МИСТЕРИЈА - ГДЕ ЈЕ КЕКА? И даље круже урбане легенде о чувеном кримосу, али... у Србији он је СЛОБОДАН ЧОВЕК
Дејан Стојановић, после бекства из Србије, постаје митска личност, а о њему се испредају урбане легенде.
Вујадин Пејановић, познатији као Вуле Балави, високопозиционирани припадник групе Дејана Стојановића Кеке, убијен је пре 11 година, у "сачекуши" испред новобеоградског кафића "Key Ларго". Сумњало се да је Пејановић ликвидиран у обрачуну нарко-кланова за превласт на тржишту дроге, али прави мотиви никада нису званично утврђени, јер ова ликвидација никад није расветљена.
Пејановић је убијен 17. априла 2012. године, око 21 сат, у улици Јурија Гагарина испред броја 219. Пре тога је био у кафићу "Key Ларго" и у тренутку када је пришао свом аутомобилу, који је стајао на паркингу испред локала, наишао је нападач који му је пуцао у главу и груди.
Из кафића је, у том тренутку, истрчало неколико гостију, покушавајући да му помогну, али лекари Хитне помоћи, који су у међувремену стигли, могли су само да констатују смрт Пејановића.
МИСТЕРИЈА АРКАНОВОГ БОГАТСТВА Кад је убијен на руци носио сат од 150.000 немачких марака - тајну трећег сефа однео у гроб
САЧЕКУША ЗА ВЕРЕНИКА БИВШЕ КАРЛЕУШИНЕ КУМЕ: Тришић ликвидиран испред згаде у Жаркову - комшије кажу да су чули "само петарде" (ВИДЕО)
СИН ЖЕСТОКОГ МОМКА ИЗ ДЕВЕДЕСЕТИХ ИЗРЕШЕТАН НА ВИДИКОВЦУ! Доживео очеву судбину, имао "богат" досије (ВИДЕО)
Истражитељи су одмах утврдили да је реч о професионалном убиству. То није било тешко закључити, јер је један метак Пејановићу погодио слепоочницу, а други је прошао право кроз срце.
Убијени Новобеограђанин и припадник Кекиног клана био је стари знанац полиције. Један је од оних који су довођени у везу са планирањем атентата на бившег министра унутрашњих послова Драгана Јочића и директора полиције Милорада Вељовића 2006. године.
Организовао продају дроге
Вуле Балави је до сада више пута осуђиван на затворске казне због тешких кривичних дела, попут саучесништва у убиству. Он је два пута осуђиван, али условно. Ухапшен је исвојевремено и као саучесник Ивана Боровчанина због убиства Милана Вукмановића испред Сава центра. Тај обрачун догодио се 9. августа 1996. године.
Испред главног улаза у Сава центар у Улици Милентија Поповића у Новом Београду ликвидиран је тада 20-годишњи Милан Вукмановић. Он је убијен у ватреном окршају са Иваном Боровчанином и Вујадином Пејановићем, иначе припадницима криминалне групе Дејана Стојановића Кеке. За убиство је био оптужен Боровчанин, који је том приликом тешко рањен, али је касније правоснажно ослобођен оптужбе.
Верује се да је после Кекиног бекства, управо Вујадин Пејовић по његовом наређењу организовао продају дроге. Вуле балави и Кека били су нераздвојни пријатељи и одрасли су у Блоку 45. Није ни чудо што је Стојановић имао поверење у њега да му повери послове после свог бекства.
Дејан Стојановић Кека у "Белој књизи" МУП-а означен је као вођа новобеоградске криминалне групе и један од највећих трговаца наркотицима. Групу је формирао Кека, а услов уласка у банду био је да су чланови починили неко убиство или покушали неког да убију. Кека је из Србије побегао 2006, године после убиства вође "бежанијског клана" Горана Мијатовића Мите. Наводно се крио у Јужној Америци, а полиција и даље трага за њим.
Кекина група осумњичена је да је организовала инциденте и прекид фудбалске утакмице у Ђенови у октобру 2010. године јер, наводно, нису добили свој део од трансфера голмана Владимира Стојковића у Партизан.
Кеку је наша земља тражила због сумње да је починио тешку крађу, али је то застарело, док је Бразил за њим својевремено расписао потерницу због организовања кријумчарења кокаина. Ова Интерполова потерница је 2013. године повучена.
Митска личност и урбане легенде
Важили су за једну од најсуровијих екипа од које је стрепео цео Нови Београд чак и у то време, када су сви били наоружани, а пиштољи се потезали због најмање ситнице. Ова екипа је била страх и трепет због свог јединственог правила за примање у чланство. Да би неко постао члан Кекине групе морао је или да убије неког или да има покушај убиства и то лично и директно. И сам Стојановић, као прави вођа, лично је пружио пример, па је деведесетих убио Горана Сибинчића у Блоку 45. За то убиство никад није осуђен.
Разне групе и кланови били су темељ за настанак озбиљних криминалних организација које данас царују Балканом и које у званичној комуникацији разне полицијске организације називају Балкански картел. Тоји је до сада био назив за злогласне јужноамеричке криминалне организације, пре свега из Колумбије и Мексика, а занимљиво је да је још давне 2001. године полиција говорила о повезаности српских криминалних група са мафијашким организацијама у иностранству.
Назив картел није незаслужен. Криминалне организације са Балкана главни су снабдевачи кокаином земаља Западне Европе, али доминирају и у целом свету.
Дејан Стојановић, после бекства из Србије, постаје митска личност, а о њему се испредају урбане легенде. Причало се да се склонио негде у Јужну Америку, највероватније у Бразил и да је тамо организовао криминалну групу која снабдева балканске картеле кокаином. Наводно је неколико пута био близу хапшења, али би се увек извукао.
То се догодило и 2011. године када је због трговине кокаином ухапшен Горан Нешић Цига, који се доводио у везу са Кеком. Нешић је изручен Србији која га је тражила због издржавања затворске казне после које је изашао на слободу. Бразилска полиција је чак издала потерницу за Дејаном Стојановићем, али је она 2013. повучена.
Од онда се Стојановић помиње с времена на време, иако нема чврстих доказа да је он уопште жив. Многи су тврдили да су га виђали у Београду. Све истраге и потернице које су српске власти расписале за Кеком су застареле или повучене, па чак и када би дошао у Србију и Београд, био би слободан човек.