Najokrutnije ubistvo dece u Srbiji: Dva dečaka ubijena dok su se kupali na reci, u njih ispaljeno 78 metaka
Velika tragedija
Pomen Ivanu Jovoviću (19) i Panteliji Dakiću (12), ubijenim u Goraždevcu 13. avgusta 2003. godine, kada su nepoznate osobe iz automatskog oružja pucale na decu dok su se kupala na Bistrici, biće služen danas u crkvi Presvete Bogorodice i na lokalnom groblju.
MARKOVIĆ O POGROMU: Kontinuitet zločina zaustaviti izručenjem Haradinaja
VULIN: Ubistvo u Goraždevcu je najveća mrlja na obrazu međunarodne zajednice!
Za zločin u Goraždevcu, u kome su teško ranjeni i Đorde Ugrenović (20), Bogdan Bukumirić (14), Marko Bogićević (12) i Dragana Srbljak (13) još niko nije odgovarao, a Euleks je usled nedostataka dokaza zatvorio istragu koju je po dolasku na Kosovo preuzeo od UNMIK.
Parastos će biti služen od 11.00 u goraždevačkoj crkvi, a prisustovaće i direktor Kancelarije Marko Đurić koji će položiti venac na spomenik stradaloj deci.
Posle parastosa, Đurić će položiti venac na spomenik žrtvama stradalim u NATO bombardovanju i deci stradaloj na Bistrici, saopštila je Kancelarija za Kosovo i Metohiju.
Prvi potpredsednik vlade i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić, ministar državne uprave i lokalne samouprave Branko Ružić, ministar za rad Zoran Ðorđević, načelnik Generalštaba Vojske Srbije Ljubiša Diković, predsednik Komisije za nestala lica Veljko Odalović i ruski ambasador Aleksandar Čepurin prisustvovaće u spomen sobi Kosmetske žrtve u Beogradu obeležavanju godišnjice i pomenu ubijenoj srpskoj deci.
Roditelji ubijene dece razočarani su što počinioci tog zločina još nisu izvedeni pred lice pravde, iako su, kako tvrde, poznati.
Predsednik smoproglašenog Kosova Hašim Tači položio je prošle godine, prvi put, cveće na spomenik ubijenim dečacima, i tada je rekao da se zaklinje da se nikada više neće ponoviti takvi zločini. Tači je takođe obećao da će raditi na tome da se svaki zločin rasvetli i kazni, ali i da se utvrdi sudbina nestalih.
Napadači na srpsku decu koja su se kupala na reci 500 metara od centra sela nikada nisu otkriveni uprkos obećanju tadašnjeg šefa UNMIK policije da će "prevrnuti svaki komad zemlje kako bi našao ubice", a nije pomogla ni nagrada od milion evra koju je ponudio UNMIK.
UNMIK je posle napada u Goraždevcu saopštio da je "nepoznat broj ljudi iz žbunja otvorio vatru iz 'kalašnjikova' na grupu od oko 50 dece i mladih, većinom Srba iz goraždevačke enklave".
Policija na Kosovu saslušala je 75 svedoka, među kojima su bila i ranjena deca. Pretresla je 100 kuća. Očevi ubijenih dečaka tvrde da se zna ko je pucao na Ivana i Panteliju i iz godine u godinu ponavljaju da su to rekli i Kforu.
- Nije ovo običan zločin, ja razumem da može neko nekog da ubije, da kidnapuje, ali da pucaš u 100 gole dece, sa 78 metaka u dva rafala i jednom pojedinačno, to je zločin nad zločinima - kaže otac ubijenog Pantelije Dakića.
Ubistvo dece osudili su domaći i strani zvaničnici, a tim povodom održana je i hitna sednica Saveta bezbednosti UN.
U Goraždevcu danas živi oko 700 Srba, što je trećina njihovog broja od pre 1999. godine.
Ubistvo u Goraždevcu, spada u jedan od četiri najveća zločina nad Srbima od dolaska međunarodne misije na Kosovo.
Ubice su ostale nekažnjene kao i u slučaju ubistva u Starom Grackom, Obiliću i kod Podujeva. U Starom Grackom ubijeno je 14 žetelaca, u Obiliću porodica Stolić, a kod Podujeva 12 putnika kada je dignut u vazduh autobus "Niš ekspresa" sa putnicima koji su išli na zadušnice.
Pre dve godine, u seriji napada na povratnike u Klini i incidenata u Goraždevcu nepoznate osobe bacile su molotovljev koktel na spomen obležje srpskim žrtvama rata i deci stradaloj na Bistrici.
Tada je jedino reagovala Eparhija raško prizrenska koja je ocenila da je rušenjem spomenika nanet dodatni bol porodicama koje su izgubile bližnje tokom rata kao i u masakru na Bistrici.
Krajem 2015. godine nepoznate osobe pucale su na spomenik i dodatno ga oštetile. Kancelarija za Kosovo i Metohiju je nakon toga u februaru obnovila spomenik.