DEBEO DOSIJE VLADE JAPANCA: Reketiranje, maltretiranje, "Zemunski klan", planirana je njegova LIKVIDACIJA
Jovanović je 2005. pokušao da iznudi 50.000 evra od vlasnika jednog beogradskog taksija
Vladimir Jovanović, poznatiji kao Vlada Japanac, nekadašnji pripadnik ozloglašenog "zemunskog klana" uhapšen je juče na osnovu međunarodno poternice zbog izdržavanja kazne zatvora u trajanju od četiri godine.
KRVAVI OBRAČUN U ZEMUNU: Nakon tuče u kući, izboli se noževima!
MASKIRANI RAZBOJNICI OPLJAČKALI MENJAČNICU: Uz upotrebu sile uzeli VIŠE HILJADA EVRA
HAOS U NOVOM SADU: Nakon rutinske kontrole mladić pokušao da pobegne, pa se zakucao u policijski džip!
Kako je objavljeno, Vlada Japanac je prilikom hapšenja pokušao da pobegne, ali je veoma brzo savladan od strane policije.
Jovanović je organima reda dobro poznat godinama. Hapšen je više puta zbog nekoliko krivičnih delu, a devedesetih godinama nosio je nadimak Soton. Jedno vreme je proveo u kućnom pritvoru sa "nanogicom", zbog iznude od svoje radnice u lokalu. Njegov dosije je debeo i pun krivičnih dela, ali krenimo redom.
Kada je MUP Srbije 2001. izdao Belu knjigu, Jovanović je označen kao član grupe Dušana Spasojevića Šiptara, a u njegovom stanu u Budvi su se krili atentatori na Vuka Draškovića. U postupku za atentat na lidera SPO u Budvi juna 2000. utvrđeno je da su trojica atentatora iz JSO koji su bili sa Dušanom Spasojevićem koristili stan Vlade Japanca. Međutim, Jovanović se na tom suđenju pojavio samo kao svedok i rekao da "nema pojma ko je sve koristio njegov budvanski stan", s obzirom na to da su "svi imali ključeve".
Pre tri godine, tačnije u maju 2017. godine, Apelacioni sud osudio je Vladimira Jovanovića na skoro tri godine zatvora zbog iznude 710 evra i 4.000 dinara od svoje radnice B. Đ.
Naime, kako se kasnije istragom utvrdilo, on se teretio da je u avgustu 2014. godine došao u stan B. Đ, inače ranice u jednom od njegovih lokala. Prilikom upada u stan rekao joj je: "Znaš li ko sam ja?" i potom je bacio na krevet, udarao kolenom i nastavljao da je pita: "Gde su naše pare?!"
U jednom trenutku Jovanović je rekao ženi: "Hoćeš li u zatvor ili da se ku*vaš? Biraj zemlju, Bugarska ili Rumunija!"
Za to vreme njegovi saučesnici Aleksandar Grahovac i Nenad Milošević, prevrnuli su ceo stan tražeći novac.
Njih dvojica su našli 710 evra i oko 3.000-4.000 dinara, uzeli pare, a zatim Branku odveli u kafić Japančeve supruge, gde su je naterali da potpiše izjavu u kojoj kaže da je iz kase lokala uzela 86.000 dinara i dnevni pazar od 12.000 dinara.
Ona je kasnije na saslušanju ispričala kako ju je Japanac davio i udarao tražeći joj novac. Tada je osuđen na 34 meseca zatvora.
Inače, osim radnice B.Đ, Japanac je tada uhapšen i zbog drugih krivičnih dela u kojima je oštećeno nekoliko sugrađana. Iznude, pretnje, otmice i izazivanja opšte opasnosti. Sa njim su 2014. godine, uhapšeni i "ortaci u poslu" Grahovac i Milošević, isto poznati od ranije. Ova zemunska trojka, uhvaćena je zbog maltretiranja i iznuđivanja novca od nekoliko građana i to uglavnom Zemunaca.
Jovanović je 2005. pokušao da iznudi 50.000 evra od vlasnika jednog beogradskog taksija. Tada je odmah po izricanju presude pobegao iz zemlje. Srbija je za njim raspisala Interpolovu poternicu, ali se o njemu nije znalo ništa sve do sredine 2008., kada je uhapšen u BiH. Iako se Srbija ponadala da će Vlada Japanac napokon biti uhapšen, BiH ga nije izručila jer ima i njihovo državljanstvo.
Španija ga isporučila
Godinu dana kasnije Italija obaveštava srpske vlasti da je begunac sa Interpolove poternice uhapšen kod njih. Ali Jovanovića nakon devet meseci puštaju iz ekstradicionog pritvora. Utočište pronalazi u Španiji, ali već nakon dva meseca ga hapse zbog falsifikovanih putnih isprava i neispravne vize. Španija ga je potom izručila Srbiji, gde ga je, osim dvogodišnje kazne, čekao zatvor zbog dva slučaja falsifikovanja.
Japanac je optužen da je 2011. na beogradskom aerodromu "Nikola Tesla" pretio ubistvom Jovanu Hranisavljeviću, svedoku u postupku protiv Jovanovića zbog napada na zatvorskog čuvara. Navedeno je da je Japanac pronašao Hranisavljevića koji se u međuvremenu zaposlio na aerodromu s namerom da ga instruira kako da istupi pred sudom.
Dao mu je svoju vizit kartu i pozvao ga da dođe u njegov kafić, a kada je ovaj odbio, Jovanović je rekao da mu je poruku lično poslao Milorad Ulemek Legija. Potom mu je kazao da ukoliko ne bude na sudu izgovorio, ono što mu on naredi, da će ga ubiti, navedeno je u optužnom aktu.
Miloš Vojnović, koji je po nalogu Slobodana Šaranovića ubio Miloša Vidakovića u Budvi 2013. godine, u Specijalnom sudu je ispričao sve što zna o tom i ubistvu brata Luke Bojovića, Nikole, kao i planovima za likvidaciju Filipa Koraća, Luke Đurovića, ali i Zemunca Vlade Japanca.
- Stekao sam utisak da smo i mi i naše porodice ugroženi. Miloša sam slušao bez pogovora. On nam je rekao da Vlada Japanac (Vladimir Jovanović, bivši pripadnik Zemunskog klana, prim. nov.) priča po Beogradu da se sprema osveta za Bojovićevo ubistvo. Tada smo planirali da ubijemo njega. Za taj posao smo dobili novac od Slobodana Šaranovića, kupili automobil, "volvo", ometače za mobilni telefon da bi mogli da otkrijemo ako postave bombu pod kola, nabavio sam i neke pancire na Banjici - rekao je Vojnović.
Blažo Đurović (39), koji je izrešetan 2018. godine na Dušanovcu ispred svoje kuće, brat je po majci Vlade Japanca.
Đurović je likvidiran u klasičnoj sačekuši u Ulici Vojvode Skopljanca 22 na Voždovcu, kada je krenuo da isparkira automobil iz garaže. Preminuo je na licu mesta, a iste sekunde ubice su se dale u beg, da bi nekoliko kilometara dalje, u blizini Kumodraškog groblja spalile automobil koji su koristili u likvidaciji. Policija je tada proveravala da li ta porodična povezanost može da se dovede u vezu sa likvidacijom.
Za njegovo ubistvo optuženi su Nemanja Ivanov i Darko Vesković, a oni se u pritvoru nalaze više od 2 godine, dok čekaju završetak suđenja. Ivanov je uhapšen u Beogradu dve nedelje nakon ubistva, a Vesković u aprilu 2018. godine u Zagrebu, odakle je par meseci kasnije izručen Beogradu.