Најокрутније убиство деце у Србији: Два дечака убијена док су се купали на реци, у њих испаљено 78 метака
Велика трагедија
Помен Ивану Јововићу (19) и Пантелији Дакићу (12), убијеним у Гораждевцу 13. августа 2003. године, када су непознате особе из аутоматског оружја пуцале на децу док су се купала на Бистрици, биће служен данас у цркви Пресвете Богородице и на локалном гробљу.
МАРКОВИЋ О ПОГРОМУ: Континуитет злочина зауставити изручењем Харадинаја
ВУЛИН: Убиство у Гораждевцу је највећа мрља на образу међународне заједнице!
За злочин у Гораждевцу, у коме су тешко рањени и Ђорде Угреновић (20), Богдан Букумирић (14), Марко Богићевић (12) и Драгана Србљак (13) још нико није одговарао, а Еулекс је услед недостатака доказа затворио истрагу коју је по доласку на Косово преузео од УНМИК.
Парастос ће бити служен од 11.00 у гораждевачкој цркви, а присустоваће и директор Канцеларије Марко Ђурић који ће положити венац на споменик страдалој деци.
После парастоса, Ђурић ће положити венац на споменик жртвама страдалим у НАТО бомбардовању и деци страдалој на Бистрици, саопштила је Канцеларија за Косово и Метохију.
Први потпредседник владе и министар спољних послова Ивица Дачић, министар државне управе и локалне самоуправе Бранко Ружић, министар за рад Зоран Ђорђевић, начелник Генералштаба Војске Србије Љубиша Диковић, председник Комисије за нестала лица Вељко Одаловић и руски амбасадор Александар Чепурин присуствоваће у спомен соби Косметске жртве у Београду обележавању годишњице и помену убијеној српској деци.
Родитељи убијене деце разочарани су што починиоци тог злочина још нису изведени пред лице правде, иако су, како тврде, познати.
Председник смопроглашеног Косова Хашим Тачи положио је прошле године, први пут, цвеће на споменик убијеним дечацима, и тада је рекао да се заклиње да се никада више неће поновити такви злочини. Тачи је такође обећао да ће радити на томе да се сваки злочин расветли и казни, али и да се утврди судбина несталих.
Нападачи на српску децу која су се купала на реци 500 метара од центра села никада нису откривени упркос обећању тадашњег шефа УНМИК полиције да ће "преврнути сваки комад земље како би нашао убице", а није помогла ни награда од милион евра коју је понудио УНМИК.
УНМИК је после напада у Гораждевцу саопштио да је "непознат број људи из жбуња отворио ватру из 'калашњикова' на групу од око 50 деце и младих, већином Срба из гораждевачке енклаве".
Полиција на Косову саслушала је 75 сведока, међу којима су била и рањена деца. Претресла је 100 кућа. Очеви убијених дечака тврде да се зна ко је пуцао на Ивана и Пантелију и из године у годину понављају да су то рекли и Кфору.
- Није ово обичан злочин, ја разумем да може неко неког да убије, да киднапује, али да пуцаш у 100 голе деце, са 78 метака у два рафала и једном појединачно, то је злочин над злочинима - каже отац убијеног Пантелије Дакића.
Убиство деце осудили су домаћи и страни званичници, а тим поводом одржана је и хитна седница Савета безбедности УН.
У Гораждевцу данас живи око 700 Срба, што је трећина њиховог броја од пре 1999. године.
Убиство у Гораждевцу, спада у један од четири највећа злочина над Србима од доласка међународне мисије на Косово.
Убице су остале некажњене као и у случају убиства у Старом Грацком, Обилићу и код Подујева. У Старом Грацком убијено је 14 жетелаца, у Обилићу породица Столић, а код Подујева 12 путника када је дигнут у ваздух аутобус "Ниш експреса" са путницима који су ишли на задушнице.
Пре две године, у серији напада на повратнике у Клини и инцидената у Гораждевцу непознате особе бациле су молотовљев коктел на спомен облежје српским жртвама рата и деци страдалој на Бистрици.
Тада је једино реаговала Епархија рашко призренска која је оценила да је рушењем споменика нанет додатни бол породицама које су изгубиле ближње током рата као и у масакру на Бистрици.
Крајем 2015. године непознате особе пуцале су на споменик и додатно га оштетиле. Канцеларија за Косово и Метохију је након тога у фебруару обновила споменик.