta i potpredsednik Srpskog udruženja za zemljotresno inženjerstvo (SUZI) istakao je da od 60-tih godina prošlog veka, odnosno nakon zemljotresa koji je pogodio Skoplje, važe isti standardi za izgradnju zgrada.
- Jedna i druga gradnja bi trebalo da izdrži ono što može da se desi kao maksimalni zemljotres na nekom području bez ikakvih problema. Ja ne mogu da komentarišem zgrade koje ne postoje u smislu papira - kazao je Salatić. Dodao je da visina zgrade ne određuje da li će objekat da se sruši ukoliko se desi zemljotres.
Ražnatović je istakao da je zakon u Srbiji odličan što se tiče gradnje objekata. - Postoji tačan redosled do dobijanja građevinske dozvole šta bi trebalo da se uradi. Kad se držimo toga verovatno bi šteta u slučaju nekog zemljotresa bila tri ili četiri puta manja. Kod nas u zemlji je tek nakon Skopskog zemljotresa to počelo ozbiljno da se primenjuje i bio je jedan vakum tih devedesetih godina kad je počela bespravna gradnja kad niko nije gledao zemljište. Ako slušamo struku imali bi mnogo manji problem - rekao je Ražnatović u emisiji "Mi danas" na televiziji K1.