"ČUVAR MNOGIH TAJNI I NEZGODAN SVEDOK" Iz Zabele stiže u Beograd - Markoviću ugrožen život
Radomir Marković (76), bivši načelnik Resora državne bezbednosti, koji u "Zabeli" izdržava kaznu od 40 godina, teško je bolestan.
Nekadašnji šef tajne policije iz vremena Slobodana Miloševića, zbog teške bolesti uskoro mora na operaciju u jednu bolnicu u Beogradu, gde će ga čuvati zatvorski stražari.
Marković ima rak debelog creva, a tu zloćudnu bolest otkrio je nedavno, prenosi Informer. Odlično obavešten izvor otkriva da je Marković pre nekoliko meseci osetio tegobe, pa je zatražio lekarsku pomoć.
- Detaljnim analizama otkriveno je da ima kancer debelog creva. Njegova supruga Iva, koja ga redovno posećuje u zatvoru, veoma je zabrinuta za njegovo zdravlje i to ne krije - otkriva izvor, i dodaje da je Marković u decembru 2020. imao i koronu u zatvoru, pa je tada bio izolovan u ćeliji Sedmog paviljona požarevačkog zatvora "Zabela".
DA LI ZNATE KAKAV JE ŽIVOT IZA REŠETAKA? Najinteligentniji srpski robijaš otkrio: Bio sam krevet do kreveta sa čovekom koji se probudio LUD
"IŠAO JE GOLIM RUKAMA NA PIŠTOLJ, TAKO JE I ZAVRŠIO" Forenzičar otkrio detalje o najopasnijem krimosu devedesetih: Ovo mi je rekao
KO JE UBIO VOĐU SURČINACA? Samo jedan svedok brutalne likvidacije, ŠOK: Da, ja sam ga sašio
Inače, čuvar najmračnijih tajni devedesetih godina u poslednje vreme radio je kao magaciner u zatvoru i vodio je računa o garderobi i posteljini robijaša u Sedmom paviljonu, u kom se nalaze zatvorenici osuđeni za najteža krivična dela.
- Rade je u glavnom magacinu bio zadužen da popisuje ćebad, sredstva za higijenu, kao i lične stvari zatvorenika, koje im nisu uvek potrebne. U tom delu kaznu služe i njegovi nekad potčinjeni vojnici iz Jedinice za specijalne operacije Nenad Bujošević, zvani Rambo, kao i Branko Berček. U istom paviljonu je i Sretko Kalinić, glavni ubica "zemunskog klana" - objašnjava sagovornik, i dodaje:
- Zatvorenici u taj magacin predaju i civilnu garderobu, a pojedini ostavljaju tamo letnje i zimske stvari, kako im ne bi smetale u ćelijama. Rade je bio zadužen i za tehničke uređaje koji nisu dozvoljeni u ćelijama i svoj posao je obavljao savesno. Imao je dosta posla, pošto u Sedmom paviljonu boravi oko 150 zatvorenika.
Pre angažovanja u magacinu Marković je nadzirao sistem kanalizacije i otpadnih voda unutar zidina zatvora.
- U zatvorskom krugu je ranije imao bašticu, a u jednoj kućici je gajio pse i mačke - otkriva sagovornik.
Podsetimo, Marković je osuđen za ubistvo četvorice funkcionera Srpskog pokreta obnove 1999. na Ibarskoj magistrali, kao i za pokušaj ubistva Vuka Draškovića u Budvi 2000. Osim za ove zločine, bivši šef tajne policije proglašen je krivim i za umešanost u otmicu i mučko ubistvo Ivana Stambolića. Takođe, sa još trojicom pripadnika DB-a optužen je za ubistvo novinara i vlasnika "Dnevnog telegrafa" Slavka Ćuruvije (49), ali se to suđenje ponavlja po naredbi Apelacionog suda u Beogradu. Na prethodnom suđenju bio je osuđen na 30 godina zatvora zbog podstrekavanja na ubistvo.
Marković je uhapšen 23. februara 2001, a prvih šest i po meseci proveo je u samici Centralnog zatvora. U međuvremenu je u sudskim procesima koje su pratili brojni problemi i nesuglasice osuđen na jedinstvenu maksimalnu kaznu od 40 godina zatvora. Ostao je pri tvrdnji da nije učestvovao u zločinima, niti je imao ikakva saznanja o tome.
Nudili mu da priča
Odmah nakon hapšenja, tadašnja vlast mu je nudila da otkrije sve o navodnim prljavim poslovima tajne policije, bez ikakve protivusluge, a Rade je to odbio. Drugi put mu je to ponuđeno 2003. u vreme vanrednog stanja i akcije "Sablja", ali Rade je i dalje ćutao.
Na čelu DB-a je, naime, bio samo oko dve godine, od 1998. do 2000, kad je Milošević izgubio vlast. Upravo u tom periodu dogodila se serija ubistava koja su od prvog trenutka označena kao politička, mada je spisak likvidacija koje su mediji i stručnjaci povezivali sa DB-om bio neuporedivo duži.
"Čuvar tajni" ne zna ništa?!?
Na koricama knjige "Kazna bez zločina", koju je Marković napisao i objavio iz zatvorske ćelije, u kratkoj biografiji piše: "Nakon petooktobarskih promena 2000. godine, čuvar mnogih tajni i nezgodan svedok postaje žrtva progona nove vlasti". Teško je razumeti, još teže verovati, da "čuvar mnogih tajni i nezgodan svedok", kako se predstavio, ne zna ništa o političkim ubistvima, kako je uvek tvrdio.