ДЕБЕО ДОСИЈЕ ВЛАДЕ ЈАПАНЦА: Рекетирање, малтретирање, "Земунски клан", планирана је његова ЛИКВИДАЦИЈА
Јовановић је 2005. покушао да изнуди 50.000 евра од власника једног београдског таксија
Владимир Јовановић, познатији као Влада Јапанац, некадашњи припадник озлоглашеног "земунског клана" ухапшен је јуче на основу међународно потернице због издржавања казне затвора у трајању од четири године.
КРВАВИ ОБРАЧУН У ЗЕМУНУ: Након туче у кући, изболи се ножевима!
МАСКИРАНИ РАЗБОЈНИЦИ ОПЉАЧКАЛИ МЕЊАЧНИЦУ: Уз употребу силе узели ВИШЕ ХИЉАДА ЕВРА
ХАОС У НОВОМ САДУ: Након рутинске контроле младић покушао да побегне, па се закуцао у полицијски џип!
Како је објављено, Влада Јапанац је приликом хапшења покушао да побегне, али је веома брзо савладан од стране полиције.
Јовановић је органима реда добро познат годинама. Хапшен је више пута због неколико кривичних делу, а деведесетих годинама носио је надимак Сотон. Једно време је провео у кућном притвору са "наногицом", због изнуде од своје раднице у локалу. Његов досије је дебео и пун кривичних дела, али кренимо редом.
Када је МУП Србије 2001. издао Белу књигу, Јовановић је означен као члан групе Душана Спасојевића Шиптара, а у његовом стану у Будви су се крили атентатори на Вука Драшковића. У поступку за атентат на лидера СПО у Будви јуна 2000. утврђено је да су тројица атентатора из ЈСО који су били са Душаном Спасојевићем користили стан Владе Јапанца. Међутим, Јовановић се на том суђењу појавио само као сведок и рекао да "нема појма ко је све користио његов будвански стан", с обзиром на то да су "сви имали кључеве".
Пре три године, тачније у мају 2017. године, Апелациони суд осудио је Владимира Јовановића на скоро три године затвора због изнуде 710 евра и 4.000 динара од своје раднице Б. Ђ.
Наиме, како се касније истрагом утврдило, он се теретио да је у августу 2014. године дошао у стан Б. Ђ, иначе ранице у једном од његових локала. Приликом упада у стан рекао јој је: "Знаш ли ко сам ја?" и потом је бацио на кревет, ударао коленом и настављао да је пита: "Где су наше паре?!"
У једном тренутку Јовановић је рекао жени: "Хоћеш ли у затвор или да се ку*ваш? Бирај земљу, Бугарска или Румунија!"
За то време његови саучесници Александар Граховац и Ненад Милошевић, преврнули су цео стан тражећи новац.
Њих двојица су нашли 710 евра и око 3.000-4.000 динара, узели паре, а затим Бранку одвели у кафић Јапанчеве супруге, где су је натерали да потпише изјаву у којој каже да је из касе локала узела 86.000 динара и дневни пазар од 12.000 динара.
Она је касније на саслушању испричала како ју је Јапанац давио и ударао тражећи јој новац. Тада је осуђен на 34 месеца затвора.
Иначе, осим раднице Б.Ђ, Јапанац је тада ухапшен и због других кривичних дела у којима је оштећено неколико суграђана. Изнуде, претње, отмице и изазивања опште опасности. Са њим су 2014. године, ухапшени и "ортаци у послу" Граховац и Милошевић, исто познати од раније. Ова земунска тројка, ухваћена је због малтретирања и изнуђивања новца од неколико грађана и то углавном Земунаца.
Јовановић је 2005. покушао да изнуди 50.000 евра од власника једног београдског таксија. Тада је одмах по изрицању пресуде побегао из земље. Србија је за њим расписала Интерполову потерницу, али се о њему није знало ништа све до средине 2008., када је ухапшен у БиХ. Иако се Србија понадала да ће Влада Јапанац напокон бити ухапшен, БиХ га није изручила јер има и њихово држављанство.
Шпанија га испоручила
Годину дана касније Италија обавештава српске власти да је бегунац са Интерполове потернице ухапшен код њих. Али Јовановића након девет месеци пуштају из екстрадиционог притвора. Уточиште проналази у Шпанији, али већ након два месеца га хапсе због фалсификованих путних исправа и неисправне визе. Шпанија га је потом изручила Србији, где га је, осим двогодишње казне, чекао затвор због два случаја фалсификовања.
Јапанац је оптужен да је 2011. на београдском аеродрому "Никола Тесла" претио убиством Јовану Хранисављевићу, сведоку у поступку против Јовановића због напада на затворског чувара. Наведено је да је Јапанац пронашао Хранисављевића који се у међувремену запослио на аеродрому с намером да га инструира како да иступи пред судом.
Дао му је своју визит карту и позвао га да дође у његов кафић, а када је овај одбио, Јовановић је рекао да му је поруку лично послао Милорад Улемек Легија. Потом му је казао да уколико не буде на суду изговорио, оно што му он нареди, да ће га убити, наведено је у оптужном акту.
Милош Војновић, који је по налогу Слободана Шарановића убио Милоша Видаковића у Будви 2013. године, у Специјалном суду је испричао све што зна о том и убиству брата Луке Бојовића, Николе, као и плановима за ликвидацију Филипа Кораћа, Луке Ђуровића, али и Земунца Владе Јапанца.
- Стекао сам утисак да смо и ми и наше породице угрожени. Милоша сам слушао без поговора. Он нам је рекао да Влада Јапанац (Владимир Јовановић, бивши припадник Земунског клана, прим. нов.) прича по Београду да се спрема освета за Бојовићево убиство. Тада смо планирали да убијемо њега. За тај посао смо добили новац од Слободана Шарановића, купили аутомобил, "волво", ометаче за мобилни телефон да би могли да откријемо ако поставе бомбу под кола, набавио сам и неке панцире на Бањици - рекао је Војновић.
Блажо Ђуровић (39), који је изрешетан 2018. године на Душановцу испред своје куће, брат је по мајци Владе Јапанца.
Ђуровић је ликвидиран у класичној сачекуши у Улици Војводе Скопљанца 22 на Вождовцу, када је кренуо да испаркира аутомобил из гараже. Преминуо је на лицу места, а исте секунде убице су се дале у бег, да би неколико километара даље, у близини Кумодрашког гробља спалиле аутомобил који су користили у ликвидацији. Полиција је тада проверавала да ли та породична повезаност може да се доведе у везу са ликвидацијом.
За његово убиство оптужени су Немања Иванов и Дарко Весковић, а они се у притвору налазе више од 2 године, док чекају завршетак суђења. Иванов је ухапшен у Београду две недеље након убиства, а Весковић у априлу 2018. године у Загребу, одакле је пар месеци касније изручен Београду.