MISTERIJA - GDE JE KEKA? I dalje kruže urbane legende o čuvenom krimosu, ali... u Srbiji on je SLOBODAN ČOVEK
Dejan Stojanović, posle bekstva iz Srbije, postaje mitska ličnost, a o njemu se ispredaju urbane legende.
Vujadin Pejanović, poznatiji kao Vule Balavi, visokopozicionirani pripadnik grupe Dejana Stojanovića Keke, ubijen je pre 11 godina, u "sačekuši" ispred novobeogradskog kafića "Key Largo". Sumnjalo se da je Pejanović likvidiran u obračunu narko-klanova za prevlast na tržištu droge, ali pravi motivi nikada nisu zvanično utvrđeni, jer ova likvidacija nikad nije rasvetljena.
Pejanović je ubijen 17. aprila 2012. godine, oko 21 sat, u ulici Jurija Gagarina ispred broja 219. Pre toga je bio u kafiću "Key Largo" i u trenutku kada je prišao svom automobilu, koji je stajao na parkingu ispred lokala, naišao je napadač koji mu je pucao u glavu i grudi.
Iz kafića je, u tom trenutku, istrčalo nekoliko gostiju, pokušavajući da mu pomognu, ali lekari Hitne pomoći, koji su u međuvremenu stigli, mogli su samo da konstatuju smrt Pejanovića.
MISTERIJA ARKANOVOG BOGATSTVA Kad je ubijen na ruci nosio sat od 150.000 nemačkih maraka - tajnu trećeg sefa odneo u grob
SAČEKUŠA ZA VERENIKA BIVŠE KARLEUŠINE KUME: Trišić likvidiran ispred zgade u Žarkovu - komšije kažu da su čuli "samo petarde" (VIDEO)
SIN ŽESTOKOG MOMKA IZ DEVEDESETIH IZREŠETAN NA VIDIKOVCU! Doživeo očevu sudbinu, imao "bogat" dosije (VIDEO)
Istražitelji su odmah utvrdili da je reč o profesionalnom ubistvu. To nije bilo teško zaključiti, jer je jedan metak Pejanoviću pogodio slepoočnicu, a drugi je prošao pravo kroz srce.
Ubijeni Novobeograđanin i pripadnik Kekinog klana bio je stari znanac policije. Jedan je od onih koji su dovođeni u vezu sa planiranjem atentata na bivšeg ministra unutrašnjih poslova Dragana Jočića i direktora policije Milorada Veljovića 2006. godine.
Organizovao prodaju droge
Vule Balavi je do sada više puta osuđivan na zatvorske kazne zbog teških krivičnih dela, poput saučesništva u ubistvu. On je dva puta osuđivan, ali uslovno. Uhapšen je isvojevremeno i kao saučesnik Ivana Borovčanina zbog ubistva Milana Vukmanovića ispred Sava centra. Taj obračun dogodio se 9. avgusta 1996. godine.
Ispred glavnog ulaza u Sava centar u Ulici Milentija Popovića u Novom Beogradu likvidiran je tada 20-godišnji Milan Vukmanović. On je ubijen u vatrenom okršaju sa Ivanom Borovčaninom i Vujadinom Pejanovićem, inače pripadnicima kriminalne grupe Dejana Stojanovića Keke. Za ubistvo je bio optužen Borovčanin, koji je tom prilikom teško ranjen, ali je kasnije pravosnažno oslobođen optužbe.
Veruje se da je posle Kekinog bekstva, upravo Vujadin Pejović po njegovom naređenju organizovao prodaju droge. Vule balavi i Keka bili su nerazdvojni prijatelji i odrasli su u Bloku 45. Nije ni čudo što je Stojanović imao poverenje u njega da mu poveri poslove posle svog bekstva.
Dejan Stojanović Keka u "Beloj knjizi" MUP-a označen je kao vođa novobeogradske kriminalne grupe i jedan od najvećih trgovaca narkoticima. Grupu je formirao Keka, a uslov ulaska u bandu bio je da su članovi počinili neko ubistvo ili pokušali nekog da ubiju. Keka je iz Srbije pobegao 2006, godine posle ubistva vođe "bežanijskog klana" Gorana Mijatovića Mite. Navodno se krio u Južnoj Americi, a policija i dalje traga za njim.
Kekina grupa osumnjičena je da je organizovala incidente i prekid fudbalske utakmice u Đenovi u oktobru 2010. godine jer, navodno, nisu dobili svoj deo od transfera golmana Vladimira Stojkovića u Partizan.
Keku je naša zemlja tražila zbog sumnje da je počinio tešku krađu, ali je to zastarelo, dok je Brazil za njim svojevremeno raspisao poternicu zbog organizovanja krijumčarenja kokaina. Ova Interpolova poternica je 2013. godine povučena.
Mitska ličnost i urbane legende
Važili su za jednu od najsurovijih ekipa od koje je strepeo ceo Novi Beograd čak i u to vreme, kada su svi bili naoružani, a pištolji se potezali zbog najmanje sitnice. Ova ekipa je bila strah i trepet zbog svog jedinstvenog pravila za primanje u članstvo. Da bi neko postao član Kekine grupe morao je ili da ubije nekog ili da ima pokušaj ubistva i to lično i direktno. I sam Stojanović, kao pravi vođa, lično je pružio primer, pa je devedesetih ubio Gorana Sibinčića u Bloku 45. Za to ubistvo nikad nije osuđen.
Razne grupe i klanovi bili su temelj za nastanak ozbiljnih kriminalnih organizacija koje danas caruju Balkanom i koje u zvaničnoj komunikaciji razne policijske organizacije nazivaju Balkanski kartel. Toji je do sada bio naziv za zloglasne južnoameričke kriminalne organizacije, pre svega iz Kolumbije i Meksika, a zanimljivo je da je još davne 2001. godine policija govorila o povezanosti srpskih kriminalnih grupa sa mafijaškim organizacijama u inostranstvu.
Naziv kartel nije nezaslužen. Kriminalne organizacije sa Balkana glavni su snabdevači kokainom zemalja Zapadne Evrope, ali dominiraju i u celom svetu.
Dejan Stojanović, posle bekstva iz Srbije, postaje mitska ličnost, a o njemu se ispredaju urbane legende. Pričalo se da se sklonio negde u Južnu Ameriku, najverovatnije u Brazil i da je tamo organizovao kriminalnu grupu koja snabdeva balkanske kartele kokainom. Navodno je nekoliko puta bio blizu hapšenja, ali bi se uvek izvukao.
To se dogodilo i 2011. godine kada je zbog trgovine kokainom uhapšen Goran Nešić Ciga, koji se dovodio u vezu sa Kekom. Nešić je izručen Srbiji koja ga je tražila zbog izdržavanja zatvorske kazne posle koje je izašao na slobodu. Brazilska policija je čak izdala poternicu za Dejanom Stojanovićem, ali je ona 2013. povučena.
Od onda se Stojanović pominje s vremena na vreme, iako nema čvrstih dokaza da je on uopšte živ. Mnogi su tvrdili da su ga viđali u Beogradu. Sve istrage i poternice koje su srpske vlasti raspisale za Kekom su zastarele ili povučene, pa čak i kada bi došao u Srbiju i Beograd, bio bi slobodan čovek.